Stacja Zacisze-Wilno niemal gotowa | | targowek.info

Stacja Zacisze-Wilno niemal gotowa

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że przystanek kolejowy obok Osiedla Wilno będzie wybudowany w terminie. No tak, przecież buduje go prywatna firma, a nie samorząd…

zaciszewilno_gwTo prawda, trochę się zagapiliśmy i przez jakiś czas nie zaglądaliśmy w okolice torów kolejowych na granicy Zacisza i Elsnerowa. Wczoraj zrobiła to za nas „Gazeta Stołeczna” – i proszę: stacja już stoi!

Dla wielu najważniejszą wiadomością jest to, że nazwa przystanku jest ostatecznie rozstrzygnięta. Wzdłuż peronów stoją białe tablice z wielkim napisem „WARSZAWA ZACISZE – WILNO” – i kropka.

Gazeta informuje, że konstrukcja stacji jest gotowa, a robotnicy zabierają się za jej wykończenie, m.in. układanie ceramicznych płytek na elewacji i podłogach. Pociągi powinny zacząć tu się zatrzymywać w czerwcu, czyli zgodnie z planem. Ten ewenement na skalę nie tylko Targówka, ale i całej Warszawy, nie dziwi, gdyż stacji nie buduje samorząd/państwo, ale za własne pieniądze prywatna firma, Dom Development, która w ten sposób uatrakcyjnia budowane przez siebie Osiedle Wilno.

Mieszkańcy Osiedla Wilno dostaną się na nowy przystanek dość łatwo: deweloper buduje także szeroką na 10 metrów ulicę Wierną, łączącą tory z ul. Zamkową, prowadzącą bezpośrednio do osiedla. Inni mieszkańcy Elsnerowa nie będą mieli tak łatwo: dalszy ciąg gruntowej Wiernej – od Zamkowej do Swojskiej – jest przyblokowany m.in. przez stojący tam stary dom, a prowadzone przez urząd dzielnicy negocjacje nad jego przejęciem utknęły, dosłownie, w polu.

Choć i tak Elsnerów ma dużo lepszy dostęp do stacji niż położone po drugiej stronie torów Zacisze, które – po proteście grupy mieszkańców – przynajmniej na razie w ogóle nie będzie miało tam dojścia…

 

Dużo zdjęć niemal gotowego przystanku Zacisze-Wilno znajdziecie na stronie gazeta.pl

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Stacja Zacisze-Wilno niemal gotowa

 • 6 marca 2013 o godz. 07:24

  Redakcjo. Czy nie jest Wam po prostu głupio linkować teksty GW po tym jak w jednym ze swych artykułów wytykaliście im, że z opóźnieniami informują o tym co dzieje się na Targówku?

  Co do samego przystanku. Jak widać w tym kraju można skutecznie budować i realizować inwestycje tylko za prywatne pieniądze. Wtedy nawet protesty grupki oszołomów z Zacisza nic nie dadzą. Gdyby ta inwestycja miała być realizowana z pieniędzy publicznych, to albo w ogóle by nie powstała, albo ciągnęłaby się latami oraz kosztowałaby trzy razy więcej, a i tak rozkradziono by połowę materiałów budowlanych.

  Cóż tylko pogratulować „słoikom” z Osiedla Wilno.

  PS. Nie zapominajmy o mieszkańcach Zacisza. Tak, tak … dzięki ich dosyć specyficznemu poczuciu „empatii” do innych, o mały włos ta inwestycja nie zostałaby zrealizowana.

 • 6 marca 2013 o godz. 08:16

  teraz, gdy przystanek już jest, niektórzy (rodowici działkowcy)będą lamentować, że zostali pominięci przez zdradzieckiego, kapitalistycznego dewelopera, a miasto im nie chce pomóc, bo jest z obcego nadania….

 • 6 marca 2013 o godz. 10:47

  Działkowcy to mafia. Nic nie płacą i jeszcze mają wymagania. Bo abonament 100 zł rocznie to kpina

 • 6 marca 2013 o godz. 12:31

  @A to polska właśnie
  Mieszkańcy Zacisza nie protestowali na temat budowy stacji tylko pętli autobusowej i puszczenia dużych autobusów ZTM wąskimi ulicami Zacisza!

 • 6 marca 2013 o godz. 16:32

  @GOSC

  Nie jest prawdą o czym mówisz. Próbowali zatrzymać całą inwestycję.

 • 6 marca 2013 o godz. 21:02

  Pętla autobusowa powstanie po stronie osiedla więc ewentualna zmiana trasy 170 i zahaczenie o stacje kolejową nie dotknęło by mieszkańców zacisza.

  Nie chcieliście dojścia do stacji , a teraz będziecie lamentować jak to „słoiki” mają dobrze… żałosne.

  Wolelibyście aby Warszawę otoczyć murem i nie wpuszczać nikogo z dowodu nie warszawiaka?
  Nawet nie wiecie ile tacy przyjezdni zostawiają „u Was” pieniędzy .

  Nie widzicie tego , że wasi sąsiedzi ( właściciele sklepów wszelkiej maści, warsztatów) zarabiają dzięki tym „słoikom”?

  Po prostu się Wam w d*** poprzewracało. Nie chce się Wam pracować i narzekacie, że przyjezdni Wam prace zabierają.

  Cóż się dziwić przecież część szanownych rodowitych warszawiaków ( najwięcej tych co dziadowie ze wsi pochodzą ) czują się lepsi od hołoty z poza stolicy…

 • 6 marca 2013 o godz. 21:34

  @A to polska właśnie
  Chyba wiem co podpisywałem.

 • 6 marca 2013 o godz. 22:04

  Komentowałem już w gazecie, ale tu powtórzę:
  Autor artykułu w Gazecie (mpw) i Radosław Bieliński z firmy Dom Development mijają się z prawdą pisząc, że „stacja Wilno .. będzie uruchomiona .. na początku czerwca”.
  Budowa ulicy Wiernej, która ma prowadzić do przystanku kolejowego jeszcze nie ruszyła, a o ile wiem w tym roku Zarząd Dzielnicy Targówek nie planuje wykupu potrzebnych działek od strony ul. Swojskiej. Procedura likwidacji 4 lub 6-ciu działek pracowniczych od strony Zacisza zajmie też ponad rok bo działkowcy mają założone księgi wieczyste a ponadto nigdy Dom Development nie obiecywał poniesienia kosztów budowy dojścia od strony ul. Tarnogórskiej.
  To będzie przystanek widmo, do którego nie będzie dojścia od strony Osiedla Zacisze na którym mieszka ponad 30 tyś. mieszkańców. Kilkuset mieszkańców z budującego się osiedla „Wilno” jeśli przebrnie przez błoto do przystanku to i tak mało kto zmieści się do zatłoczonego pociągu. Pewnie przez najbliższe lata mieszkańcy „Wilna” będą dojeżdżać na Pragę ul. Ziemowita i utykać w korku na ul. Radzymińskiej i Ząbkowskiej.
  Dom Development robi sobie reklamę aby sprzedać mieszkania na bezludziu, natomiast PKP PLK i miasto st. W-wa może być przekonane, że temu developerowi można sprzedać grunty na Targówku i Pradze Północ jeśli spełni się plan „zakopania” linii kolejowej od Dworca Wileńskiego (aż do ul. Naczelnikowskiej).
  Przestanek kolejowy Zacisze nie ma jakiegokolwiek skomunikowania, a następna (w stronę W-wy Wileńskiej) planowana stacja może być zlokalizowana na wysokości ul. Bieżuńskiej. Developerzy będą zabiegali o zakup gruntów po zlikwidowanych Zakładach Przemysłu Tłuszczowego, a PKP PLK szuka też firm, które będą mogły kupić tereny wzdłuż linii kolejowej.
  Czy budowa przystanku Zacisze-Wilno nie jest kartą przetargową Dom Development przy planowanych przetargach na zakup gruntów wzdłuż ul. Radzymińskiej i Al. Solidarności ?

 • 6 marca 2013 o godz. 22:59

  Ale z was kretyni,na Zaciszu mieszka 15 tys. osób, a protestowało 400, prawdopodobnie mieszkańcy Tużyckiej, napływowe paniusie z Agatowej, w domu po 3 samochody, chcą mieć ciszę jak niegdyś na swoich wiochach w Białostockiem, więc po co ta gadka o złym Zaciszu? Zresztą nie potrzebna nam ta stacyjka na szarym końcu osiedla, mamy autobusy, to wy słoiki BĘDZIECIE TŁOCZYĆ SIĘ DO NAWALONYCH PO BRZEGI KMIOTÓW, bo wasz sreweloper nie zrobił wam ani ulicy ani krztyny cywilizacji. Stacja Wilno=śmiech na sali.

 • 7 marca 2013 o godz. 13:56

  Nowogrodzki ,,, s s s s s ij parówkę

 • 7 marca 2013 o godz. 15:24

  A ty wąchaj bokserki tatusia!

 • 7 marca 2013 o godz. 20:19

  Jan słuchaj mnie obszczymurku,od działkowców to się odp…!

 • 8 marca 2013 o godz. 09:08

  A ja się pytam, ilu mieszkańców Zacisza będzie korzystać z zatłoczonych pociągów ? Biorąc pod uwagę lokalizację stacji, nawet jeśli zrobią dojazd od ulicy Tarnogórskiej to komu będzie się chciało iść przez całe Zacisze, skoro są na Radzymińskiej autobusy.

  Zrozumiałbym jeszcze jeśli jakby jeździła tą trasą SKMka, ale w chwili obecnej ta stacja jest tylko dla osiedla Wilno, Zacisze nie będzie z tego korzystać.

 • 9 marca 2013 o godz. 14:05

  KYNEX jakie pieniadze zostawiaja, nie rozśmieszaj mnie. Jedyne, co zostawiają, to reklamówki ze smieciami na przystankach autobusowych i w lesie. A Warszawiacy bedą płacić podwójne stawki za wywóz smieci przez przyjezdych kmiotów.

 • 10 marca 2013 o godz. 16:29

  @Kynex
  Pętla miała powstać po stronie Zacisza z dojazdem od ulicy Tarnogórskiej, nie pisz głupot :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.