Odpicuj rurę: Oddajmy rury młodym artystom – mówi Paweł Althamer

7
Share

Służewiec ma uliczną galerię na murze Wyścigów, Bemowo w starym forcie, więc dlaczego Targówek nie może mieć na rurach ciepłowniczych? – Trójwymiarowa forma jest trochę trudniejsza, ale tym większe pole do popisu dla artysty – mówi Paweł Althamer.

Zacieśnia się krąg wokół szpetnych rur, które ciągną się przez pół Targówka. Z naszych wyliczeń na podstawie danych SPEC wynika, że pomalowanie na jednolity kolor wszystkich rur kosztowałoby 2,4 mln zł. Może więc na początek oddajmy artystom fragment pod uliczną galerię?

Dlatego o akcję  „Odpicuj rurę” spytaliśmy osoby, które o sztuce ulicznej wiedzą najwięcej. Czyli samych artystów.

Malowanie rur w Sao Paulo. Projekt autora XguiX / fot. Flickr

– Idea projektu jest dobra: zmienić brzydkie w piękne – mówi Marcin Rutkiewicz, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej, autor albumów m.in. „Polski Street Art”, kurator wystawy pod tym samym tytułem w CSW.

– Nie wiem tylko, czy robienie tego na zasadzie „tu malujemy na kolor, tam galeria dobrego graffiti” jest dobra. Zastanowiłbym się raczej nad ogłoszeniem konkursu dla artystów i organizacji pozarządowych na całościowy pomysł na to działanie – dodaje Rutkiewicz i zwraca uwagę na problem z finansowaniem: – Obawiam się, że takich budżetów niestety w Warszawie nie ma. Wszystkie działania artystyczne w przestrzeni publicznej na ten rok mają budżet 800 tys. zł. (nie licząc dzielnic).

– Znam te rury, głównie z Targówka Fabrycznego. Już teraz często zostawiają na nich swoje znaki początkujący artyści – dodaje Paweł Althamer, jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy i performerów, który wiele ze swoich projektów realizował na Bródnie, gdzie mieszka od lat.

– Można by stworzyć publicznie dostępną galerię, taką jak słynny mur na Służewcu. Tam jest płaska ściana, czyli dobrze znana forma graffiti. Na rurach byłyby prace trójwymiarowe. To trudniejsza forma, ale i większe wyzwanie dla artysty. Tym ciekawszy mógłby być efekt dla oglądających… – podpowiada Althamer.

Współautor Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim też zwraca uwagę na finanse. – Młodzi artyści zapewne chętnie wzięliby udział w takim przedsięwzięciu, jeśli na przykład ktoś ufundowałby materiały. Dla nich to duża zachęta: móc skorzystać np. z farb, na które normalnie nie mogą sobie pozwolić  – mówi Althamer.

Podobną galerię graffiti w ubiegłym roku Marcin Rutkiewicz zorganizował na Bemowie. Dzielnica od lat miała ogromny problem z zaniedbanymi i dewastowanymi budynkami Fortu Bema. Rutkiewicz zaprosił do współpracy w projekcie Forty Forty kilku znanych artystów, z których każdy dostał kawałek ściany w starym budynku. W kilka tygodni powstała galeria niezwykłych prac. Dla mieszkańców jeszcze jeden powód, żeby odwiedzić Fort, dla dzielnicy jeszcze jeden powód do dumy.

Galerię bemowskiego projektu Forty Forty możecie zobaczyć tutaj: www.40bema.blogspot.com

Więcej o akcji Odpicuj rurę!

Piękne rury mają już w Sao Paulo w Brazylii. Autorem prac jest XguiX / fot. Flickr

 

Dołącz do akcji!

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx