Gdzie powstaną stacje metra na Bródnie?

15
Share

Zaostrza się dyplomatyczna wojna między Białołęką a Targówkiem. Sąsiedzi z północy, chcą nam wydrzeć końcową stację metra planowaną od lat na skrzyżowaniu Kondratowicza i Rembielińskiej.

 

Opisaliśmy już planowane stacje metra na Targówku Mieszkaniowym, które mają szanse powstać do 2017 roku i przystanek na Zaciszu, który planowany jest w kolejnym etapie. Ze stacjami na Bródnie (mają być budowane po 2017 r.) – a przynajmniej z jedną – jest większy kłopot.

Pojawił się za sprawą radnych Białołęki, którzy w ubiegłym tygodniu formalnie przegłosowali zapowiadaną wcześniej uchwałę. Już oficjalnie domagają się budowy stacji Grodzisko za Trasą Toruńską na przedłużeniu ul. Głębockiej, zamiast stacji Bródno przy Rembielińskiej. Radni Białołęki nie mają jednak ostatecznego głosu i decyzję podejmą władze Warszawy. A na razie w oficjalnych dokumentach miasta metro wciąż jedzie na Bródno.

Stacja Kondratowicza

Przystanek ma się znaleźć przy Ratuszu naszej dzielnicy, czyli przy skrzyżowaniu Kondratowicza ze św. Wincentego i Malborską. Tej lokalizacji nikt nie podważa. Tyle że w obecnym wariancie stacja ciągnęłaby się pod ul. Kondratowicza. Gdyby dalej kolejka miała jechać na Białołękę, stacja zapewne byłaby przekręcona o jakieś 90 stopni i znalazłaby się pod ul. św. Wincentego.

Tu ma się znajdować stacja Metro Kondratowicza / fot. Targowek.to

Stacja Bródno

Wiele lat temu końcową stację drugiej linii zaplanowano przy skrzyżowaniu Rembielińskiej z Kondratowicza i Bazyliańską. Zdaniem niektórych lokalizacja taka jest bez sensu, bo w tym miejscu jeżdżą już tramwaje, więc drugi środek transportu szynowego byłby dużym luksusem. Druga wada tej lokalizacji jest taka, że nie za bardzo jest gdzie stąd pociągnąć metro dalej.

Skrzyżowanie Rembielińskiej z Kondratowicza. Tu ma powstać stacja Bródno / fot. Targowek.to

Stacja Grodzisko

Uspokajamy, że ten przystanek to ciągle tylko pomysł, a nie aktualny plan. Radni Białołęki przyjęli go na przekór włodarzom Targówka, którzy nie godzą się na poprowadzenie wzdłuż Głębockiej i Wincentego tramwaju na Zieloną Białołękę. Ale przy okazji wytknęli kilka słabych punktów lokalizacji stacji przy ul. Rembielińskiej.

Stacja Grodzisko miałaby powstać na pustym terenie w pobliżu nowych osiedli przy Głębockiej i centrum handlowego Targówek, ale po drugiej stronie Trasy Toruńskiej. W tym miejscu w przyszłości ma być ważne skrzyżowanie poszerzonej ul. św. Wincentego z Trasą Toruńską i Trasą Olszynki Grochowskiej, która ma częściowo pełnić rolę miejskiej obwodnicy. Radni Białołęki podkreślają też, że znajdzie się tu miejsce na duży parking „Parkuj i Jedź” dla kierowców dojeżdżających do metra np. z Marek czy Wołomina. Taki parking raczej nie zmieści się przy stacji Bródno.

Zobacz proponowaną zmianę trasy drugiej linii metra na większej mapie

Proponowana zmiana trasy drugiej linii metra / Rada Dzielnicy Białołęka

 Źródła: Metro Warszawskie, SISKOM, Urząd Dzielnicy Białołęka, warszawa.gazeta.pl

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx