Kto tak pięknie gra? Toż to nasza orkiestra!

1
Share

Dzielnica Targówek dołączyła do Wiednia czy Berlina i zafundowała sobie oraz nam własną orkiestrę kameralną. Cieszycie się?

Orkiestra w akcji / fot. Urząd Dzielnicy Targówek

Na Targówku mamy wiele potrzeb i jedną z nich jest z pewnością posiadanie własnej orkiestry. I właśnie to marzenie mieszkańców zostało  zrealizowane! Orkiestra Kameralna Urzędu Dzielnicy Targówek im. Józefa Elsnera – tak brzmi jej pełna nazwa – grała już dla naszych urzędników na początku miesiąca, a 7 maja zadebiutuje przed samymi mieszkańcami.

Pomysłodawcą i twórcą orkiestry jest Bolesław Szula – dyrygent, kompozytor i w latach 1980–2007 kierownik artystyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na koncept wpadł po lekturze artykułów prasowych o nieznanej śpiewaczce, której za kilka występów dzielnica Targówek zapłaciła 125 tys. zł i skontaktował się z radnym Zbigniewem Poczesnym.  „W rozmowie przy kawie i słodyczach” (jak to opisuje w gazetce „Zacisze” sam pan radny) pomysł został zaaprobowany. Zbigniew Poczesny w trybie pilnym zarekomendował koncepcję Zarządowi Dzielnicy i Zarząd w trybie pilnym przekazał odpowiednie fundusze. Od pierwszej rozmowy do pierwszego koncertu minęły zaledwie trzy miesiące – imponujące tempo, prawda?

Jak zapewniają urzędnicy, w skład targówkowskiej orkiestry wchodzą sami wybitni artyści Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego oraz Opery Kameralnej, zbiegiem okoliczności wszyscy będący mieszkańcami Targówka. Według wyliczeń przedstawionych w „Życiu Warszawy”, ich koncerty przyniosą nam same oszczędności. Średnio wynajęcie muzyków kosztuje około 20 tys. zł, zaś orkiestra pana Szuli weźmie zaledwie ok. 11 tys. zł. Soliści z zewnątrz biorą średnio 1,2 tys. za występ (choć pominięto tu chyba wspominaną śpiewaczkę…), a honorarium solistów orkiestry dzielnicowej wynosić będzie raptem 800 zł. Inne korzyści: np. nie trzeba będzie ponosić kosztów przewożenia instrumentów czy pulpitów na nuty, bo przechowywane są w urzędzie dzielnicy…

O tym, że są to niewątpliwie dobrze wydane pieniądze, będziecie mogli się przekonać już za tydzień – 7 maja. W ten roboczy poniedziałek o przystępnej godzinie 12:00 Orkiestra Kameralna Urzędu Dzielnicy Targówek im. Józefa Elsnera wystąpi w Sali Konferencyjnej urzędu dzielnicy przy ul. Kondratowicza. Podczas koncertu z okazji 221 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja będą wykonane m.in.: kantata „Niechaj wiekom, wiek podawa”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, „Pieśń dziękczynna za ustawę 3 Maja (1791)”, oraz inne utwory wokalne i instrumentalne, połączone z recytowaniem Preambuły i ustaw Konstytucji oraz poezją. Wstęp wolny.

Jak z dumą podkreślają urzędnicy z Targówka, nasza dzielnica jest jedyną jednostką miasta stołecznego Warszawy, posiadającą własną orkiestrę kameralną. Ciekawe, dlaczego?

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx