Powstanie Warszawskie na Targówku. Zobacz film

0
Share

W poniedziałek wieczorem o Powstaniu Warszawskim na Pradze i na Targówku na specjalnym wykładzie opowie historyk z Muzeum Powstania Karol Karasiewicz . W internecie można też obejrzeć film o tych wydarzeniach.

Wszyscy słyszeli o powstańczych walkach na Starówce czy w Śródmieściu, a mało kto wie, że Powstanie Warszawskie miało swoje epizody także na Pradze i na Targówku. W naszej dzielnicy najcięższe walki toczyły się oczywiście o linie kolejowe, m.in.  w okolicach dzisiejszego ronda Żaba.

Wiele szczegółów o Powstaniu w naszej części miasta będzie można dowiedzieć się podczas poniedziałkowego spotkania w kawiarni Sens Nonsensu. W ramach Praskiego Otwartego Samozwańczego Uniwersytetu Latającego o walkach  na Pradze opowie Karol Karasiewicz, pracownik naukowy Muzeum Powstania Warszawskiego, specjalizujący się w historii Powstania w prawobrzeżnych dzielnicach.

Uczestnicy spotkania schodzą się od 19, początek wykładu ok. 19.30. Sens Nonsensu, ul. Wileńska 23 (róg Zaokopowej)

Targowek’44

Warto też przypomnieć, że trzy lata temu powstał film Targówek’44 opowiadający o powstańczych walkach w naszej dzielnicy. W scenach rekonstrukcyjnych zagrali uczniowie liceum im. Lisa-Kuli przy Oszmiańskiej,  w produkcji znalazły się też obszerne wspomnienia uczestników wydarzeń z sierpnia 1944 roku.

Film powstał na zlecenie Urzędu Dzielnicy, wyreżyserowała go Małgorzata Brama. W całości można go obejrzeć na stronie urzędu: Targówek’44

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx