Opuszczone osiedle Edbudu wystawione na sprzedaż | | targowek.info

Opuszczone osiedle Edbudu wystawione na sprzedaż

Jest szansa, że przestanie straszyć opuszczona budowa przy ulicy Borzymowskiej. Niedokończone budynki są do kupienia za sześć milionów złotych.

 

Urząd miasta poinformował właśnie o planowanej sprzedaży działki przy ul. Borzymowskiej 34/36. Stoją na niej słynne niewykończone budynki, które od czterech lat straszą za płotem tuż przy skrzyżowaniu z Gościeradowską. Budowę przerwano, gdy w tarapaty finansowe wpadł firma deweloperska Edbud.

Działka o powierzchni 6500 mkw wraz z budynkami została wyceniona na 6,4 mln zł. W urzędowym ogłoszeniu czytamy, że teren jest  „zabudowany obiektem usługowo-mieszkaniowym z dwupoziomowym garażem (stan surowy zamknięty)”.

Sprzedaż odbędzie się w trybie bezprzetargowym, do czego już w maju Urząd Miasta został upoważniony przez wojewodę mazowieckiego. Transakcja ma być zawarta jeszcze w tym roku.

Majątek utopiony w betonie

Osiedle Borzymowska to jedna z najbardziej spektakularnych porażek deweloperów w Warszawie, niestety zakończona dramatem wielu naciągniętych klientów. Budowa ruszyła w 2007 roku, a w 2009 mieli się wprowadzać pierwsi mieszkańcy. Deweloperem była – wówczas jedna z największych na rynku –  firma Edbud. Dopiero potem okazało się, że choć sprzedawano mieszkania, to deweloper nie miał nawet prawa do gruntu przy ul. Borzymowskiej. Między innymi takie praktyki, doprowadziły do upadku firmy, która jeszcze w 2008 roku miała przychody rzędu 350 mln zł.

(…) budowała ona (firma Edbud – red.)  mieszkania na działce, do której nie miała ani prawa własności, ani prawa użytkowania wieczystego (deweloper obiecywał, że do dnia wydzielenia odrębnej własności lokali będzie właścicielem lub użytkownikiem tego gruntu). Mieszkańcy nie mają więc żadnych praw do tej nieruchomości. Mogą co najwyżej walczyć o zwrot swoich pieniędzy, co nie jest łatwe, gdyż są oni dopiero na czwartym miejscu w kolejce wierzycieli – pisała w 2011 roku Gazeta Wyborcza.

Według Pulsu Biznesu niedoszli mieszkańcy osiedla wpłacili  Ebudowi ponad 22 mln zł., a kluczy do mieszkań nigdy nie zobaczyli. Do wykończenia budowy brakowało ponad 10 mln zł.

W połowie marca 2011 r. warszawski Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie zarządu spółki na postanowienie o ogłoszeniu jej upadłości i Edbud, już prawomocnie, został bankrutem. Jak podawał wtedy PB długi Edbudu oszacowano wstępnie na ponad 110 mln zł.

Bankom, głównie BGŻ, Edbud winny był ponad 42 mln zł, ZUS i fiskusowi ponad 4 mln zł, a pracownikom około 2 mln zł. Reszta to wierzytelności ponad 100 podwykonawców budów i ponad 40 klientów. Na ich zaspokojenie nie wystarczy majątek spółki – pisał Puls Biznesu.

Niedokończone Osiedle Borzymowska / fot. www.targowek.to


PRZECZYTAJ TEŻ:

16 komentarzy na temat “Opuszczone osiedle Edbudu wystawione na sprzedaż

 • 1 sierpnia 2012 o godz. 09:43

  Kupowałam mieszkanie tuż obok, na Dalanowskiej, w momencie kiedy budynek był na tym samym etapie co Edbud. Nie wyobrażam sobie co by było, gdyby mnie mój deweloper tak zrobił w konia… Serdecznie współczuję wszystkim nabywcom mieszkań Edbudu!

 • 1 sierpnia 2012 o godz. 10:32

  Miejmy nadzieję, że szybko budynek zostanie ukończony i przestanie straszyć taki pustostan…szkoda tylko tych niedoszłych mieszkańców :(, takimi sprawami powinna zająć się prokuratura, bo ktoś za to odpowiedzialność personalną ponosi!!!!

 • 1 sierpnia 2012 o godz. 10:53

  Pieniądze ukradli i teraz pewnie są na zachodnich kontach, hehe. O to Polska właśnie !

 • 2 sierpnia 2012 o godz. 20:00

  Skoro już ktoś kupił za bezcen dwa olbrzymie bloki to powinien oddać w nich część mieszkań tym, którzy tę budowę finansowali.

 • 6 sierpnia 2012 o godz. 12:56

  Deweloperka to jedno wielkie DNO i potem wiele kilometrów mułu!!!
  Jak nie splajtują to budują byle co i byle jak, ceny kosmiczne i same z nimi problemy.

 • 29 sierpnia 2012 o godz. 10:57

  Czy wiadomo już czy i kto kupił to osiedle???

 • 5 lutego 2013 o godz. 23:01

  „Skoro już ktoś kupił za bezcen dwa olbrzymie bloki to powinien oddać w nich część mieszkań tym, którzy tę budowę finansowali” – chyba cie posr***

 • 14 lutego 2013 o godz. 06:37

  to nie dlatego ze dewelopoer upadł, firma która dzierazawi grunt od skarbu panstwa nie wywiazala sie z warunkow umowy, czemu zawsze uwazacie ze to budujacy jest winny ????? tam jest inna firma odpowiedzialna za budowe

 • 8 czerwca 2013 o godz. 12:49

  I CO Z TĄ INWESTYCJĄ, KTOS JĄ KUPIŁ? CZY BEDZIE TAK STRASZYC AZ SIE ROZSYPIE?

 • 2 września 2013 o godz. 20:42

  Nikt nie zrozumie jak to jest wpłacic pieniądze życia i patrzeć jak przez wiele lat nic nie idzie ku temu by mieć swoje mieszkanie za które sie zapłaciło :(

 • 3 września 2013 o godz. 06:20

  To samo było na Motyckiej23. A tu Pieniazki 200 000 w gotowce wpłacone a tu nic i mysli ze mozna było kupic dom 40 km od w-wy i mieszkac.Człowiek w swoim zyciu robi błędy a inni to wykorzystują.

 • 3 września 2013 o godz. 07:08

  Aż się włos jeży.Na szczęście ja kupiłem duży dom w powiecie sokołowskim nad bugiem za 230 000 Cała rodzina została na targówku a ja z żona dojeżdzam do pracy i nie żałuję.Polecam innym cisza spokój wędkowanie zero złodzieji picia krzyków przez ścianę i ludzie inni wolniej żyją.Mam też przede wszystkim wspaniały ogród koło domu i mały tunel wszystko świeże nie do opowiedzenia taki jestem zadowolony a wcześniej przez 35 lat obszczane bloki tłok w komunikacji itp.Mam teraz blachy wsk i koledzy z blokowiska uśmiechają się jak mnie widzą choć jak twierdzą też by tak chcieli mieć.Polecam wszystkim DOM w cenie mieszkania.A jeszcze mam sąsiada ktory ma krowe i smaczne mleko choc troche inny ma smak jak w folii.Pozdrawiam wszystkich.

 • 29 stycznia 2014 o godz. 20:07

  Do lokator czy nie możecie się dogadać z dzierżawcą terenu EURO RINGIEM i wspólnie dokończyć inwestycje? oni sa dzierżawcą chyba do 2028 roku myślę że potrzeba trochę zdrowego rozsądku z obu stron.

 • 21 lutego 2014 o godz. 17:30

  czy ktoś mysli o kupnie tej inwestycji, ? blisko metro, powinni to wykorzystac i dokonczyc ja póki jeszcze jako tako wyglada.

 • 10 czerwca 2014 o godz. 02:17

  Niestety, ja na ten pustostan patrzę od wielu lat i żal mi serce ściska, że tak to się marnuje i ciągle myślę o tych ludziach, co tam utopili pieniądze swego życia. Tak też stracili swoje życie właściciele ElBudu, bo za dużo chcieli, albo za dużo im obiecywano i oni też uwierzyli. W efekcie wykończyli się obydwoje na zawał serca.
  Sądzę, że tych budynków nikt nie kupił, bo przecież coś by się ruszyło, a tak to tylko wiatr szarga okiennicami i hula po pustostanie.
  Prawdę mówiąc to ja już bym tam nie chciała mieszkać. Blok nie ogrzewany przez tyle lat i otwarty na wszystkie warunki pogodowe. Codziennie widzę przez swoje okno jego zniszczenia z upływem lat.
  Dobrze powiedział mój przedmówca, że lepiej za te pieniądze kupić dom poza Warszawą. Właśnie tak zrobiła moja córka, która jest posiadaczką domu o powierzchni użytkowej 130m kw. w odległości 25 km od Warszawy, kupionego za pieniądze dużo mniejsze niż 60 metrowe mieszkanie w bloku w Warszawie. Ona już teraz zrozumiała, że na łonie natury lepiej jest wypoczywać po pracy niż w cuchnącej i głośnej metropolii. Pozdrawiam Megi

 • 15 lipca 2014 o godz. 16:01

  Na stronie edbudu podano informacje o przetargu w dniu 31 lipca 2014r , mam nadzieje ze znajdą się chętni, którzy wykończą to osiedle i dadzą mieszkania dla ludzi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.