DK Świt – pierwsza taka inwestycja w Warszawie?

2
Share

„Zdawałoby się – tylko betonować – ale to nie takie proste” – pisał w marcu 1954 roku miesięcznik „Stolica” o budowie Domu Kultury Świt. Miał to być pierwszy budynek w mieście wybudowany w czynie społecznym.

Tamten marzec podobny był do obecnego – też wiosna bardzo powoli wybierała się na Bródno: „Choć gdzie indziej ziemia już dawno odmarzła, między murami jest jeszcze twardsza od lodu” – tłumaczył autor artykułu, dlaczego jednak betonować nie można.

Budowie Domu Kultury poświęcono w „Stolicy” w marcu 1954 r. całą stronę, bo inwestycja przedstawiona została jako pierwsza w Warszawie budowa w czynie społecznym. Czy to prawda, do końca nie mamy pewności, bo przecież tuż po wojnie odgruzowywano Warszawę w czynie społecznym, ale może faktycznie DK Świt był pierwszą budową.

Wiadomo że mury rosły z materiałów oszczędzonych na innych inwestycjach, na budowie popołudniami pomagali okoliczni mieszkańcy i uczniowie. Wyszło im całkiem nieźle, bo Dom Kultury Świt dobrze służy nam do dziś.

Kliknij, żeby powiększyć zdjęcie

Magazyn Stolica z marca 1954 roku

A skoro już przeglądamy marcowe wydania Stolicy, to spójrzmy do numeru późniejszego o 16 lat. Bródno nie jest już, jak poprzednio, „ciągle zaniedbaną dzielnicą z dala od Śródmieścia”, ale powodem do dumy i chwały. To zdjęcie nowych bloków na Bródnie w numerze z 1 marca 1970 roku ilustruje artykuł o 25-leciu planowania Warszawy. W treści nic już o Bródnie nie ma, ale popatrzeć warto.

Magazyn Stolica z marca 1970 r.

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx