Centrum Cywilizacji na Targówku | | targowek.info

Centrum Cywilizacji na Targówku

Szykuje nam się sensacja! Czy Muzeum Techniki, Muzeum Kolejnictwa oraz Muzeum Wojska Polskiego połączą się w jedno wielkie muzeum z siedzibą w naszej dzielnicy? I do tego w miejscu, które doskonale znacie?

muzeum_kolejnictwa
Czy Muzeum Kolejnictwa dojedzie na Targówek? / fot. muzeumkolejnictwa.waw.pl

Centrum Cywilizacji i Techniki to śmiała koncepcja – lub, patrząc na to inaczej, ostatnia deska ratunku – dla trzech zasłużonych, ale też zakurzonych warszawskich muzeów: Kolejnictwa, Techniki oraz Wojska Polskiego.

Wszystkie trzy placówki w najbliższym czasie będą musiały się wyprowadzić ze swoich siedzib dosłownie na bruk i grozi im likwidacja (choć Muzeum Wojska jest w trochę lepszej sytuacji: za parę lat ma dostać miejscówkę na Cytadeli). Żeby uchronić się przed katastrofą, zrodziła się koncepcja połączenia trzech, w sumie dość podobnych, placówek w jedno wielkie muzeum.

Pomysł na papierze brzmi świetnie – tylko gdzie owe megamuzeum miałoby się mieścić i kto za to zapłaci?

Początkowo centrum walczyło o obecną siedzibę Muzeum Kolejnictwa na Woli. Ale PKP woli na tym terenie zbudować biurowce i bloki, niż mieć własne muzeum, i sąd już wydał nakaz eksmisji placówki. Była też koncepcja umieszczenia centrum w jednej z hal huty na Bielanach. Ale rozmowy trwały tak długo, że właściciel huty stracił cierpliwość i postanowił halę zburzyć.

I właśnie w tym momencie Centrum Cywilizacji i Techniki zajrzało na Targówek!

O koncepcji mówił na ostatnich dwóch spotkaniach Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego (majowym i czerwcowym) Janusz Iwaszkiewicz ze Stowarzyszenia Integracji i Stołecznej Komunikacji SISKOM. Właśnie trwają dzielnicowo-muzealne rozmowy, w których brane są pod uwagę dwie lokalizacje: mniej poważnie ul. Bardowskiego na Elsnerowie. A dużo bardziej konkretnie, doskonale znany mieszkańcom Targówka teren dawnych Zakładów Przemysłu Tłuszczowego przy ul. Bieżuńskiej (tuż przy Radzymińskiej)!

Zakłady Tłuszczowe na początku rozbiórki w sierpniu 2012 r. Dziś w tym miejscu jest pusta działka / fot. targowek.info
Zdjęcie z sierpnia 2012 r. Dziś wielkich silosów już nie ma / fot. targowek.info

Rozpoczęte niecały rok temu wyburzanie zakładów, z widocznymi z daleka wielkimi silosami znad których przez dekady unosił się charakterystyczny smrodek, na zawsze zmieniło krajobraz dzielnicy. Teraz działka jest wielkim gruzowiskiem – po zakładach został tylko wysoki komin (czekający na wysadzenie) oraz bocznica kolejowa.

Tajemnicą poliszynela jest to, że dzierżawioną od miasta działką po zakładach tłuszczowych zainteresowany jest deweloper, których chciałby zbudować tu kolejne osiedle wielkie mieszkaniowe. Ale ma kłopot: w planie zagospodarowania przestrzennego jest to teren przemysłowy i nie ma zgody na zamianę tego terenu na tzw. „mieszkaniówkę”. Natomiast muzeum – czemu nie?

W tym momencie największym problemem stają się pieniądze. Nie wiadomo ile nowa siedziba muzeum miałaby kosztować, ale z całą pewnością chodzi o dziesiątki milionów złotych. Takich kwot nie mają trzy muzea, które miałyby nową placówkę stworzyć. Sprawa przerasta też oczywiście zdolności finansowe (złośliwi dodaliby: i organizacyjne) dzielnicy Targówek. W powstanie Centrum Cywilizacji i Techniki na Targówku musiałyby więc zaangażować się Urząd m.st. Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na spotkaniach dzielnicowego DKDS padło także hasło partnerstwa publiczno-prywatnego (o ile znajdą się chętne i dostatecznie bogate prywatne firmy), być może np. budowę centrum udałoby się połączyć z planowanym zakopaniem w tunelu pobliskiej linii kolejowej od Dworca Wileńskiego do ul. Naczelnikowskiej. Jak by nie patrzeć – droga do Centrum Cywilizacji jest jeszcze daleka…

 


Tu kiedyś były zakłady tłuszczowe – a będzie wielkie muzeum?

…ale może, a nuż, jakimś cudem się uda? Targówek „od zawsze” jest muzealną pustynią – liczba placówek kulturalnych tego typu cały czas oscyluje w okolicach zera (było mikroskopijne Muzeum Liczników na Targówku Fabrycznym, o którym wspominał w komentarzu jeden z naszych czytelników, ale wygląda na to, że je zlikwidowano). Dlatego jeśli powstaną w naszej dzielnicy dwa nowe muzea (o małym i prywatnym Muzeum Komunikacji niedawno już pisaliśmy) będziemy mogli nazwać to nie tylko sensacją, ale nawet rewolucją! Jeśli, rzecz jasna, powstaną.

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Centrum Cywilizacji na Targówku

 • 10 czerwca 2013 o godz. 08:27

  Myślę, że powinni do tego wykorzystać dawną fabrykę Schichta na Szwedzkiej. Idealna na Muzeum Kolejnictwa.

 • 10 czerwca 2013 o godz. 09:03

  tak szczerze, to po co nam? aż tyylu fanatyków tutaj jest? szkoda kasy.

 • 10 czerwca 2013 o godz. 09:54

  Jak najbardziej ,przydałoby się trochę ukulturalnić te dzielnicę,bo jak na razie ,to ma dość niechlubny PR.

 • 10 czerwca 2013 o godz. 10:12

  Ekstra!! Nie chodzi o to, czy mamy w naszej dzielnicy tylu „fanatyków”, ale o to, żeby mieszkańcy innych dzielnic przyjeżdżali do nas. Podpisuję się obiema rękami!

 • 10 czerwca 2013 o godz. 10:53

  popieram

 • 10 czerwca 2013 o godz. 11:48

  REWELACYJNY POMYSŁ !! MIEJSCE PO ZAKŁADACH TŁUSZCZOWYCH JEST ŚWIETNYM MIEJSCEM NA TEGO TYPU INWESTYCJĘ!, FABRYKA POLLENY NA SZWEDZKIEJ RÓWNIEŻ!! ..NA TARGÓWKU JEST WIELE WSPANIAŁYCH MIEJSC DO MĄDREGO ZAGOSPODAROWANIA !! ŚWIETNY DOJAZD Z CENTRUM, DOBRY, WARTOŚCIOWY POMYSŁ DLA CAŁEGO MIASTA – TAKIE POMYSŁY POWINNY BRONIĆ SIĘ SAME, NA PEWNO ZNAJDĄ SIĘ INWESTORZY, TRZEBA DOBRZE ROZPROMOWAĆ TEN POMYSŁ.MOŻE SIĘGNĄĆ PO DOTACJE EUROPEJSKIE, PRYWATNYCH SPONSORÓW I WŁADZE WARSZAWY RÓWNIEŻ POWINNY DOSTRZEC W TYM POMYŚLE DUŻĄ WARTOŚĆ.

 • 10 czerwca 2013 o godz. 23:14

  Jednego nie rozumiem – skoro w PKiN jest Muzeum Techniki to po jaka ma sie stamtad wyprowadzac? Ok, wywalono matematykow i wsadzono jakies beznadziejne humanistyczne szkolki wyzsze kilkanascie lat temu. Dobra ciezko powiedziec, ze wladze Warszawy czy tez rzad ze „specjalistami” w rodzaju historyka z zamilowaniem do malowania kominow i „pani po administracji i zarzadzaniu” jako ministra edukacji maja jakies pojecie o technice

  Ale na litosc, dlaczego PKiN ma skasowac muzeum, ktore bylo tam od poczatku? Czy wladze PKiN zaplacily za budynek? Nie.

 • 11 czerwca 2013 o godz. 14:34

  do OLA: nie ekscytuj się … g… z tego będzie

 • 12 czerwca 2013 o godz. 09:27

  Miejsce dla takich muzeów jak techniki, kolejnictwa z pewnością jest poza centrum. W sumie trochę wstyd pokazywać tak archaiczne wystawy gościom odwiedzającym stolicę. Oba muzea są w złym stanie finansowym i odciążenie ich od wysokiego czynszu, tylko może wyjść im na dobre.

 • 12 czerwca 2013 o godz. 10:12

  To i dla kolejnictwa uzasadnione miejsce i historycznie jest niewątpliwie na terenach dawnej parowozowni na Bródnie. Ale tam chcą wubudować osiedla dla słoików tak coś się zdaje.
  A swoją drogą ciekawe, skąd te słoje niby mają mieć jeszcze kasę na tę pseudodeweloperkę ??

 • 12 czerwca 2013 o godz. 14:17

  Centrum Cywilizacji i Techniki – nazwa pretensjonalna, szczególnie w odniesieniu tych muzeów. Chyba, że mowa o cywilizacji minionej epoki.

 • 15 czerwca 2013 o godz. 06:50

  Mam piękny widok na Zakłady Tłuszczowe. Popieram nowy piękny widok na Centrum Cywilizacji i Techniki

 • 15 czerwca 2013 o godz. 08:55

  @Paweł
  Może lepsze nowe/stare muzeum na Targówku niz kolejna galeria??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.