Basen Polonez niedochodowy: czy miasto zwiększy dopłaty?

15
Share

Złe wieści: największa pływalnia w naszej dzielnicy przynosi straty. Dobre wieści: jest szansa, że zamiast podnosić ceny dla mieszkańców, dostaniemy więcej pieniędzy z budżetu miasta.

Pływalnia „Polonez” / fot. OSiR Targówek

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy stołeczni radni przewidzieli 14 punktów obrad. Ostatni z nich dotyczyć będzie bezpośrednio naszej dzielnicy: radni zagłosują nad przyznaniem dodatkowej dotacji dla Ośrodka Sportu i Rekreacji m. st. Warszawy w Dzielnicy Targówek. Jeśli wszystko będzie dobrze, nasz OSiR jeszcze w tym roku dostanie o 40 proc. więcej pieniędzy z budżetu miasta: oprócz dotychczasowego 1 miliona złotych, jeszcze dodatkowe 400 tysięcy.

Dlaczego jest to konieczne?

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że targówkowski OSiR ma w tym roku dużo niższe niż prognozowano przychody ze swojej działalności. Zyski z biletów nie pokrywają w pełni kosztów utrzymania i funkcjonowania Ośrodka.

Dzieje się tak głównie w związku z późniejszym niż zaplanowano oddaniem do eksploatacji pływalni przy ul. Łabiszyńskiej po przeprowadzonym wielkim remoncie  (przypomnijmy: basen Polonez otwarto z wielkim poślizgiem dopiero w marcu br.). Okazuje się, że wpływy z usług nie są na oczekiwanym poziomie, pomimo akcji reklamowej i szerokiego wachlarza proponowanych usług, a działalność pływalni wymaga poniesienia wysokich comiesięcznych kosztów (w tym osobowych, tj. wynagrodzeń, oraz rzeczowych, w tym media, materiały i wyposażenie, remonty, podatek od nieruchomości i inne).

Dlatego do każdej godziny spędzonej przez mieszkańców Bródna i Targówka na basenie Polonez miasto dorzuca od siebie 13,94 zł.

Ale… choć oficjalnym powodem powiększenia dotacji dla naszego OSiR-u jest pływalnia, to wcale nie ona generuje największe straty! W uchwale zwiększającej dotację podliczono, że do każdej godziny korzystania z hali sportowej miasto dopłaca 29,33 zł, do każdej godziny korzystania z boisk sportowych 38,69 zł, zaś do każdej godziny usług odnowy biologicznej, zajęć rekreacyjnych czy siłowni dopłata wynosi aż 50,11 zł!

Wychodzi nam na to, że rekreacyjne uprawianie sportu na Targówku jest bardzo drogą przyjemnością. Na szczęście Skarbnik m.st. Warszawy zaopiniował powiększenie dotacji dla OSiR-u pozytywnie – jest więc szansa, że stołeczni radni przegłosują uchwałę jeszcze dziś wieczorem.

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx