Dlaczego metro nie dojedzie na Zacisze?

2
Share

Decyzja o budowie metra tylko do ulicy Trockiej zapadła w ubiegłym roku, ale teraz ratusz opublikował analizę, na podstawie której ją podjęto. Zobaczcie, na ile fachowcy wycenili wygodę mieszkańców Zacisza. 

 

Chodzi o przedłużenie drugiej linii, które według deklaracji ma być gotowe w 2017 roku. Jesienią ubiegłego roku Zacisze wypadło z tego odcinka.

Ratusz zlecił analizę przedłużenia metra w czterech wariantach:

3Z  – 3W – czyli trzy stacje w kierunku Bemowa (na Zachód ) i trzy stacje w kierunku Bródna (na Wschód). W tym wariancie w naszą stronę chodzi o stacje: Szwedzka, Targówek 1 (przy kościele Chrystusa Króla), Targówek 2 (przy bazarku na Trockiej)

3Z – 4W – trzy stacje w stronę Bemowa i cztery w stronę Bródna – czyli z uwzględnieniem stacji Zacisze.

4Z – 3W – stacja przy Wola Parku zamiast na Zaciszu

4Z – 4W – stacje i przy Wola Parku i na Zaciszu

Z opublikowanej właśnie analizy wynika, że na stacji Zacisze w 2018 roku w ciągu jednej godziny w porannym szczycie wsiadałoby 3351 osób (wariant 3Z-4W), a na Trockiej  (stacja Targówek 2) w kierunku centrum jechałoby dodatkowe 3450 osób. W sumie daje to 6801 pasażerów na godzinę w stronę centrum.

Przy założeniu że stacja Zacisze nie powstaje, na stacji Targówek 2 (wtedy to przystanek początkowy) wsiada 5881 osób. Zatem autorzy analizy założyli, że mieszkańcy Zacisza i tak w większości dotrą do metra, gdy będzie ono przy bazarku, choć będą mieli do niego dalej.

Pasażerowie jadący do centrum na godzinę porannego szczytu w 2018 roku / mat. TransEko

Pasażerowie na godzinę porannego szczytu w 2018 roku. Na zielono zaznaczono tramwaje / mat. TransEko

Zacisze wygrało konkurencję ze stacją Wola Park, z której korzystałoby mniej osób. Ale i tak o wszystkim zadecydowały pieniądze. Autorzy analizy z firmy TransEko podliczyli w tych samych wariantach koszty budowy tunelu i stacji. Oszczędny wariant 3Z – 3W to wydatek 2,6 mld zł. Jeśli dodać stację Zacisze, to koszty wzrastają o pół miliarda zł.

Ostatecznie ratusz podjął decyzję o budowie po trzy stacje metra w obie strony, czyli wariant 3Z – 3W. Zacisze cały czas ma szansę na budowę stacji w kolejnym etapie, razem z przystankami Kondratowicza i Bródno.

Cała analiza ma jednak dużą wadę – autorzy założyli, że do 2018 roku gotowe będzie kilka inwestycji transportowych, w tym  most Krasińskiego wraz z linią tramwajową łączącą pl. Wilsona z ul. Matki Teresy z Kalkuty (d. Budowlana). A szanse na to są bardzo małe.

Analizę firmy TransEko można ściągnąć ze strony SISKOM.

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx