Kto zaprojektuje nam metro? Już tylko 12 kandydatów

1
Share

Wielkie korporacje z całego świata chcą projektować stacje metra na Targówku. Jest więc szansa, że fuszerki nie będzie. Zobaczmy, kto jeszcze nie odpadł z wyścigu.

Wyjście ze stacji Rondo ONZ / AMC Andrzej M. Chołdzyńsk

Trwa konkurs na wykonanie Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej I etapu odcinka zachodniego i wschodniego-północnego II linii metra. Oczywiście nas interesuje ten drugi odcinek, który obejmuje stacje Szwedzka, Targówek i Trocka.

Spośród  23 chętnych renomowanych pracowni architektonicznych, Sąd Konkursowy zaprosił do złożenia prac 18 najlepszych. Tylko sześć z nich chce projektować odcinek wolski, natomiast pozostała 12 bije się o o wiele bardziej prestiżowy (przynajmniej z naszego punktu widzenia) odcinek na Targówek.

Data składania prac konkursowych wyznaczona została na 24 maja 2012 r., do godziny 12.00. Nieco później dowiemy się kto ostatecznie zaprojektuje nam stacje. Wśród wybranych podmiotów dominują konsorcja złożone z kilku firm

1. Schuessier – Plan Inżynierzy Sp. z o.o., Schüßler – Plan Ingenieurgesellschaft mbH

Niemiecka firma aktualnie projektuje na przykład metro we Frankfurcie nad Menem.

Budowa kolej Madryt - Barcelona / Consultores de Ingenieria

2. KV Projekty Inżynieryjne i Architektoniczne Sp. z o.o., KV Consultores de Ingenieria, proyectos y obras, S.L.

Firma KV Consultores de Ingenieria ma biura w Warszawie i w Sewilli, zajmuje się konsultowaniem inwestycji inżynieryjnych na dużą skalę. M.in. była zaangażowana w rozbudowę metra w Madycie i w budowę tunelu Kolei Szybkiego Ruchu relacji Madryt – Saragossa – Barcelona.

 3. ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o.

Wielka korporacja główne biura ma w Monachium i Insbrucku, ale swoje przedstawicielstwa utrzymuje na czterech kontynentach. Uczestniczą w inwestycjach od zapór wodnych, przez drogi aż po platformy wiertnicze. Budowali m.in. słynny tunel Świętego Gotarda w Alpach i tunel pod wodospadem Niagara.

Stacja metra w Barcelonie / Ingenieria IDOM

4. Mott MacDonald Polska Sp. z o.o., MOTT MACDONALD LIMITED

Polski oddział firmy przeprowadził około 50 projektów w całej Polsce od roku 1991. Są zaangażowani m.in. w budowę A2 i modernizację kolei w Polsce

5. AECOM Sp. z o.o. , Biuro ITAB Sp. z o.o., DHV Polska Sp. z o.o., ARCHIGRAF Sp. z o.o.

Początki firma DHV to rok 1917 i dwie deski kreślarskie w domu jej założyciela w holenderskiej Hadze. Teraz działają od Wietnamu przez Chiny, Indię po Portugalię.

6. IDOM Ingeniera y Consultoria S.A., Ingenieria IDOM Internacional S.A.

Hiszpanie nie prowadzą projektów tylko na Antarktydzie i w Australii. Po za tym zarabiają pieniądze na wszystkich kontynentach. Na zdjęciu stacja piątej linii metra w Barcelonie.

7. Poyry Infra Sp. z o.o. , Poyry Infra GmbH, Poyry Finland Oy

Metro w Sao Paulo, szybkie pociągi w Chinach, Hamburgu i połączenie Madryt  – Lizbona – to tylko niektóre z bardzo wielu projektów tej ogromnej korporacji.

Metro w czeskiej Pradze / METROPROJEKT Praha

8. METROPROJEKT Praha a.s.

Budowali metro w czeskiej Pradze i mnóstwo innych inwestycji o naszych południowych sąsiadów.

9. EGIS Poland Sp. z o.o.

Firma na Polskim rynku działa od 1998 roku, połączyła się z francuskim kapitałem. Zaangażowana głównie w projekty drogowe.

10. Ayesa Polska Sp. z o.o. , Agua y Structuras S.A., Estudio Lamela S.L.P.

Oczyszczalnia ścieków w Peru, wieżowiec Zero Zero w Barcelonie, uliczny tor Formuły 1 w Walencji – m.in. w te projekty zaangażowana jest firma Ayesa.

 11. AMC Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.

Andrzej Chołdzyński przygotował koncepcję stacji centralnego odcinka drugiej linii metra – czyli te dobrze wam znane wyjścia w kształcie motylków.

12. SENER Sp. z o.o.

Dla tej działającej od 50 lat hiszpańskie korporacji kula ziemska była za mała, więc zajmują się także technologiami kosmicznymi i astronautyką.

 

Kto wygra? Dowiemy się w sam raz na Euro.

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx