Kto znany jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim | targowek.info

Kto znany jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim

Słynny piosenkarz, legendarny pięściarz, wszędobylski podróżnik, założyciel Zacisza – na Cmentarzu Bródnowskim spoczywa mnóstwo znanych osobistości. Podpowiadamy, jak odnaleźć ich groby.

 

Pomnik Katyński

W Zaduszki oraz Wszystkich Świętych Targówek i Bródno czeka najazd samochodów chyba z całej Polski. Gdy już sobie pojadą, polecamy klimatyczny spacer po Cmentarzu Bródnowskim. Urozmaicić go może poszukiwanie grobów sławnych osób.

Cmentarz Bródnowski ma 114 ha i pochowanych na nim jest około 1,2 mln osób. Powstał w 1884 roku dla ludności Pragi, gdy na cmentarzu na Kamionku zaczęło brakować miejsca. Jako pierwsza na nowym cmentarzu spoczęła roczna Marysia Skibniewska, której grób można oglądać do dziś (kwatera 44G-rząd VI -grób 1). Kto jeszcze jest tu pochowany?

Pomnik Katyński. Tuż za bramą główną od strony ul. św. Wincentego, przed drewnianym kościołem, po prawej stronie znajduje się pomnik Katyński poświęcony polskim ofiarom komunizmu. Składa się z białego brzozowego krzyża, wyrzeźbionych rąk z drutem kolczastym. Prawie zawsze palą się tu znicze.

Grób Mieczysława Fogga

Mieczysław Fogg  (10A-I-4-5) Słynny piosenkarz pochowany jest wraz z żoną Ireną tuż za pomnikiem Katyńskim. Warto zwrócić uwagę na stojący zaraz obok pomnik dziewczynki. To Jolanta Barbara Konopkówna, uczennica gimnazjum, która w 1952 roku utopiła się w Wiśle. Jej pomnik nagrobny jest bardzo często pokazywany na zdjęciach z Cmentarza Bródnowskiego.

Kardynał Aleksander Kakowski (7A) Jedna z najważniejszych postaci – tak duchowych, jak i politycznych – międzywojennej Polski. Członek Rady Regencyjnej w latach 1917–1918, Arcybiskup metropolita warszawski w latach 1913–1938, prymas Królestwa Polskiego w latach 1925–1938. W czasie wojny polsko-sowieckiej 1920 roku był wśród żołnierzy pierwszej linii w okopach obronnych wokół Radzymina.

Roman Dmowski (15A-V-2/5) Przedwojenny polityk i ideolog polskiego nacjonalizmu urodził się na Kamionku, a pochowany został na Bródnie. Jego pogrzeb w 1939 roku przerodził się w wielką nacjonalistyczną manifestację, w której według różnych źródeł brało udział 100-200 tys. osób. Grób widać z alei głównej, kawałek za dzwonnicą po lewej stronie.

Łucja Prus (15D-I-13), piosenkarka, wielokrotnie nagradzana na festiwalu w Opolu. Znacie ją na pewno z utworów „Nic dwa razy się nie zdarza” i „W żółtych płomieniach liści”. Mieszkała na Zaciszu.

Grób Macieja Tahiro Michaela

Maciej Tahiro Michael (25C-0-VI) Nie jest to znana postać, ale na jego grób na pewno wiele osób zwraca uwagę. To jeden z wielu (ale najbardziej ozdobny) nagrobków romskich na Cmentarzu Bródnowskim. O panu Tahiro wiemy, że zmarł młodo i tragicznie i chyba lubił mercedesy. Samochód na nagrobku lśni na złoto. Tak jak łańcuch i sygnet na palcu zmarłego.

Antoni „Kolka” Kolczyński (32C-III-14) Zdaniem wielu najlepszy polski pięściarz wszech czasów. Prywatnie warszawski cwaniak, najpierw ze Starówki, później z Grochowa. Z uznaniem wypowiadał się o nim nawet słynny Laszlo Papp, a walki obu panów z zapartym tchem śledziła cała Warszawa.  Błyskotliwą karierę podczas której powalał na deski najlepszych, także w Madison Square Garden, przerwała wojna, a według innej wersji także alkohol. Podczas pogrzebu Kolczyńskiego w 1964 roku na Bródnie pojawiły się tysiące osób.

Grób Tony Halika

Tony Halik (31D-V-19) Któż nie podróżował w dzieciństwie razem z Nim śledząc z zapartym tchem program „Pieprz i wanilia”. Ale kariera podróżnika znanego z telewizji to dopiero druga część burzliwego życiorysu Tony’ego Halika. Wcześniej był m.in. pilotem RAF i fotografem prezydenta Argentyny Juana Perona. Charakterystyczny grób poznacie z daleka – pomnik przedstawia plecak przerzucony przez krzyż.

Halina Konopacka (67D-I-26) Wybitna lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska.

Edmund Zientara. Pochowany w 2010 roku wieloletni piłkarz Legii Warszawa, wychowanek Polonii. Jedyny, który zdobywał z nią mistrzostwo i jako piłkarz i jako trener, członek Galerii Sław klubu, w którym grał przez 12 lat. Był kapitanem Reprezentacji Warszawy podczas meczu otwarcia stadionu Camp Nou z Barceloną w 1957 roku.

Władysław Szczepaniak (3H-3-16) Piłkarz legenda warszawskiej Polonii i reprezentant Polski. Zdobywca tytułu Mistrza Polski (1946). Całą sportową karierę związał z KS Polonią Warszawa zaczynając jako piłkarz i kontynuując jako trener. W reprezentacji Polski rozegrał 34 spotkania, wielokrotnie pełniąc rolę kapitana, także w historycznym meczu z Brazylią na Mistrzostw Świata 1938 r. Brał udział w igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku (Berlin), gdzie polska reprezentacja zajęła 4 miejsce.

Bolesław Dubicki (25D-II-4) – Wybitny zawodnik i trener zapasów. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich – w 1960 r. w Tokio zajął 5-6 miejsce, a w 1964 r. w Rzymie – 4 miejsce. Jako trener uważany jest za twórcę potęgi zapaśniczej Legii Warszawa – kierował jej sekcją zapasów przez 30 lat i wychował dwóch mistrzów olimpijskich. Od 2017 roku ma na Targówku skwer swojego imienia.

Grób Stanisława Staszewskiego

Stanisław Staszewski (10H-VI-22). Ojciec lidera zespołu Kult Kazika Staszewskiego, autor piosenek rozsławionych na płytach „Tata Kazika”, wśród nich „Baranka” czy „Celiny”. Na grobie napisano „Kochanemu tatusiowi – Syn”.

Krzysztof Ostasiuk (80E-2-19). Muzyk, wokalista heavymetalowy, m.in. w zespołach Fatum i Hetman, mieszkaniec Bródna, zmarł w wieku zaledwie 41 lat po wylewie przed własnym domem.

Zygmunt Jórski (3A-4-31/32). Artysta plastyk i właściciel ziemski, żył w latach 1880 – 1963. Jego majątek rozciągał się przed wojną na terenach dzisiejszego Zacisza (gdzie dziś jest ulica jego imienia). Jórski prowadził gospodarstwo ogrodnicze, które dostarczało warzywa i owoce na bazar w Hali Mirowskiej. Dobrze wspominany przez mieszkańców Zacisza, którym sprzedawał działki po preferencyjnych cenach, czasami umarzał kredyty. Ofiarował ziemię pod kościół św. Rodziny przy ul. Rozwadowskiej i (wspólnie z sąsiadami) pod stadion Junaka przy Blokowej. Zmarł bezdzietnie, pochowany w grobowcu rodzinnym żony.

 

Grób Zygmunta Jórskiego

 

To oczywiście tylko kilka spośród tysięcy ciekawych grobów na Cmentarzy Bródnowskim. I wciąż ich przybywa. W 2016 roku na bródnowskiej nekropolii pochowano z honorami trzech Cichociemnych poległych w Warszawie podczas II wojny światowej.

 


Piękny nagrobek Jolanty Konopkówny – uczennicy gimnazum, która utopiła się w Wiśle w 1952 roku

 Źródła: m.in. Spacerownik po warszawskich cmentarzach, Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, Cmentarium
wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info

12 komentarzy na temat “Kto znany jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim

 • 1 listopada 2012 o godz. 17:19

  Roman Dmowski !
  Prawa Strona Miasta pamięta !

 • 2 listopada 2012 o godz. 12:55

  Ja bym jeszcze wspomniał o słynnej figurze Matki Boskiej w 25aAlei, gdzie zawsze zbierają się tłumy a wieczorami płoną tysiące zniczy. Podobnie z Głazem ku czci praskich Powstańców Warszawskich w 22 alei.

 • 2 listopada 2012 o godz. 20:22

  A JA bym wspomniał o tym co zobaczyłem tego roku w dniu 1 listopada w okolicach cmentarza.
  Zobaczyłem zamkniete puste ulice z wyłączonym ośiwetleniem oraz brak mozliwości dojazdu autobusem w okolice bramy głównej (od Wincentego, bo to jest brama główna).
  Poczułem również straszliwy fetor, który zawiewał w okolicach placu godpodarstwa pomocniczego, utylizacyjnego (?) cmentarza.
  I tak to „nasza” władza okupacyjna zadbała o wygodę mieszkańców, a jak zwykle wyszła jej wygódka.
  Osobnym tematem, jest kwestia przebudowanej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Wincentego z Kondratowicza. To to jest dopiero przekręcik. Kuriozalne światła skrętu z Kondratowicza w Wincentego w prawo, przy jednoczesnym braku naprawdę potrzebnych świateł lewoskrętu z Wincentego daje dużo do myslenia nt. decydentów przedmiotu.
  A tak na marginesie: ile było kolizji na przedmiotowym skrzyżowaniu 1 listopada?

 • 2 listopada 2012 o godz. 20:31

  Roman Dmowski „ideolog polskiego nacjonalizmu” Bożę ratuj!!!! co za brednie !!!! GW jest wszędzie

 • 2 listopada 2012 o godz. 20:39

  Roman Dmowski- Bródno bedzie pamiętać zawsze!!!!!!

 • 2 listopada 2012 o godz. 21:48

  Przecież Targówek.to …

 • 14 listopada 2012 o godz. 15:30

  Chyba cmentarz Bródzieński a nie bródnowski?

 • 16 listopada 2012 o godz. 22:20

  Bardzo ciekawe. Nie wiedziałem, że Tony Halik i Tata Kazika leżą na Bródnie. A teraz już wiem. Dziękuję.

 • 31 grudnia 2013 o godz. 22:33

  Dmowski na Bródnie Piłsudski na Wawelu czyli Bródno=Wawel

 • 1 stycznia 2014 o godz. 01:09

  Łot de fak?

 • 5 października 2014 o godz. 14:50

  Roman Dmowski, pamiętamy.

 • 18 kwietnia 2017 o godz. 17:24

  gdzie jest pochowany red Zarzeczny,w jakiej alei ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.