Trasa Świętokrzyska ciut bliżej Targówka

9
Share

Jeszcze kilka lat poczekamy, ale najbardziej potrzebna trasa na Targówku właśnie ciut się zbliżyła. Za 4-5 lat może wreszcie dojedziemy bez problemów z dzielnicy do Dworca Wschodniego i dalej na Grochów. 

 

Trasę Świętokrzyską obiecują nam od lat, ale do tej pory na obietnicach się kończyło. Tym razem jednak coś ruszyło. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił w piątek przetarg na budowę pierwszego odcinka trasy. Na razie chodzi o przebudowę ul. Sokolej od Wybrzeża Szczecińskiego (zjazd z mostu Świętokrzyskiego) do ul. Zamoyskiego, a więc o odcinek biegnący przez Pragę w sąsiedztwie Stadionu Narodowego. Długość tego fragmentu to około 700 m. Pierwsze auta powinny pojechać nową Sokolą w drugiej połowie 2014 r.

My z zapartym tchem czekamy jednak na przebicie trasy przez tory kolejowe od Kijowskiej do Zabranieckiej. Kto próbował samochodem czy autobusem 120 dojechać z Targówka do Dworca Wschodniego, ten wie o co chodzi. Choć oba miejsca dzieli niewiele ponad kilometr, to podróż w korkach zajmuje kilkadziesiąt minut. Trzeba po prostu kluczyć przez całą Pragę.

Odcinek od Dworca Wschodniego na Targówek Fabryczny to ledwie kilkaset metrów / Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA

Odcinek od Dworca Wschodniego na Targówek Fabryczny to ledwie kilkaset metrów / Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA

Teraz pojawia się szansa, że budowa połączenia nad torami od Kijowskiej do Zabranieckiej rozpocznie się już za rok. Jeśli nikt nie zablokuje inwestycji (próbuje garstka mieszkańców Szmulek), jeśli władze Warszawy znowu się nie rozmyślą, to za jakieś 3-4 lata powinniśmy zyskać nowy przejazd nad torami oplatającymi Targówek!

Już ten fragment da bardzo dużo – m.in. sprawniej dojedziemy na wspomniany Dworzec Wschodni czy na Saską Kępę i Grochów. Do pełni szczęścia będzie brakowało tylko ostatniego odcinka trasy łączącej  Kijowską z Sokolą. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił już przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej tego fragmentu. Powstałby pewnie za kolejne kilka lat. A wtedy dojazd z Targówka do Nowego Światu zajmie dosłownie krótką chwilę.

Trasa Świętokrzyska ma przebiegać mniej więcej tędy / Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA

Trasa Świętokrzyska ma przebiegać mniej więcej tędy / Dane mapy © użytkownicy OpenStreetMap, CC BY-SA

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx