Targówek rozpoczyna dialog

6
Share

We wtorek (19 lutego) Targówek przestanie być dzielnicą ludzi, którzy nie interesują się swoim otoczeniem. Lokalne organizacje siadają do stołu z władzami dzielnicy, żeby wspólnie rozmawiać o jej  problemach.

 

W ratuszu odbędzie się pierwsze posiedzenie nowej Komisji Dialogu Społecznego. Wstyd przyznać, ale do tej pory byliśmy w malutkim gronie outsiderów (m.in. Rembertów, Wesoła), którzy takiej komisji nie mieli. Od dawna działają one z powodzeniem w 14 największych dzielnicach Warszawy.

Formalnie komisja ma cały szereg sztywno brzmiących uprawnień:

  • opiniowanie i współtworzenie uchwal rady dzielnicy
  • delegowanie przedstawicieli do udziału w komisjach konkursowych rozpatrujących oferty o przyznanie dotacji kulturalnych, sportowych, edukacyjnych czy społecznych
  • określanie potrzeb społecznych i sposobu ich zaspokajania
  • współpraca z właściwą dzielnicą w celu polepszenia i podwyższenia efektywności działań kierowanych do mieszkańców
  • występowanie do organów Miasta z wnioskami w zakresie swojej działalności;

Ta wyliczanka nie jest może porywająca, ale najkrócej działalność komisji można określić jako głos mieszkańców danej dzielnicy.

Niedawno mieliśmy dobry przykład. Gdy grupka mieszkańców Pragi Północ postanowiła zaprotestować przeciwko Trasie Świętokrzyskiej, to podnieśli krzyk właśnie na posiedzeniu komisji dialogu społecznego. Na ile skutecznie, jeszcze nie wiemy. Wiemy natomiast, że Targówek – dla którego ta trasa jest po prostu niezbędna – nie miał nawet jak zaprotestować, bo nie miał odpowiednika takiej komisji.

Z wnioskiem o powołanie komisji dialogu społecznego wystąpiły następujące organizacje:

  1. Fundacja Twórczego Rozwoju Dziecka „Tintillo”,
  2. Stowarzyszenie „Aktywne Zacisze”,
  3. Stowarzyszenie „Wikimedia Polska” (polski partner Wikipedii)
  4. Fundacja Wspierania i Aktywizacji Rodzin „Mamy moc”
  5. Fundacja „Heredis”

Przyłączyć się do komisji może każda lokalna organizacja NGO. A mieszkańcy mogą przyłączać się do tych organizacji albo zakładać własne.

Pierwsze spotkanie Komisji Dialogu Społecznego na Targówku odbędzie się we wtorek, 19 lutego, o godz. 17 w Urzędzie Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20, sala 321, III piętro.

Szczegółowych informacji, jak przystąpić do komisji, udziela p. Cecylia Rotter z urzędu dzielnicy. Tel 22 44 38 531

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx