Wielka likwidacja w Zespole Szkół na Odrowąża

19
Share

W czwartek rada miasta przegłosuje likwidację aż czterech szkół wchodzących w skład zespołu im. Piotra Wysockiego na Bródnie. Na szczęście dwie inne tamtejsze placówki mają się nieźle.

Zespół Szkół na ul. Odrowąża / fot. Google

Zespół Szkół na ul. Odrowąża / fot. Google

Formalnie rzecz biorąc dzisiaj ZS im. Piotra Wysockiego na ul. Odrowąża 75 składa się z aż sześciu odrębnych szkół. Lecz już za chwilę to się zmieni. Na czwartkowej sesji Rady Warszawy zostanie podjęta decyzja o likwidacji od 31 sierpnia 2013 roku: 1) CXIII Liceum Ogólnokształcącego, 2) Szkoły Policealnej Nr 44, 3)  Technikum  Elektryczno-Mechanicznego  dla  Dorosłych  nr  2, natomiast za rok, od 31 sierpnia 2014 r. także 4) XVI Liceum Profilowanego. W efekcie wkrótce zespół szkół na Odrowąża będzie się składał tylko z dwóch placówek: Technikum nr 11 oraz Szkoły Policealnej nr 45 dla Dorosłych.

Skąd te zmiany? Uzasadnienie uchwał jest bardzo proste: przede wszystkim wynika to z realizacji ustawy z sierpnia 2011 r.,  kasującej niektóre typy szkół w całej Polsce – w tym m.in. różnego rodzaju uzupełniające licea ogólnokształcące (z podobnego powodu w zeszłym roku solidnie zreorganizowano ZS im. Mieszka I na Targówku Fabrycznym). Powód drugi likwidacji: brak chętnych do nauki. Okazuje się, że np. w Technikum Elektryczno-Mechanicznym nie było naboru uczniów od kilkunastu lat i od początku XXI wieku szkoła istniała tylko na papierze!

„Likwidacja umożliwi uporządkowanie funkcjonowania szkół w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego i pozostawienie tylko tych szkół, które po uwzględnieniu reformy oświatowej, danych demograficznych i potrzeb dzielnicy faktycznie są niezbędne” – uzasadniają urzędnicy. I pozostaje nam tylko wierzyć, że mają rację.

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx