Zamrożony Targówek

2
Share

Za oknem mamy odwilż. Ale publiczne inwestycje w naszej dzielnicy pozostają zamrożone tak skutecznie, że za chwilę przepadną na zawsze! Problem dotyczy m.in. remontu Łodygowej.

Wycofywanie się z planowanych praskich budów, tzw. inwestycyjna rzeź Pragi, rozszerza się na całą prawobrzeżną Warszawę – informuje dzisiejsze „Życie Warszawy”.

Serwis opisuje 12 stołecznych inwestycji, zaplanowanych za grube miliony złotych i z różnymi ważnymi niezbędnymi pozwoleniami, które z braku pieniędzy zostały odsunięte przez ratusz „na świętego nigdy” – a pozwolenia stracą ważność w ciągu najbliższych dwóch lat.

Cztery z tych dwunastu inwestycji znajduje się po prawej stronie Wisły – trzy z nich bezpośrednio dotyczą Targówka.

Jak podaje „Życie Warszawy”, zagrożone są m.in.:

* Obwodnica Pragi (część Obwodnicy Śródmieścia), która miała połączyć Grochów z Targówkiem Fabrycznym (od ronda Wiatraczna do ul. Zabranieckiej). Szacowany koszt to aż 700 mln zł. W tej chwili tej inwestycji nie ma w planach aż do… 2033 r.  A już w 2013 r. przepadną terminy dla decyzji środowiskowej.

* Remont ul. Łodygowej (od Radzymińskiej do granicy miasta) – w 2013 r. zdezaktualizują się decyzje dla modernizacji.

* Trasa Świętokrzyska, mająca połączyć most Świętokrzyski z Kijowską i dalej z Zabraniecką na Targówku Fabrycznym. Inwestycja miała być gotowa na Euro 2012, lecz wciąż nie wbito nawet łopaty, a za rok nieważna będzie dokumentacja środowiskowa.

Dla tej ostatniej inwestycji jest jeszcze cień szansy. Szansą mogą być zmiany w wieloletniej prognozie finansowej 2012 – 2033, które zostaną dziś przedłożone Radzie Warszawy. Prawo przewiduje bowiem możliwość przedłużenia ważności decyzji środowiskowej o dwa lata, jeśli budowa zostanie przez inwestora podzielona na etapy. Taki trick proceduralny władze Warszawy przewidują właśnie dla Trasy Świętokrzyskiej.

– Plan zakłada, że pierwszy odcinek od Wybrzeża Szczecińskiego do ul. Tysiąclecia będzie gotowy do 2015 r., a do Zabranieckiej rok później – mówi „ŻW” dyrektor Biura Rozwoju Miasta Jerzy Kulik.

Dla pozostałych zaplanowanych inwestycji na Targówku nadziei już praktycznie nie ma.

Cały artykuł przeczytacie tutaj.

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx