Powstańcze miejsca na Targówku – gdzie minuta ciszy w Godzinę „W”

6
Share

Choć przywykliśmy, że Powstanie Warszawskie dotyczy głównie lewobrzeżnej Warszawy, to na Pradze, Bródnie i Targówku Powstańcy również chwycili za broń. Po tych wydarzeniach zostały w dzielnicy liczne miejsca pamięci.

 

Główne i oficjalne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w dzielnicy Targówek odbędą się w środę, 1 sierpnia o godz. 10 rano przy „Reducie Bródnowskiej”, czyli na rogu ul. Wysockiego i Bartniczej. Po uroczystościach, ok. godz. 11, w kinie Świt przy ul. Wysockiego 11 odbędzie się pokaz filmu „W ciemności” Agnieszki Holland.

W Godzinę „W” hołd Powstańcom można oddać nie tylko na lewym brzegu, ale też w wielu miejscach w naszej dzielnicy. Oto przegląd miejsc pamięci walk stoczonych w czasie Powstania Warszawskiego na Targówku i Bródnie:

Pomnik „Reduta Bródnowska” / fot. „Na Targówku kamienie mówią…”

„Reduta Bródnowska” na rogu ul. Wysockiego i Bartniczej

To w tej okolicy 1 sierpnia 1944 roku Powstańcy stoczyli najcięższe walki w dzielnicy. Można o nich przeczytać w wydanej kilka lat temu przez urząd dzielnicy publikacji „Na Targówku kamienie mówią”:

Na godzinę „W” udało się zmobilizować około 580 żołnierzy. W pierwszych potyczkach Powstańcy zdobyli pewną ilość broni. Ważnym osiągnięciem było zajęcie Szkoły Powszechnej przy ul. Białołęckiej 36 i wybudowanie ulicznej barykady, hamującej przejazd jednostek wroga. Po zaciętych walkach opanowano parowozownię przy ul. Kiejstuta oraz budynki stacji kolejowej Warszawa – Praga, jednak nie udało się ich utrzymać. (…)

Pluton poniósł ciężkie straty. Nie powiódł się również atak na bunkry broniące wejścia do koszar na Golędzinowie. Wycofujący się Powstańcy dostali się w ogień niemieckiego pociągu pancernego. Wobec druzgocącej przewagi nieprzyjaciela i dużych strat, które wyniosły około 20%, 2 sierpnia oddziały I Rejonu wycofały się w kierunku Śliwic, Pelcowizny, Cmentarza Bródnowskiego i Targówka. Tam, zgodnie z rozkazem dowódcy przeszły do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym.

Piotra Wysockiego róg Bartniczej, Zespół Szkół nr 41

Tablica na ścianie budynku szkoły upamiętniająca akcje powstańcze żołnierzy 632. i 641. Zgrupowania Obwodu AK Praga. Tablicę odsłonięto w 50. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

ul. Piotra Wysockiego przy Trasie Toruńskiej

Monolit z piaskowca przy wiadukcie upamiętniający miejsce rozstrzelania dziewięciu Polaków.

ul . św . Wincentego 44

Płyta pamiątkowa na ścianie budynku w miejscu rozstrzelania przez Niemców siedemnastu Polaków.

ul. św. Wincentego róg Oszmiańskiej

Symboliczna mogiła Powstańców rozstrzelanych w 1 sierpnia 1944 roku.

ul. Tykocińska 27/35, kościół p.w. Chrystusa Króla

Tablica pamiątkowa wewnątrz kościoła poświęcona żołnierzom Armii Krajowej II Rejonu Targówek Obwodu AK Praga.

ul. Tykocińska 32/34, budynek Przychodni Zdrowia

W czasie Powstania Warszawskiego mieścił się punkt sanitarny II Rejonu Obwodu AK Praga.

ul. Spytka z Melsztyna przy Rozwadowskiego (eks-Kraśnickiej, przy torach za OBI)

Tablica upamiętniająca 10 mieszkańców Targówka Fabrycznego zamordowanych tu przez Niemców 1 sierpnia.

ul . Księcia Ziemowita 42

Tablica pamiątkowa w miejscu rozstrzelania 1 sierpnia 1944 roku trzydziestu jeden Powstańców.

ul. Odrowąża przy Cmentarzu Żydowskim

Monolit z piaskowca upamiętniający miejsce rozstrzelania w okresie 23-27 sierpnia 1944 roku czterdziestu Polaków.

 

Na poniższej mapie miejsca pamięci związane z Powstanie Warszawskim zaznaczono białymi kółkami. Ich szczegółowe opisy  znajdziecie w dostępnej za darmo publikacji „Na Targówku kamienie mówią…

Rocznica kibiców

Swoje obchody rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego organizują kibice klubu GKP Targówek. Zbiorą się w środę pod stadionem przy ul. Kołowej o godz. 13. Potem przejdą pod miejsce pamięci pod wiaduktem przy ul. gen. Rozwadowskego (eks-Kraśnickiej). Stamtąd około godz. 14 pójdą pod miejsce pamięci przy ul. Tykocińskiej i dalej do kolejnych ważnych punktów – obok poczty przy ul. Św. Wincentego oraz przy ul. Oszmiańskiej. Po południu kibice GKP planują pojechać na oficjalne uroczystości na Powązkach Wojskowych, zaś wieczorem na Kopiec Powstania Warszawskiego

Rekonstrukcja na ekranie

O wydarzeniach  z sierpnia 1944 roku opowiada też film Targówek 1944.

Cały film obejrzycie na stronie urzędu dzielnicy.

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx