Kombatanci chcą zmienić nazwę Ronda Żaba!

14
Share

To nie jest żart. Grupka dawnych powstańców zbiera podpisy pod petycją o nadanie rondu Żaba imienia ich dowódcy, który zginął w tej okolicy pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Serio.

Fot. Heavenly/Wikimedia

Mania nazywania wszelkich miejsc w Warszawie ku pamięci (nie zaprzeczamy: wspaniałych i bohaterskich) powstańców dotarła na Targówek. Na celowniku kombatantów właśnie znalazło się rondo Żaba. Z tej okolicy 1 sierpnia 1944 roku wyruszyli powstańcy chcący zdobyć niemieckie koszary przy ul. 11 Listopada. Krótki atak zakończył się masakrą kiepsko uzbrojonych i słabo wyszkolonych polskich żołnierzy.

Tragiczny epizod sprzed niemal 68 lat chce dziś wyeksponować Jerzy Smoniewski, który uczestniczył i został poważnie ranny w tym fatalnym natarciu. Weteran przygotował petycję do Rady Warszawy, w której chce nadać popularnej „Żabie” imię podporucznika Jana Wójcika ps.”Znicz”. Ppor. Wójcik dowodził atakiem na koszary i poległ w nim przeszyty serią z karabinu maszynowego.

– Rondo Żaba spłynęło krwią wielu powstańców. Ważniejsza chyba jest krew przelana w tym miejscu – mówi gazecie „Echo” Jerzy Smoniewski, który równocześnie poszukuje na Facebooku rodziny Jana Wójcika.

Rok temu Rada Warszawy – zalewana setkami postulatów o nadawanie stołecznym ulicom, skwerom i mostom najróżniejszych powstańczych nazw – zadecydowała, że pod każdym wnioskiem o nową nazwę musi się podpisać 200 osób (wcześniej było wymagane tylko 15). „Echo” podaje, że pod pomysłem kombatanta z Targówka zebrano już ponad połowę wymaganej liczby.

Czy 200 osób podpisze petycję i przekona Radę Warszawy? Czy rondo Żaba podzieli los śródmiejskiego ronda Babka? Czy niedaleko Cmentarza Bródnowskiego i tuż obok Cmentarza Żydowskiego będziemy mieli rondo „Znicza”?

Chyba nie chcemy tego wiedzieć.

 


14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx