Jeszcze jeden wielki zakład śmieciowy? | | targowek.info

Jeszcze jeden wielki zakład śmieciowy?

I wcale nie chodzi o ZUSOK, czyli o miejską spalarnię. Tym razem prywatna firma chce budować na Targówku ogromny zakład gospodarowania odpadami. 

 

Rozbudowa spalarni opóźnia się, wciąż nie wiadomo jakie inwestycje Targówek otrzyma w zamian, tymczasem spółka First Recykling szykuje się do kolejnego wielkiego zakładu. Do miejskiego biura ochrony środowiska wpłynął już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Dokładnie inwestycja ma być kompleksowym zakładem gospodarowania odpadami wraz ze stacją demontażu odpadów elektrycznych i elektronicznych oraz stacją przeładunkową dla odpadów komunalnych. Taki śmieciowy kombajn miałby powstać przy ul. Bardowskiego 4 na Elsnerowie – to tuż obok nieczynnej już bazy PKN Orlen i w pobliżu miejsca, gdzie władze dzielnicy planują sztuczny zbiornik mający być miejscem wypoczynku dla mieszkańców. A tych ostatnich wbrew pozorom w okolicy coraz więcej. W pobliżu powstaje  Osiedle Wilno, a jeszcze bliżej do  zakładu (ok. 500 metrów) mieliby mieszkańcy nowego sporego osiedla na ul. Skrajnej w Ząbkach. Ich okna wychodzą na planowany kompleks.

First Recykling to polski oddział światowego potentata wywodzącego się ze Szwecji. Spółka  prowadzi już działalność na Bardowskiego, ale teraz chce rozbudować swój zakład. Na działce o powierzchni prawie 40 tys. metrów przyjmowane są wstępnie posegregowane śmieci z domów, działa też skup makulatury. Po powiększeniu zakładu spółka chce poszerzyć działalność o przetwarzanie zużytego sprzętu RTV i AGD, produkcję paliwa płynnego, przetwarzanie odpadów drewnianych,  dwie stacje przeładunku odpadów, warsztat samochodowy. Docelowo zakład miałby pracować 24 godziny na dobę.

Przeciwko inwestycji w czwartek zaprotestuje zapewne Rada Dzielnicy. Już jest gotowy projekt stanowiska negatywnie opiniującego inwestycję. Radni zwracają uwagę, że w tej okolicy obowiązuje plan zagospodarowania zabraniający lokalizacji przemysłu uciążliwego.  Wytykają też, że lokalne ulice – nieremontowane i nierozbudowywane od wielu lat – nie są w stanie pomieścić kolejnych setek śmieciarek.

Tak dziś wygląda zakład przy Bardowskiego 4. Już teraz jeździ tu sporo ciężarówek / fot. targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Jeszcze jeden wielki zakład śmieciowy?

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 10:33

  W glowie się nie mieści!!! na coś takiego nie powinno być wydanej zgody. W ogóle wszystkie zgody powinny być wycofane… w Warszawie są miejsca na takie inwestycje , przede wszystkim nie jest to Targówek- nawet fabryczny bo tam mieszkają ludzie i teren będzie się zasiedlał…poza tym niezła wizytówka Warszawy!!! Targówek znajduje się za blisko centrum, żeby robić coś takiego!!! co dzieje się z prezydent w-wy, że o tym nie wie?

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 10:43

  INwestycje nie dla Targówka ale spalarnie tak. Szok. Brawo!!!!

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 10:52

  Dla HGW Targówek to nie Warszawa. Nam drogi, szkoły, ulice nie są potrzebne, ale spalarnie i sortownie śmieci jak najbadziej. Kiedy wreszcie będzie to referendum ws. odwołania HGW!!!

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 11:46

  Hmm, to kwestia zrobienia dealu – co w zamian za taki zakład? Czy będą drogi, infrastruktura, jaka będzie nad zakładem kontrola. ZUSOK działa tyle lat i jakoś nie spełniły się wizje drugiego Czarnobyla. A w zamian trochę na Targówku zainwestowano (choć i tak mniej niż trzeba było i wynikało z umowy gminy z miastem). Poza tym warto, aby śmieci nie trafiały „gdzieś” tylko do profesjonalnych zakładów przetwórczych. Nowe przepisy śmieciowe ujawniają smutną prawdę, ze 50% śmieci jest w szarej strefie – mogą być przy ujęciu wody pitnej oraz w lesie gdzie zbieramy grzyby.
  Trochę pragmatyzmu – co będzie w zamian?

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 12:01

  Proponuję lokalizację na tyłach urzędu Kondratowicza 20 lub Pl. Bankowy 2a (3/5).

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 12:19

  Do Michała: To niech Hanka najpierw ten „zamian” wybuduje !!!!!Hanka która ma nienawiść to Targówka tylko myśli jak go wydymać

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 12:42

  moim zdaniem mieszkańcy tamtych okolic…nowopowstałych osiedli i tych które są w planach powinni ruszyć sztormem na pl. bankowy … – zresztą to odpowiednie miejsce na wysypisko śmieci.

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 12:48

  Do Michała”: każdy Deal ma swoje granice… chciałbyś mieszkać w miejscu, gdzie fabryka rośnie na fabryce, spalarnia na śmieciarni, utylizacji, złomowisku … a w zamian „dealu” otrzymać kilka uliczek przecinających ten SYF?..

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 14:21

  Jeśli od razu nie będzie pomysłu co w zamian, jakie są granice kompromisu i sprzeciwu, to protestujący nic nie osiągną. Zostaną uznani za oszołomów. Co najwyżej organizator protestów zostanie radnym i będzie mu cieplutko.
  Skoro tam wolno takie usługi lokować, to pytanie czy nie lepiej, aby sąsiedzi dostali odszkodowania i się wynieśli?
  Bo zawsze można zbudować blok na radiowie, przy hucie warszawa, przy czajce – i oskarżyć władze miasta o lekceważenie lokalnych społeczności. Tylko deweloperzy umywają ręce, bo taniej opchną mieszkanie i przedstawiają się jako dobroczyńcy którzy postawili przystanek autobusowy albo nawet stację kolejową (zresztą wliczoną w cenę lokalu).
  Są granice absurdu i zbijania ceny – przesiedlania się w -potencjalnie coraz bardziej niebezpieczne okolice.

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 14:25

  Do Michała: Właśnie w tym problem że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie pozwala tam na lokalizacje takiej inwestycji!

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 14:58

  no pewnie ! budujcie śmieciowiska i blokowiska :) z chęcią

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 15:08

  Jakie „w zamian”? pieniądze dla Targówka należą się jak psu miska!
  tam też mieszkają ludzie i tez płacą podatki.
  Ostatnio obcięli dotacje dla Targówka i Grochowa na nauczanie drugiego języka obcego w szkołach podstawowych. Brak jakichkolwiek inwestycji drogowych. Spalarnia będzie rozbudowana i masz czelność mówić, że możemy coś dostać w zamian? że to kwestia dealu?? To może w zamian za to że w śródnmieściu jest metro postawmy tam wysypisko?

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 15:52

  Ustawienie tam takiego śmieciowiska, zablokuje rozwój tej części miasta na długie lata – zamiast tu nowe osiedla będą powstawać na Białołęce czy Włochach. Pieniądze na infrastrukturę powędrują na głębokie peryferia. I znowu Targówkowi dostanie się wielkie nic.

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 21:57

  Widzę, że jednym ze sposobów „załatwiania” rozmówcy jest podszywanie się pod niego – Michale z 15.08.
  Nawet jeśli masz tak na imię, to dodaj sobie jakieś „coś” aby działać na własny rachunek.
  Tak jak to zrobił Zenon pisząc o MPZP.

 • 24 kwietnia 2013 o godz. 10:43

  Przepraszam wszystkich, że tak piszę, ale tak naprawdę to mam rozdwojenie jaźni. Tak naprawdę to jestem przeciwko budowie wysypiska tylko czasami piszę inaczej to znaczy tylko wtedy gdy nie wezmę leków.. ;)

 • 24 kwietnia 2013 o godz. 12:43

  ŻADNYCH DEALÓW I INTERESÓW W ZAMIAN!!!! TAM CZEGOŚ TAKIEGO W OGÓLE NIE POWINNO BYĆ!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 25 kwietnia 2013 o godz. 10:54

  jestem za odłączeniem się Bródna od Targówka.

 • 27 kwietnia 2013 o godz. 11:18

  najlepiej blokować każdą inwestycję…

 • 27 kwietnia 2013 o godz. 11:37

  Janek: Jeśli lokalne społeczeństwo nie chce jakiejś inwestycji, to tak, należy blokować. To ci ludzie będą tam mieszkać, a nie inwestor.

 • 16 maja 2013 o godz. 13:33

  Za ostatnią „Nową Gazetą Praską”:
  ” Wiceburmistrz Wacław Kowalski przekazał negatywną opinię merytorycznych wydziałów urzędu Targówka. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Targówka Fabrycznego wyklucza możliwość realizacji obiektów uciążliwych dla środowiska m.in. ze względu na wysoki poziom wód gruntowych oraz uciążliwości wynikające ze wzrostu natężenia ruchu samochodów ciężarowych. Ta część Targówka staje się nowoczesnym osiedlem mieszkaniowym z terenami rekreacyjnymi. W pobliżu powstaje osiedle Wilno.

  Negatywną opinię wydała także komisja infrastruktury, inwestycji i ochrony środowiska.
  Przedstawiciele First Recykling zapewniali, że firma przestrzega standardów międzynarodowych; nastawiona jest na recykling. Obecnie dyskutowany jest wstępny raport, który będzie uzupełniony. Zaproponowali, by radni odłożyli decyzję. Wskazali na korzyści: firma to miejsca pracy dla mieszkańców i wpływy do budżetu.

  Po godzinnej debacie, radni 19 głosami, przy 4 wstrzymujących się, przyjęli stanowisko, negatywnie opiniujące planowaną budowę kompleksowego zakładu gospodarowania odpadami.”

 • 19 maja 2013 o godz. 12:51

  Muszę przyznać, że ten kto pisał ten artykuł to jakiś totalny dyletant. Zdjęcia nie przedstawiają teren, który nie należy do wspomnianej w artykule firmy. Szkoda, że ktoś z piszących się nie pofatygował i nie zobaczył o czym tak żarliwie pisze….
  Na całym świecie takie zakłady funkcjonują ( często w środku miasta – przykład np. Berlin ) i nawet nikt z Was nie zdaje sobie sprawę jak dużo firmy wkładają kasy aby działać zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców – są przecież ciągle na “świeczniku”. Ja wiem, że pojęcie śmieci czy odpadów buduje w nas wewnętrzny opór, ale czasy się zmieniły ale większość z nas ( ja też, tak, ja też ) często żyjemy fałszywymi wizjami…

 • 25 maja 2013 o godz. 14:17

  do WUJNIA Z GRZYBNIĄ: głupiś był,głupi jesteś, głupi będziesz do końca swojej żałosnej wegetacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.