Gród na Bródnie zostanie zrekonstruowany (albo nie)

1
Share

W IX wieku zamieszkali tu pierwsi „warszawiacy”. Czy za trzy lata znów będziemy mogli zajrzeć do bródzieńskiego Grodziska?

fot. Urząd Dzielnicy Targówek

Nie był duży – jego wnętrze, tzw. majdan, miał wymiary około 47 na 40 metrów. Umocniony drewniano-ziemnymi wałami gród wzniesiono na wydmie, którą z trzech stron otaczały bagna. Od południa prowadziła do niego drewniana brama. Środek był niezabudowany, gdyż na co dzień gród stał pusty. Używano go tylko w przypadku zagrożenia, gdy ludność z pobliskiej osady chroniła się za jego wałami.

Gród na Bródnie istniał prawdopodobnie przez ok. 200 lat, od IX do połowy XI wieku. Został zniszczony w wyniku najazdu bądź pożaru, po którym mieszkańcy na stałe opuścili tę okolicę. Dzisiejsza Warszawa powstała dopiero pod koniec XIII wieku, a po grodzie z czasem przetrwały jedynie pozostałości dawnych wałów, zwane przez okolicznych mieszkańców „zagórkami”. W XX wieku dookoła zasadzono Lasek Bródnowski. Kilka lat temu zakończyły się w tym miejscu prace archeologiczne i obok pozostałości grodu powstał tzw. park archeologiczny, czyli kilka drewnianych tablic z podstawowymi informacjami o pra-mieszkańcach Warszawy.

Ale – jak przynajmniej zapowiadają nasi lokalni samorządowcy – w ciągu trzech najbliższych lat Grodzisko na Bródnie zostanie całkowicie zrekonstruowane!

Tuż przed świętami w Urzędzie Dzielnicy Targówek odbyła się ukrywana w głębokiej tajemnicy konferencja prasowa. To właśnie na niej burmistrz Grzegorz Zawistowski oraz wiceburmistrz Krzysztof Mikołajewski zapowiedzieli kilkunastu obecnym osobom, że do końca ich kadencji samorządowej – czyli właśnie w ciągu trzech lat  – we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym powstanie skansen przybliżający dzieje osady i grodu obronnego. Grodzisko zostanie ponoć zrekonstruowane, a w jego środku stanie pawilon edukacyjno-wystawienniczy.

Teoretycznie więc Grodzisko na Bródnie powinno odżyć do końca 2014 roku. Niestety, ani burmistrz ani jego zastępca nie poinformowali, skąd wezmą na tę inwestycję pieniądze…

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx