Oto stacja kolejowa Zacisze-Wilno

10
Share

Inwestor pochwalił się wizualizacjami nowej stacji kolejowej, która w 2013 roku ma powstać na Elsnerowie.

Jeśli efekt końcowy będzie wyglądał tak jak na rysunkach, to będziemy mieć chyba najładniejszą stację w Warszawie, a na pewno najnowszą. Na wizualizacjach stacja ma przejście podziemne pod torami, spore zadaszenie, jest elegancko wykończona, są przed nią nawet stojaki rowerowe. Trzeba jednak pamiętać, że rysunki to nie oficjalny dokument, a jedynie artystyczna wizja projektu.

Tak ma wyglądać stacja Zacisze-Wilno. Zapewne od strony Osiedla Wilno / materiały inwestora

Przystanek  kolejowy ma się znaleźć na linii na Dworzec Wileński przy budowanym na Elsnerowie Osiedlu Wilno (przeczytaj o dniu otwartym na budowie), czyli po drugiej stronie torów na wysokości ulic Tużyckiej i Tarnogórskiej. Jak powiedział nam   Radosław Bieliński, z działu komunikacji Dom Development, stacja powstanie w 2013 roku (wtedy kiedy metro dojedzie na Dworzec Wileński), jej budowa ma potrwać siedem miesięcy. Inwestor podał także, że już za dwa tygodnie ma mieć prawomocne pozwolenie na budowę.

Pomysł budowy stacji jest krytykowany przez niektórych mieszkańców i Radę Osiedla Zacisze. We wrześniu 2009 roku 414 mieszkańców podpisało się pod protestem do władz miasta. Głównie nie podoba im się zamiar puszczenia przez willowe uliczki autobusów, które miałyby dowozić pasażerów do stacji. Z resztą już uruchomiono na tej trasie obsługiwaną  przez mikrobusy linię 202.

Protestujących mieszkańców poparli też działkowcy, bo budowa pętli przy stacji wymaga likwidacji części ogródków. Mieszkańcy opowiadali się za planowaną wiele lat wcześniej lokalizacją przystanku pod wiaduktem na ul. Kraśnickiej (czyli blisko Obi).

Protest na niewiele jednak pomógł, bo władze dzielnicy podpisały porozumienie z inwestorem, a także z PKP PLK i z Kolejami Mazowieckimi, mówiące o współpracy przy budowie stacji.

Nas zastanawia natomiast dziwna nazwa przystanku: Zacisze-Wilno. Ani to wygodne, ani ładne, za to dość dziwaczne. Nie może być po prostu Zacisze? Bieliński twierdzi jednak, że nazwa jest ostateczna i zgodziły się na nią strony podpisane pod porozumieniem w sprawie budowy.

Peron przyszłej stacji Zacisze-Wilno / materiały inwestora

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx