4 kwietnia nowy burmistrz… albo komisarz!

30
Share

Zakulisowe spotkania, negocjacje, układy, sojusze, rozłamy, dramatyczne zwroty akcji – w walce o stołek burmistrza na Targówku emocji jest jeszcze więcej niż w brazylijskiej telenoweli.

Ratusz Targówka /fot. targowek.info

Ratusz Targówka /fot. targowek.info

Niby jesteśmy tylko dzielnicą miasta na skraju Europy, ale liczbą zakulisowych intryg towarzyszących zmianie burmistrza moglibyśmy obdzielić niejedno konklawe.

Jak już dobrze wiecie, na początku marca Platforma Obywatelska postanowiła zmienić burmistrza na Targówku. Powód? Niejasny, choć nie bez wpływu były na pewno kiepskie notowania burmistrza Zawistowskiego wśród mieszkańców i radnych – oraz równocześnie zbliżające się coraz bardziej następne wybory samorządowe. Nowym kandydatem PO na fotel burmistrza został Tomasz Mencina, były burmistrz Ursynowa.

Grzegorz Zawistowski, uniesiony honorem, a może i naciskami, 15 marca złożył rezygnację ze stanowiska i… dopiero zaczęła się zabawa.

Platforma nie ma na Targówku samodzielnej większości w Radzie Dzielnicy i musi układać się z koalicjantami. Zakulisowe negocjacje trwały przez kilka tygodni, ale skończyły się niczym. Aż, nieoczekiwanie, wczoraj (28 marca) Grzegorz Zawistowski wycofał swoją rezygnację! To spowodowało błyskawiczną kontrę: tak jak Zbigniew Poczesny, przewodniczący Rady Dzielnicy, przez prawie miesiąc zwlekał ze zwołaniem posiedzenia rady, tak wczoraj… napisał sam do siebie wniosek o odwołanie burmistrza i na podstawie własnego pisma błyskawicznie zwołał radnych na czwartek 4 kwietnia.

Jednak o ile odwołanie Zawistowskiego jest niemal pewne, to powołanie jego następcy takie oczywiste nie jest.

– W grze są dwie osoby: Tomasz Mencina z PO i Sławomir Antonik, obecny wiceburmistrz z klubu „Mieszkańców Bródna, Targówka i Zacisza”, czyli tzw. spółdzielni – ujawnia targowek.info dobrze poinformowana osoba z urzędu dzielnicy.

Tomasz Mencina może zostać burmistrzem w przypadku koalicji PO, spółdzielni i grupy niezależnych radnych (skupionych wokół Zbigniewa Poczesnego, zresztą eks–PO). Jednak spółdzielnia próbuje powstrzymać ten wariant, obawiając się utraty wpływów w dzielnicy na rzecz znacznie silniejszego politycznie nowego burmistrza.

– Dlatego pojawia się też opcja Sławomira Antonika jako burmistrza w koalicji spółdzielni, niezależnych i PiS – mówi nasz informator.

Problem tego układu jest taki, że rok temu Prawo i Sprawiedliwość próbowało odwołać Antonika ze stanowiska w związku z tzw. aferą nutową. Pomiędzy PiS i spółdzielnią doszło wtedy do ostrego starcia i teraz obie strony są dla siebie mało wiarygodne.

– Dlatego jest i trzecia możliwość: PO przestraszy się koalicji spółdzielni z PiS i samo odda stanowisko burmistrza Antonikowi – podsumowuje osoba dobrze znająca zakulisowe gierki w ratuszu.

Sławomir Antonik, Grzegorz Zawistwoski, Tomasz Mencina /fot. UD Targówek, PO Ursynów

Od lewej: Sławomir Antonik, Grzegorz Zawistowski, Tomasz Mencina /fot. UD Targówek, PO Ursynów

 

Ale – jeśli myślicie że to koniec możliwych kombinacji – to jesteście w błędzie!

Okolice ul. Kondratowicza huczą od plotek, że czarnym koniem wyborów nowego burmistrza dzielnicy może być Jędrzej Kunowski (radny PO), który jako lokalna postać, dość znana na Targówku, może zostać zgłoszony w ostatniej chwili. Kluczem są tutaj radni niezależni, którzy wciąż jasno nie zadeklarowali jak się zachowają.

Może więc być i tak, że burmistrz zostanie odwołany, rada nie zdoła powołać nowego i po 30 dniach impasu zarząd Targówka wybierze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz…

 

XLIV Sesja Rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy odbędzie się 4 kwietnia 2013 r. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy (parter) przy ul. Kondratowicza 20

30
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx