Na Targówek wybrała się internautka prowadząca bloga Duchy Warszawy. Zawitała w rejon gdzie znajduje się najlepszy dom jednorodzinny Polski i gdzie latem znaleźliśmy połamane poniemieckie nagrobki. Czyli opisuje uliczki wciśnięte między Cmentarze Żydowski i Bródnowski oraz liczne w tej okolicy opuszczone kamienice:
Przez lata wokół Kirkuta Praskiego powstawały kamieniczki mieszkalne czynszówki. Są to tajemnicze miejsca, gdyż nie znalazłam na ich temat żadnej informacji do kogo należały te przy ulicy Horodelskiej oraz jedna przy ulicy Rzeszowskiej. Są to uliczki ciche i spokojne. Położone wzdłuż muru cmentarza. Pomiędzy nimi można znaleźć także te zamieszkałe, ale niemalże w takim samym stopniu zdewastowane. Najbliższa cywilizacji, pomiędzy Horodelską a murem, niedaleko Ronda Żaba datowana jest dumnie (napis na fasadzie) na 1929 rok. Obecnie to pustostan idealny do libacji. Szkoda. To kamienica o silnej konstrukcji i pięknej cegle. Możnaby ją odrestaurować. (…)Kamieniczka przy Rzeszowskiej. Całkowicie opuszczona, niezabezpieczona. Chętnych do dalszych dewastacji brak. Podejrzewam, że powodem może być nazwa ulicy z którą się styka od przeciwległej strony ta okolica. Ulica nosi bowiem nazwę: Cmentarna. Aż strach się bać. Zwłaszcza nocą.
Ostatnia nietknięta partia żydowskich nagrobków znajduje się tuż za murem cmentarza. Lato, wiosna, jesień, zima.. leżą tam i niszczeją. Nie zostały objęte opieką konserwatora, ale „menatalnie” znajdują się tak blisko cmentarza, że można uznać, że niemalże są już na jego terenie. Porzucone żydowskie macewy zza muru można obejrzeć, przykryte kołderką z marcowego śniegu (…).
Niedawno pisaliśmy, że Cmentarz Żydowski od Fundacji Nissenbaumów przejmie Gmina Żydowska. Miejmy nadzieję, że zadbają także o macewy porozrzucane za cmentarnym murem.
Cały artykuł i dużo więcej zdjęć znajdziecie na blogu Duchy Warszawy. Warto zajrzeć, tym bardziej, że sporo tam wpisów także z Targówka Fabrycznego.
To nie duchy, to pewnie słoiki to porazwalali,
Jeżeli słoikami nazwiesz Niemców albo Rosjan to zgoda ;-)
co za frajer podszywa się pode mnie? … to TARGÓWEK.INFO – wprowadźcie komentowanie po rejestracji na portalu ….
„JAN” jako unkalny i niepowtarzalny nick użytkownika ;)
nie wazne mam nick, moge byc Pani_Zima …. powinni cos z tym zrobic po prostu :) chodzi o sam fakt, ze ktos sie podszywa i robi siarę. 1/3 wypowiedzi Jana to nie sa moje wypowiedzi ;)
Nieprawda!!! To ja jestem prawdziwy JAN!!! Tylko słoiki (takie jak ten wyżej) się pode mnie podszywają!
z faktów
1. opiekę nad cmentarzem w końcu przejmuje gmina Żydowska
2. okoliczne zabudowania są zaniedbane, puste lub zamieszkane przez meneli
3. płyty już przekraczają teren cmentarza
do Onuc: widze, że mama dala ci zieloną strzałkę do podpisywania się jak twoj idol – Jan. Jestes przykrym gościem… a w sumie nie wiadomo co ty jestes … moze nic?
Jeśli ja jestem nic, to w takim razie kim ty jesteś? hmm… Zerem? Zjawą? Czy poprostu prostakiem? Detektywie Łodygo.
od teraz będę Janek
Jan-ek frajerze spier
jestescie pewni ze to zydowskie macewy? bo moim zdaniem to niemieckie groby. widzialem bo dochodzi sie tam horodelską.
To nie są żadne zydowskie mecewy tylko nagrobki z cmentarza bródnowskiego, co mozna wnioskować po napisach najstarszy był z 1889r.
TAAA….. STRASZY I CO JESZCZE MIESZKAM NA TEJ UIICY 7 LAT WCZESNIEJ MIALEM CMENTARZ ZYDOWSKI ZA SCIANA DOMU OD STR WINCENTEGO. TERAZ SIE WZIELI ZA NIEGO ALE JAK SIE COFNE W STECZ TO DOBRE BALETY TAM BYLY NA TZW. „KORONIE”. OD URODZENIA MIESZKAM I SIE WYCHOWALEM PO TEJ STRONIE WINCENTEGO. BUJDY I WSZYSTKO…..
A TAK WGL. TO TO JEST ZYDOWSKI BARDZO BIEDNY CMENTARZ (KIRKUT) TERAZ JUZ NIE MA ALE NAGLOWNEJ BRAMIE NA TYCH WYSOKICH FILARACH BYLY NAPISY W JEZYKU JIDYSZ BADZ HEBRAJSKIM POCZYTAJCIE A NIE GLUPOTY PISZECIE. MACEWY PO WOJNIE ZBIERAL I SKLADAL MOJ Ś.P PRAPRADZIADEK GRALEWSKI. JAK IZ BYŁ GRABARZEM NA CMENTARZU BRÓDZIEŃSKIM. Z RESZTGA TO AKURAT JUZ JEST TRADYCJA CHYBA W MOJEJ RODZINIE PRACA ZWIAZANA Z CMENTARZEM. Cmentarz służył głównie ludności Warszawy prawobrzeżnej aż do wybuchu wojny. W czasie II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz oraz wycięli cenne starodrzewy. Płyty nagrobne posłużyły im do wyłożenia dróg i lotnisk. Z 300 tysięcy… Czytaj więcej »