Ekologiczny blok na Bródnie

8
Share

Wśród masy mniejszych i większych klocków, którymi zabudowywana jest nasza dzielnica, trafiają się prawdziwe perełki. Jeden z nich właśnie zdobył interesującą nagrodę.

 

Pewnie nigdy nie zrozumiemy, dlaczego nowy bloczek przy ulicy Goworowskiej 17  – choć stoi w sercu Bródna – nazywa się „Praga Square”. Na szczęście nieudolna nazwa jest jedną z nielicznych wad zrealizowanej przez Unidevelopment inwestycji.

fot. pragasquare.pl

Budynek „Praga Square” na warszawskim Bródnie /fot. pragasquare.pl

Zalet „Praga Square” ma więcej, a do największych należy ekologiczna mechaniczna wentylacja wyposażona w rekuperatory. Ogrzewa ona budynek wykorzystując ciepło odzyskane z powietrza wychodzącego z poszczególnych pomieszczeń. Wentylacja wyposażona w rekuperatory ogranicza straty ciepła, pozwalając na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 20 procent.

Przede wszystkim za tą ekologiczną wentylację kameralny bloczek przy Goworowskiej (jest tu tylko 11 mieszkań o powierzchniach od 48 do 144 m² oraz jeden punkt handlowo-usługowy) zdobył nagrodę „Inwestycji przyjaznej środowisku” w plebiscycie Wojna Domowa 2013 organizowanym przez serwis mieszkaniowy otoDom.pl i portal Bankier.pl. Ale była to tylko jedna z przyczyn.

„Dodatkowym proekologicznym atutem tej inwestycji jest lokalizacja. Wysoko rozwinięta infrastruktura i bardzo dobry dostęp do transportu publicznego sprawiają, że mniej korzysta się z własnego samochodu, dzięki czemu spada emisja spalin i dwutlenku węgla” – czytamy w uzasadnieniu nagrody napisanym przez Biankę Naciążek, redaktor naczelną „Przewodnika Budowlanego”. I, szczerze mówiąc, z tego argumentu jury cieszymy się chyba bardziej.

 

To nie jedyny w ostatnim czasie nagrodzony budynek w naszej dzielnicy. Tutaj przeczytacie o „Najlepszym domu jednorodzinnym Polski”, który stoi na Targówku (choć zdaniem niektórych na… Bródnie).

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx