Targówek wodoodporny? Wręcz przeciwnie [wideo]

3
Share

Nawet powódź stulecia nie zagraża naszej dzielnicy – wynika z opublikowanych niedawno badań. Ale i bez przerwania wiślanych wałów, mamy co roku inne powodzie. Zobacz nagranie wideo z zalanego Zacisza.

Z opublikowanej kilka dni temu przez Gazetę Wyborczą mapy zagrożeń powodziowych Warszawy wynika, że Targówkowi wielka woda niestraszna. W czarnym scenariuszu, gdy przy wodzie stuletniej (prawdopodobieństwo wystąpienia 1 proc.) i przerwanych wałach, fala powodziowa zatrzyma się mniej więcej w okolicach skrzyżowania ul. Naczelnikowskiej z al. Solidarności, a więc tuż na granicy dzielnicy. Od północy może zostać zalana Zielona Białołęka, ale zdaniem autorów badania, woda nie przedrze się na drugą stronę Trasy Toruńskiej.

Fragmenty mapy zagrożenia powodziowego Warszzawy / źródło: warszawa.gazeta.pl

Tyle tylko, że mowa o powodzi przy wysokim stanie Wisły. Tymczasem przez Targówek płynie też Kanał Bródnowski. Jego poziom jest ściśle powiązany z poziomem wody w Kanale Żerańskim, którego od kaprysów Wisły ochrania śluza w Porcie Żerańskim. Zatem fala powodziowa na Wiśle, nie oznacza wyższego poziomu w kanałku.

Ale to nie koniec zagrożeń. Na Targówku, a szczególnie na Zaciszu i Targówku Fabrycznym, groźny jest wysoki poziom wód gruntowych. To on sprawia, że regularnie zalewane są piwnice i garaże, najczęściej w kwadracie ulic: Tużyckiej, Perłowej, Potulickiej, Płońskiej.

Nagrania wykonał mieszkaniec ul. Wolbromskiej w sierpniu 2011 roku. Podobne kłopoty mają też mieszkańcy budynków na Zielonym Zaciszu, gdzie zalewane są niektóre podziemne garaże czy ul. Karkonoszy, gdzie co ulewa mieszkańcy otwierają studzienkę, bo inaczej nadmiar wody wlałby się do garaży i piwnic. Tak jak to się dzieje na Wolbromskiej, tym razem nagranie z 2010 roku.

Mieszkańcy interweniowali u władz dzielnicy, wytykając że problemy nasiliły się po przeprowadzonym cztery lata temu remoncie ulic w tej okolicy. Ich zdaniem źle poprowadzono kanalizację deszczową.

Burmistrz w obszernej odpowiedzi zwraca uwagę, że to m.in. wina zdewastowanych i pozasypywanych rowów melioracyjnych, a sytuację mógłby rozwiązać zbiornik retencyjny na Targówku Fabrycznym, o którego budowie mówi się od kilku lat.

Zainteresowanych tematem odsyłamy do pism mieszkańców do Ratusza i odpowiedzi burmistrza, którą znajdziecie na stronie Rady Osiedla Zacisze

Artykuł o zagrożeniach powodziowych Warszawy na warszawa.gazeta.pl

I jeszcze jeden film z Wolbromskiej, autorstwa mieszkańca tej ulicy:

3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx