Bródno wzorem dla całej Polski

5
Share

Z czego może być dumne Bródno? Z bloków! Serio. W najnowszym numerze tygodnika Polityka Bródno przedstawione jest jako wzorowy przykład oswajania wielkich blokowisk. Pękamy z dumy. 

 

Za temat wielkich blokowisk oszpeconych  pstrokatymi modernizacjami wziął się pisarz, fotograf i dziennikarz Filip Springer.  Przez trzy czwarte obszernego artykułu w najnowszej Polityce (nr 4/2013) wymienia przykłady jaskrawych architektonicznych koszmarków nazywając malowanie bloków w pstrokate kolory chorobą  pastelozą. Ta występuje w różnych odmianach, więc świecące bloki w całej Polsce cierpią  na „ropowicę pożółkłą”, „pawiaka tęczowego” czy „przejaskrawca górskiego”.

Wśród podobnych epitetów autor dociera wreszcie na Bródno i tu diametralnie zmienia ton. Według niego władze Targówka „odczarowują bloki”.

– Malowanie, dobre czy złe, to przecież tworzenie kolejnych atrap. Prawdziwa rewitalizacja to głębszy proces – mówi cytowana w artykule Hanna Radziejowska, która prowadziła z ramienia urzędu dzielnicy projekt reBlok.

Według niej najciekawszym problem takich przestrzeni i ich mieszkańców jest wrodzony kompleks, poczucie, że mieszka się w gorszym miejscu. – My próbujemy naszymi działaniami uzmysłowić ludziom , że na blokowisku może być fajnie, także dlatego, że jest tam inaczej – mówi Radziejowska.

Ciekawy punkt widzenia. Czy ktoś z was ma kompleks z powodu mieszkania na Bródnie? Nam się wydaje, że jest dokładnie odwrotnie i większość mieszkańców jest dumna z tego faktu.

Dalej autor  artykułu wymienia działania dzielnicy „odczarowujące” bloki: ma to być m.in. ziemne graffiti widoczne z okien bloków, plastyczny autoportret Targówka, kino na dachu bloku. Argumentem jest też  słynna instalacja  z trawnika koło ratusza:

Ostatnio dzięki akcji reFun na zapuszczonym trawniku powstał też recyklingowy plac zabaw, wybudowany przez artystów z Holandii i Niemiec.

Na zdjęciu w Polityce pojawia się jednak nie ten plac zabaw (już dawno rozebrany), ale ten zbudowany przez miasto koło boiska Syrenki w Parku Bródnowskim.

W artykule Polityki znalazło się zdjęcie placu zabaw i bloków przy Parku Bródnowskim

W artykule Polityki znalazło się zdjęcie placu zabaw i bloków przy Parku Bródnowskim

 

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx