Jeszcze jeden skwer. Piękny jak okręt

22
Share

Wciąż trwa budowa Skweru Ciechowskiego (pozwólcie, że tak go będziemy roboczo nazywać), a dzielnica planuje już kolejne podobne miejsce nad kanałkiem. Choć tym razem o zupełnie innym charakterze.

 

Niedługo od nowych skwerów nad Kanałem Bródnowskim będzie nam się kręcić w głowie. Na tyłach osiedla Tivoli przy ul. Malborskiej 16, zupełnie niedaleko od prostego placyku przy ul. Kondratowicza (na marginesie – cały czas zbieramy podpisy pod wnioskiem o nazwanie go imieniem Grzegorza Ciechowskiego, brakuje ich nam już bardzo niewiele!) wkrótce powstanie jeszcze jeden skwer. Ale ten już nie taki skromny – będzie na nim i kurhan i burta statku i wielka kotwica…

2013-02-20_121834

 

Przetarg na zaprojektowanie i budowę skweru przy Malborskiej właśnie ogłosił urząd Dzielnicy Targówek. Przy czym hasło ’zaprojektowanie’ jest tylko symboliczne – nasi włodarze mają już gotową, bardzo szczegółową koncepcję opracowaną przez dr. szt Wiesława Procyka (ASP) oraz mgr inż. arch. Adama Korczaka. Zwycięzca przetargu będzie musiał praktycznie zdobyć tylko pozwolenie na budowę i potem zrealizować inwestycję.

W największym skrócie koncepcja placu wygląda tak (w cudzysłowach cytaty z dokumentacji przetargowej):

Skwer wciśnięty między osiedle Tivoli a ulicę Malborską, ma „upamiętniać miejsce powstania zespołu osadniczego Stare Bródno oraz historię ukształtowania Kanału Bródnowskiego.” Na środku placu zaprojektowano pagórek „symbolizujący górę zamkową lub
kultowy kurhan”. Na jego szczycie znajdą się „personifikujące ruiny baszty – elementu historycznych fortyfikacji„. Od strony kanału zaplanowano z kolei „element personifikujący, który swą architektoniczną formą i kształtem przywodzi na myśl fragment kadłuba statku rzecznego lub barki”. Co więcej, „w części dziobowej skierowanej do środka placu, w specjalnym prześwicie zostanie wbudowana czterołapowa kotwica, symbolizująca żeglugę śródlądową”. Całość będą uzupełniały ławki, czy raczej „prostopadłościenne ławy” oraz zupełnie już trywialne alejki spacerowe o nawierzchni żwirowo-mineralnej. Nocą skwer i wszystkie jego elementy zostaną podświetlone.

 

Wg szczegółowych wizualizacji skwer przy Malborskiej będzie wyglądał tak:

2013-02-20_121918 2013-02-20_121910 2013-02-20_121903 2013-02-20_121856 2013-02-20_121848

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chętni do udziału w przetargu mogą składać wnioski do 6 marca, zwycięzca powinien zostać wyłoniony w ciągu następnego miesiąca, zaś na powstanie całego skweru nasi  urzędnicy przewidują okrągłe 200 dni (niecałe 7 miesięcy). Z tego wynika, że według planu ratusza Targówka, skwer na Bródnie powinien być gotowy już w okolicach listopada 2013 r.

Od razu zastrzegamy: z całą pewnością nie planujemy żadnej akcji nazywania tego skweru. Jakoś zabrakło nam wyobraźni… Ale wy, oczywiście, możecie dawać swoje propozycje w komentarzach poniżej.

 

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx