Budują stację Warszawa – Zacisze (Wilno?) [zdjęcia]

17
Share

Po deklaracji rozpoczęcia prac przy budowie stacji Wilno sprawdziliśmy, co faktycznie dzieje się na miejscu. Tymczasem pojawiają się kolejne wątpliwości dotyczące dokumentacji stacji.

Od pierwszego lipca pociągi jeżdżą jednym torem, na początku miesiąca miały też się zacząć prace przy stacji. I faktycznie zaczęły się.

Od strony ul. Bukowieckiej widać tylko rozjechane przez ciężarówki kolejny wzdłuż torów i skład betonowych elementów. Żeby dostać się w okolice budowy trzeba okrążyć całe osiedle Wilno i podejść od strony ul. Wiernej. Przy okazji można obejrzeć budowę kolejnych bloków osiedla – aktualnie powstają te przylegające do ul. Wiernej.

Budowa samej stacji ma już oddzielną tablicę informacyjną, z której dowiadujemy się m.in. że wykonawcą jest firma Zakład Budowlany Sito. Sama stacja na tablicy opisana jest jako „po Wilno”, czyli Przystanek Osobowy Wilno. Z nazwy zniknęło gdzieś Zacisze, ale na szczęście tablica informacyjna nie jest żadnym wiążącym źródłem. Przy budowie stanęły baraki dla robotników, których w sumie naliczyliśmy kilkudziesięciu. Montują właśnie uzbrojenie pod przyszły przystanek.

[nggallery id=30]

Kłopoty prawne

Tymczasem Rada Osiedla Zacisze domaga się od burmistrza dzielnicy upublicznienia treści czterostronnej umowy zawartej między urzędem dzielnicy, Dom Development, PKP PLK i Kolejami Mazowieckimi. Rada wystąpiła do burmistrza w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, więc niebawem dokument powinien być ujawniony. Wtedy sprawdzimy, czy umowa zawiera uzgodnienia dotyczące nazwy stacji.

Druga kontrowersja dotyczy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. To dokument mówiący o tym jak inwestycja może  wpłynąć na środowisko. Według Rady Osiedla bhpowołującej się na Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, przed budową stacji decyzja środowiskowa powinna zostać wydana. Rada poprosiła burmistrza o wyjaśnienia w tej sprawie.

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx