Tak zmieniał się Targówek. Porównanie zdjęć

15
Share

Zniknęły tramwaje i krowy, a w ich miejscu pojawiły się płoty i mnóstwo samochodów. Zobaczcie porównanie dawnego i nowego Targówka na zdjęciach. Niby ta sama dzielnica, ale…

 

Zdjęcie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i publikujemy je za specjalną zgodą dla naszego serwisu. Przedstawiają Targówek w różnych okresach oraz świetnie dokumentują zmiany, które zaszły w naszej dzielnicy.

 Ulica Świętego Wincentego

Zdjęcia poniżej zrobiono 26 października 1933 roku, czyli w dniu oddania linii tramwajowej dochodzącej pod bramę Cmentarza Bródnowskiego. Zakłady kamieniarskie istniały wzdłuż ulicy od kiedy powstał cmentarz i jak widać do dziś niewiele się zmieniło – wzdłuż św. Wincentego wciąż dominują krzyże. Nie ma już drewnianej zabudowy, zastąpiły ją budynki murowane, ale parterowe.

Jedyny punkt wspólny starej i współczesnej fotografii to widoczny przy lewej krawędzi zdjęć narożnik budynku Zarządu Cmentarza (zbudowany 1926).

 


Poniżej budynek Zarządu Cmentarza widać znacznie wyraźniej. Dawny wygląd odzyskał podczas remontu kilka lat temu. Inne niż w oryginale są jedynie kominy widoczne na dachu budynku, współcześnie zastąpione przez przewody wentylacyjne.

Pozostaje pytanie gdzie był słynny „Baru pod Trupkiem” nazywany też restauracją Krańcową. Według jednej z kobiet od kilku dekad sprzedającej kwiaty pod cmentarzem, bar działał w drewnianym budynku znajdującym się dokładnie za plecami osoby robiącej zdjęcie. Według innych źródeł był właśnie w piętrowym, drewnianym budynku na wprost głównej bramy, czyli w tym widocznym na zdjęciu powyżej. Czy ktoś może potwierdzić tę informację?

 


 Teatr Rampa

Przenosimy się w czasie o 22 lata, czyli do PRL. Zdjęcie poniżej zrobił w 1955 roku wybitny fotograf Zbigniew Siemaszko. Na dawnym placu Horodelskim trwa budowa Domu Kultury, który dziś znamy jako Teatr Rampa. Bryła ma trochę inny kształt niż obecnie, bo Teatr będzie jeszcze nieco przebudowany. Nie ma jednak wątpliwości, że to ten sam budynek.

Tak jak znajdująca się obok parterowa przybudówka hali sportowej. Dziś ukryta za płotem i rzędem zaparkowanych samochodów.  Stojącą do dziś halę lepiej widać na jednym ze zdjęć w galerii poniżej.

 

 

Zobacz więcej zdjęć starego Targówka:

Wkrótce więcej archiwalnych zdjęć z Targówka.

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx