W piątek rocznica tragicznego wydarzenia

1
Share

Przy rondzie, które codziennie mijają tysiące mieszkańców Targówka i Bródna, równo 68 lat temu hitlerowcy rozstrzelali 17 osób.

 

Mamy na Targówku i Bródnie w sumie kilkanaście miejsc pamięci poświęconym ofiarom hitlerowskich represji. Największe egzekucje odbywały się na ludności żydowskiej. U zbiegu ulic Zabranieckiej i Utrata hitlerowcy przez rok zamordowali nawet 600 Żydów.

Mroczną historię ma budynek na rogu Stojanowskiej i Handlowej na Targówku Mieszkaniowym. W czasie wojny znajdowała się w nim lokalna siedziba niemieckich żandarmów. To tutaj przywożono ludzi z okolicznych łapanek – szacuje się, że w podziemiach zamęczono około 30 osób.

Niemieckie egzekucje w różnym nasileniem trwały niemal przez całą okupacje. Tablice poświęcone rozstrzelanym można znaleźć na Targówku Fabrycznym, Bródnie i na Targówku Mieszkaniowym. Najczęściej widujemy tę znajdującą się przy nasypie kolejowym na rondzie Żaba. Tablica informuje o egzekucji 17 osób w dniu 4 maja 1944 roku. Więcej można dowiedzieć się z publikacji „Na Targówku kamienie mówią…”:

W maju 1944 roku ponownie nasiliły się niemieckie akcje terrorystyczne. W różnych punktach miasta przeprowadzano obławy i blokady domów. Skazańców ubranych w papierowe koszule, często z zakneblowanymi ustami, samochody przywoziły na miejsce kaźni.

W maju odbyło się sześć egzekucji, o których poinformowano opinię publiczną. Pozostałe przeprowadzane były potajemnie. Jedna z takich egzekucji miała miejsce 4 maja 1944 roku w okolicy Ronda Żaba, przy nasypie kolejowym.

Zdjęcie zrobione zimą. Dziś otoczenie tablicy wygląda już lepiej / fot. targowek.to

Więcej o miejscach pamięci przeczytacie w broszurze „Na Targówku kamienie mówią…”

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx