Ostoja dzikich zwierząt powstaje na boisku przy Trockiej

9
Share

Koparka zrywa już asfalt z dawnych kortów na boisku gimnazjum nr 141 przy Trockiej. Wkrótce powstanie tu łąka pełna motyli, a w okolicy będzie słychać rechot żab. Płaci producent bombowców i jumbo jetów

 

Stare korty do niedawna straszyły zniszczonym ogrodzeniem, które wymieniono dopiero w ubiegłym roku. W tym tygodniu koparka zaczęła zrywać z nich asfalt. Już w czerwcu ma tu być gotowa ostoja dla dzikich zwierząt. O eksperymentalnym projekcie pisze Gazeta Stołeczna.

– Nie chodzi o wilki czy jelenie – mówi Justyna Niewolewska z Fundacji Nasza Ziemia, która prowadzi program „Ogród – ostoja dla zwierząt”. Fundacja namówiła amerykańskiego producenta bombowców i jumbo jetów – firmę Boeing – żeby wydał pieniądze na warszawskim blokowisku. – Targówek dobrze pasuje do programu, który polega na renaturyzacji przemysłowej dzielnicy – mówi Niewolewska.

Budowa ostoi polega na zwiększaniu bazy pokarmowej dla zwierząt. Na boisku zasadzona zostanie jarzębina, głóg, dzika róża czy czarny bez, które zwabią łase na ich owoce gile, sikory i dzwońce. Obok powstanie łąka z tradycyjnymi polskimi roślinami, jak krwiściąg lekarski, czyli przysmak motyli modraszków. Z kolei lucerna i facelia zwabią do ogrodu trzmiele. Znajdzie się też miejsce na staw, w którym mieszkańcy usłyszą kiedyś rechot żab. – Szkoła znajduje się niecałe dwa kilometry od Kanału Bródnowskiego, a to odległość którą płazy mogą pokonać – mówi Niewolewska. Ze ssaków pojawią się pewnie jeże – których w okolicy już teraz jest sporo – ale może też leśne gryzonie. Mniejsze są szanse na wiewiórki, bo te migrują głównie po koronach drzew, których na blokowisku jak na lekarstwo.

Ogród ma być oddany w czerwcu, ale pełen efekt widoczny będzie za kilka lat, gdy rośliny urosną i zgęstnieją. To już druga taka ostoja dla zwierząt w Warszawie. Pierwsza powstała przy ul. Puszczyka na Ursynowie i po dwóch latach cieszy się sporym powodzeniem wśród mieszkańców.

Projekt zakłada urządzenie w gimnazjum pracowni wyposażonej w lornetki, lupy, mikroskopy, atlasy, a nawet pudła do łapania motyli. W lekcjach w ostoi będą uczestniczyli uczniowie ze wszystkich szkół na Targówku, możliwe są też zajęcia dla przedszkolaków.

Z przyrody będą korzystali także dorośli mieszkańcy osiedla. Dyrektor gimnazjum Grzegorz Kaliski zapewnia, że teren będzie ogólnodostępny i monitorowany.

Źródło: warszawa.gazeta.pl, Magazyn mieszkańców Urzędu Dzielnicy Targówek

Informację o remoncie boiska dostaliśmy od czytelnika Marcina. Na wasze obserwacje z dzielnicy czekamy pod adresem redakcja@targowek.to

 

OPIS OGRODU (sala gimnastyczna szkoły widoczna po prawej stronie mapki)

1. łąka kwietna

2. ścieżka z płyt chodnikowych przez łąkę,

3. oczko wodne,

4. ławki w stałym miejscu,

5. pieńki drewniane do siedzenia,

6. drzewa w gromadzie,

7. kompostownik,

8. peralgonia z pnączami nad chodnikiem,

9. gatunki cieniolubne-parzydło, paprocie, gajowiec, jasnota, naparstnica,

10. gatunki nawodne – kaczeńce, tojeść, kosaćce, trzcina,

11. skupisko gatunków o szczególnych wartościach żywieniowych dla ptaków: czereśnia ptasia, aronia, dzika róża, berberys, irga,

12. grządki w ramach drewnianych z ziołami i gatunkami jednorocznymi miododajnymi: gryka, facelia, łubin,

13. rabaty traw i bylin,

14. gatunki okrywowe – berberys, irga dammera, pięciornik krzewiasty, kosodrzewina, jałowiec

.

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx