Radni walczą ze śmieciami | | targowek.info

Radni walczą ze śmieciami

Nowe ceny wywozu śmieci zjednoczyły opozycyjnych radnych z Targówka. Padają mocne słowa o dyskryminacji i stalinizmie.

fot. targowek.info
fot. targowek.info

Ustalone niedawno przez Radę Warszawy zasady wywozu śmieci budzą emocje w całej stolicy – głównie za sprawą nowego cennika usługi, który oznacza kilkakrotny wzrost opłat dla mieszkańców miasta. Ale to już na pewno wiecie.

Stawki zostały przegłosowane przez warszawskich radnych PO. Teraz na wojenkę z nimi ruszają opozycyjni radni dzielnicy Targówek. Na ich żądanie w piątek 22 marca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady dzielnicy, której jedynym tematem będzie głosowanie nad uchwałą żądającą uchylenia tych stawek.

Projekt uchwały i wniosek o nadzwyczajną połączył radnych ze – zdawałoby się – zupełnie różnych obozów. Ramię w ramię podpisali się pod nim wszyscy radni PiS (m.in. Miłosz Stanisławski i Marcin Skłodkowski), ale także Andrzej Gapys (Mieszkańcy Bródna, Targówka i Zacisza) oraz Zbigniew Poczesny (Niezależny Klub Radnych, ex-PO).

W uzasadnieniu projektu uchwały radni nie unikają mocnych słów:

Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą ponosić wyższe opłaty. Można przyjąć, że uchwała ich dyskryminuje. (…) Przyjęcie miesięcznej stawki w wysokości 89 zł od domu jednorodzinnego oraz sposób jej naliczania przypomina odległe czasy stalinowskie, w których mieszkańców domów jednorodzinnych traktowano jeśli nie jako „kułaków” to jako „warchołów”, z których zdzierano maksymalne opłaty (…) Przyjęta uchwała to jeden z większych bubli nastawionych tylko na to, by zedrzeć z ludzi drakońskie opłaty!

– a to tylko część długiego uzasadnienia ich protestu.

Szanse powodzenia akcji oscylują wokół zera – nawet jeśli jakoś uda się przegłosować tą uchwałę w Radzie Targówka (zdominowanej przez PO), i tak nie będzie miała żadnego praktycznego znaczenia. O cenach wywozu śmieci w całej stolicy mają prawo decydować wyłącznie radni wyższego szczebla, czyli Rady Warszawy – a oni słuchają się poleceń kogoś zupełnie innego.

Za to zupełnie przy okazji nadzwyczajna sesja w sprawie śmieci prawdopodobnie „przedłuży życie” burmistrza Targówka Grzegorza Zawistowskiego. Stołeczna PO już zdecydowała, że burmistrz ma zostać zastąpiony przez spadochroniarza z Ursynowa Tomasza Mencinę. Oficjalna zmiana ma zostać przegłosowana na najbliższej „regularnej” sesji Rady Targówka, a ta – z powodu sporu o śmieci – opóźnia się.

PRZECZYTAJ TEŻ:

16 komentarzy na temat “Radni walczą ze śmieciami

 • 16 marca 2013 o godz. 14:18

  Ta ustawa to paranoja. Ktoś ostatnio powiedział, że niedługo będziemy płacili podatki za powietrze.

 • 16 marca 2013 o godz. 14:49

  A „dzięki” pobliskiej spalarni mieliśmy mieć taki tani wywóz śmieci… Czego to nam nie obiecywano w zamian za uciążliwość. No cóż. Upada z dnia na dzień mała i średnia przedsiębiorczość, mniej podatków od przedsiębiorców, firm a biurwy z czegoś wyżywić trzeba. Bo biurwy po historiach, kulturoznawstwach, zarządzaniach, europeistykach i ekonomiach najważniejsze. Na nich opiera się gospodarka. Za ich wywóz to bym zapłacił.

 • 16 marca 2013 o godz. 15:10

  10 min od publikacji i ta wesz już ględzi. Ty naprawdę nie masz do kogo się odezwać?

 • 16 marca 2013 o godz. 15:14

  Strażnik jest na posterunku. Zajmij się swoja żoną, bo ostatnio nieźle baluje.

 • 16 marca 2013 o godz. 17:38

  Wprowadzić podatek od głupoty Gmina zbankrutuje ! samopodatkujące się podatki od podatku ue wymyśla bzdur ktos interpretuje to na bzdury wymyśla kolejne bzdury i wyciąga kase od ludzi ! Środki maja być tak dystrybułowane żeby były wykorzystywane w jak najefektywniejszy sposób co nie znaczy zyskowny !

 • 16 marca 2013 o godz. 17:40

  Ps od podatku śmieci nie znikną tak samo jak pseudo efekt cieplarniany podatek od deszczu heheh

 • 16 marca 2013 o godz. 18:25

  niezłe. 89zł miesięcznie od domku, czyli 3 zł dziennie. To odpadki będą mnie kosztowały z 30% tego, co na ich wyprodukowanie ( żywność ) miesięcznie przeznaczam. Dzięki lemingi, że od 89 popieracie postkomunę (SDRP – dziś SLD,PSL) i ich przyjaciół (UW – dziś PO i Palikoty)

 • 16 marca 2013 o godz. 18:33

  Jak dotąd to wielu właścicieli domów jednorodzinnych w ogóle nie płaciło za wywóz śmieci tylko podrucało je do sąsiednich komunalnych śmietników. To chyba oczywiste, że rodzina mieszkająca w domu 200 metrowym musi płacić więcej niż ta, co mieszka w jakiejś klitce w bloku. W domach jednorodzinnych dochodzi chociażby koszenie trawy. Zresztą nawet jak będą płacić milion za wywóz śmieci to i tak będą podrzucać niesegregowane odpady innym.

 • 16 marca 2013 o godz. 18:49

  do Keko: a jeżeli skoszoną trawę nawoże sąsiadowi pole?
  a jeżeli w 200 metrowym domu mieszkają dwie osoby i nie przerabiają śmieci za wywóz 89 zł / miesięcznie ?

 • 16 marca 2013 o godz. 18:49

  kompost

 • 16 marca 2013 o godz. 19:43

  Proponuję śmieci podrzucać pod Urząd Dzielnicy i Urząd Miasta albo Hani na działkę w Międzylesiu.

 • 17 marca 2013 o godz. 13:27

  Czemu nie piszecie, że w ostatnim tygodniu z osiedla Zielone Zacisze wyprowadzono 8 samochodów? Osiedle strzeżone, samochody w garażu itp. Poplecznicy burmistrza mają zabronione pisanie o rzeczach pokazujących naszą dzielnice w złym świetle?

 • 18 marca 2013 o godz. 15:40

  do Keko. Mieszkam w domu, rodzina 4 osoby, płacę za wywóz śmieci 13 zł za tydzień, mam swój kompostownik, w którym utylizuję wszystkie odpady organiczne (obierki, resztki jedzenia, trawę, liście itp), segregowane śmieci wywożę sam do EkoStacji na Chełmżyńską, raz na 2 – 3 tygodnie. Czyli miesiecznie płacę za wywóz śmieci około 52 zł a teraz mam płacić prawie dwa razy tyle. Pokaż mi kogokolwiek w bloku, 4 osobowa rodzinę, która tak samo dba o środowisko jak ja, segreguje nie tylko papier, szkło, metal, palstik ale również organiczne odpady.

 • 18 marca 2013 o godz. 15:44

  do Keko cz2. Urzędnicy z gminy biegają po domach jednorodzinnych i sprawdzają czy masz podpisaną umowę oraz sprawdzają datę ostatniej faktury za wywóz śmieci. Tak wygląda niepłacenie przez mieszkających w domach… jak nie wiesz to się nie wypowiadaj.

 • 20 maja 2013 o godz. 16:34

  23 MAJA O 10.00 PAŁAC KULTURY I NAUKI, IV PIĘTRO. PRZYJDŹ NA SESJĘ RADY MIASTA I WYRAŹ SWÓJ SPRZECIW RAZEM ZE STOWARZYSZENIEM INTERESU SPOŁECZNEGO NSZZ WYZWOLENIE/WIECZYSTE WOBEC OPŁATOM ŚMIECIOWYM. 9 ZŁ/MIESZKAŃCA I ANI GROSZA WIĘCEJ. NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ ŚMIECIOWYM ZŁODZIEJOM. WIĘCEJ NA STRONIE ***

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.