Duchy krążą w pobliżu cmentarza

15
Share
Sami duchów nie widzieliśmy, ale o ich obecności donosi warszawska blogerka. Macewy z Cmentarza Żydowskiego walają się poza murem.

 

Na Targówek wybrała się internautka prowadząca bloga Duchy Warszawy. Zawitała w rejon gdzie znajduje się najlepszy dom jednorodzinny Polski i gdzie latem znaleźliśmy połamane poniemieckie nagrobki. Czyli opisuje uliczki wciśnięte między Cmentarze Żydowski  i Bródnowski oraz liczne w tej okolicy opuszczone kamienice:

Przez lata wokół Kirkuta Praskiego powstawały kamieniczki mieszkalne czynszówki. Są to tajemnicze miejsca, gdyż nie znalazłam na ich temat żadnej informacji do kogo należały te przy ulicy Horodelskiej oraz jedna przy ulicy Rzeszowskiej. Są to uliczki ciche i spokojne. Położone wzdłuż muru cmentarza. Pomiędzy nimi można znaleźć także te zamieszkałe, ale niemalże w takim samym stopniu zdewastowane. Najbliższa cywilizacji, pomiędzy Horodelską a murem, niedaleko Ronda Żaba datowana jest dumnie (napis na fasadzie) na 1929 rok. Obecnie to pustostan idealny do libacji. Szkoda. To kamienica o silnej konstrukcji i pięknej cegle. Możnaby ją odrestaurować. (…)
Kamieniczka przy Rzeszowskiej. Całkowicie opuszczona, niezabezpieczona. Chętnych do dalszych dewastacji brak. Podejrzewam, że powodem może być nazwa ulicy z którą się styka od przeciwległej strony ta okolica. Ulica nosi bowiem nazwę: Cmentarna. Aż strach się bać. Zwłaszcza nocą.
Ponure klimaty to jeszcze nie wszystko. Blogerka zauważa zaniedbanie, którym powinni zająć się urzędnicy. Przywykliśmy do żydowskich macew zrzuconych na stertę na terenie cmentarza. Tymczasem okazuje się, że leżą one także poza murem, na terenie miasta.
Ostatnia nietknięta partia żydowskich nagrobków znajduje się tuż za murem cmentarza. Lato, wiosna, jesień, zima.. leżą tam i niszczeją. Nie zostały objęte opieką konserwatora, ale „menatalnie” znajdują się tak blisko cmentarza, że można uznać, że niemalże są już na jego terenie. Porzucone żydowskie macewy zza muru można obejrzeć, przykryte kołderką z marcowego śniegu (…).
Zdjęcie z bloga Duchy Warszawy

Zdjęcie z bloga Duchy Warszawy

Niedawno pisaliśmy, że Cmentarz Żydowski od Fundacji Nissenbaumów przejmie Gmina Żydowska. Miejmy nadzieję, że zadbają także o macewy porozrzucane za cmentarnym murem.

Cały artykuł i dużo więcej zdjęć znajdziecie na blogu Duchy Warszawy. Warto zajrzeć, tym bardziej, że sporo tam wpisów także z Targówka Fabrycznego.

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx