Nieznane zdjęcia starego Targówka | | targowek.info

Nieznane zdjęcia starego Targówka

Ruiny Starego Miasta, Pałac Kultury w budowie – na pewno znacie słynne zdjęcia Leonarda Sempolińskiego. Jeden z najlepszych polskich fotografików dokumentował także naszą dzielnicę. 

 

Leonard Sempoliński był jednym z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików i przez lata dorobił się renomy jednego z najlepszych polskich fotografów. Jego twórczość przypomniano kilka lat temu na dużej wystawie w Zachęcie. Sławę przyniosły mu m.in. zdjęcia zburzonej Starówki z cyklu „Warszawa 1945”. Później poświęcił się dokumentowaniu odbudowy Warszawy.

W latach 70. szukając nowych inspiracji zaczął odwiedzać peryferyjne dzielnice. Wyszukiwał tu  ostatnie pozostałości dawnej Warszawy. Znalazł je m.in. na Pradze i na Targówku. Z tego powodu porównywany bywa ze Stefanem Wiecheckim „Wiechem”. Pisze o tym Piotr J. Jamski z Instytut Sztuki PAN:

Wydaje się, iż Leonard Sempoliński w podobny sposób jak Wiech, dostrzegał proces zanikania warszawskości w Warszawie i stąd podjęta próba odszukiwania jej przy użyciu aparatu fotograficznego. Próba o tyle udana, że obecnie po kolejnych trzydziestu latach, nie sposób wspominać praskich przedmieść nie mając pod powiekami czarno-białych skromnych wizerunków z serii Przedmieścia Warszawy.W odróżnieniu od pisarskiej legendy „rejonów o ludzkiej twarzy”, Sempoliński nie „koloryzuje” rzeczywistości, a mimo to przekazuje nam własny mit dzielnic drugiej strony Wisły.

My przejrzeliśmy bardzo bogate archiwum Sempolińskiego pod kątem zdjęć z naszej dzielnicy. Znajdujemy tu świetnie znane miejsce, choć już zupełnie inaczej wyglądające. W 1967 roku Sempoliński uruchomił migawkę stojąc w miejscu, gdzie dziś znajduje się stacja Veturilo – przy przystanku Piotra Skargi na Radzymińskiej. Zamiast drewniaka mamy dziś podjazd na kładkę na Radzymińskiej i sklepik spożywczy. Z prawej strony w tle widać budynek wciąż istniejącej przychodni – jeszcze nieotynkowany, ale i bez szmat reklamowych.

[beforeafterpics id=’1′ image_before=’http://www.targowek.info/wp-content/uploads/2013/05/Radzyminska_old.jpg’ image_after=’http://www.targowek.info/wp-content/uploads/2013/05/Radzyminska_new.jpg’ animateintro=” introdelay=” introduration=” showfulllinks=” /]

 

Wśród innych zdjęć Sempolińskiego warto zwrócić uwagę na Cmentarz Żydowski przy ul. św. Wincentego, który nie był jeszcze porośnięty lasem. Te zdjęcia fotograf robił tuż po wojnie. Inne powstały w latach 60. i 70. Przeważają drewniaki, które już wtedy szybko znikały, dlatego zapewne przykuwały szczególną uwagę autora.

Więcej informacji o Leonardzie Sempolińskim i więcej jego zdjęć znajdziecie na poświęconej mu stronie przygotowanej przez Fundację Hereditas.

3 komentarzy na temat “Nieznane zdjęcia starego Targówka

  • 6 maja 2013 o godz. 08:24

    mega zdjecia! i za to lubie ten portal

  • 6 maja 2013 o godz. 19:29

    Tez mi sie podobaja. Szkoda troche tych drewniakow, moze te ktore zostaly przetrwaja?

  • 19 lipca 2013 o godz. 09:07

    Super zdjęcia!! Szkoda że tak mało!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.