Przewodnik po blokowiskach: Bródnie i Targówku

1
Share

Takiej publikacji w Warszawie jeszcze nie było: autorzy Przewodnika po warszawskich blokowiskach odkrywają tajemnice w rejonach miasta, które do tej pory turyści omijali szerokim łukiem, a i mieszkańcy nie kojarzyli ich ze zwiedzaniem.

 

Przewodnik ukazał się już kilka miesięcy temu, ale teraz przyglądamy mu się po kątem naszej dzielnicy.  Wśród 16 opisanych blokowisk znalazły się Targówek Mieszkaniowy i Bródno. O tym ostatnim autorzy piszą nawet jako o największym blokowisku w Warszawie.

Publikacja wydana została przez Muzeum Powstania Warszawskiego pod redakcją Jarosława Trybusia, znanego historyka sztuki i krytyka architektury. Ale informacje do niego zbierało kilkudziesięciu wolontariuszy z Muzeum Powstania Warszawskiego. I dobrze wywiązali się z tego zadania.

W przewodniku znajdziemy krótkie opisy miejsc, które znaleźć się w nim musiały: kościoły, cmentarze, basen, teatr czy ratusz. Ale jest tu też sporo ciekawostek, o których czasami nie wiedzą nawet sami mieszkańcy. Wolontariusze zajrzeli więc do opuszczonego zakładu kamieniarskiego przy ul. Rzeszowskiej, odnotowali takie detale jak wiekowy dąb przy ul. Pratulińskiej, blok zamieszkały przez azjatyckich dyplomatów przy ul. Gościeradowskiej czy piękny drewniak rodziny Borowców przy ul. Siedzibnej. Oczywiście każdy mieszkaniec uzupełniłby pewnie przewodnik o swoje ulubione miejsca, ale trzeba przyznać, że autorzy przespacerowali dzielnicę dość dokładnie.

Jarosław Trybuś daleki jest od bezrefleksyjnego wychwalania blokowisk. Zwraca uwagę na rzeczy, które nam mieszkańcom wrosły już w krajobraz i wydają się normalne. W przewodniku pojawiają się szare rury ciepłownicze, autor krytykuje też parkingi społeczne powtykane między blokami na Targówku Mieszkaniowym. „Ogrodzone wysokimi płotami, szpecą niemal każde podwórze, źle świadcząc o poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców dzielnicy” – czytamy.

Przewodnik po warszawskich blokowiskach warto przeczytać jeszcze z dwóch powodów. Znalazła się w nim krótka historia warszawskich osiedli autorstwa Marleny Happach (Mapa Blokowisk, Tajemniczy Ogród). Autorka opisuje technologie i normy budownictwa mieszkaniowego jakie obowiązywały w PRL-u, a nawet szczegóły techniczne technologii stawiania bloków.

Drugi powód, to kilka archiwalnych zdjęć, m.in. z budowy osiedli. Można zobaczyć, jak między budowanymi blokami znika Willa Pietrusińskiego przy ul. Tykocińskiej.

W Przewodniku po warszawskich blokowiskach znalazł się mapy osiedli

Przewodnik po warszawskich blokowiskach - rury między Targówkiem a Zaciszem

Przewodnik po warszawskich blokowiskach kupicie w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. Niestety aktualnie nie ma go w sklepie internetowym MPW.

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx