Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego znów wygląda jak 93 lata temu, gdy wybudował go słynny architekt Stefan Szyller.
8 września 1919 r. ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratti (późniejszy papież Pius XI), jeden z nielicznych zagranicznych dyplomatów, który nie opuścił Warszawy podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r., dokonał poświęcenia nowopowstałej świątyni przy ul. ks. Ziemowita, na właśnie włączonym do Warszawy Targówku Fabrycznym, .
Drewniano-murowany kościół wzniesiony w stylu zakopiańskim według projektu znanego architekta Stefana Szyllera (autor m.in. projektu Zachęty i głównego budynku Politechniki Warszawskiej), został wybudowany wysiłkiem parafian – kolejarzy, robotników, właścicieli fabryk, rolników i praskich ubogich.
Teraz świątynia przeżywa drugą młodość. Właśnie zakończono drugi etap renowacji zabytku. Z tej okazji, 93 lat po konsekracji, kościół został w niedzielę ponownie poświęcony przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, tym razem przez arcybiskupa Celestino Migliore. Podczas uroczystości poświęcono także Drogę Krzyżową na zewnątrz kościoła, otworzono galerie „Lokomotywa” i „Spinacz” prowadzone przez Stowarzyszenie RIS Praca.
W ramach remontu odnowiono drewniany, otynkowany kościół wraz z drewnianą dzwonnicą. Oprócz tego zmodernizowano budynek plebanii. Projekt pochłonął ponad 4,3 mln zł z czego 3,6 mln zł dofinansowano z funduszu Unii Europejskiej. W trzecim etapie przy kościele ma powstać „ptasi ogród” i parking.
Źródło: Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Zdjęcia: www.targowek.to
Trochę szkoda dawnego kościółka!!!!. Odwiedzałąm go w czasie gdy był jeszcze przed remontem, i odwiedziłam teraz. Jak można było do tego dopuścić!!!! Rozumiem, że odnowienie to ważna rzecz, ale moim zdnaiem konserwator zabytków (bo taki kościół to dla mnie zabytek) pozwolił na zniszczenie kościoła!!!. Była taka piękna ambona (w kształcie statku), nawy boczne, ołtarz, a teraz….nawet obraz w nawie głównej zmieniono (dwa razy), za każdym razem coraz gorszy…
W pełni popieram! Trochę szkoda. Byłam tam chrzczona, miałam komunię i bierzmowanie. Na religię ze szkoły szliśmy przez dziurę w płocie……. a nie dookoła…
Na co komu piękne kościoły gdy ludzie w niszczejących i zdewastowanych budynkach mieszkają. Hipokryzja…