A jezioro damy… już wiadomo gdzie. Jest przetarg | | targowek.info

A jezioro damy… już wiadomo gdzie. Jest przetarg

Wygląda na to, że sztuczne jezioro na Targówku przestaje być mrzonką. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na jego zaprojektowanie i budowę. Serio. 

 

Jeszcze niedawno wyglądało to jak gag z filmu Barei: urzędnicy wymyślili sobie, że zbudują na Targówku jezioro. Teraz ten plan nabiera realnych kształtów. Firmy chętne do kopania dołu mogą już się zgłaszać.

Zbiornik ma powstać na początku Kanału Bródnowskiego, w rejonie ul. Bardowskiego i Skorpiona. Znajdujący się tu las na Utracie opisaliśmy w poniedziałek.  W zamian za rozbudowę spalarni śmieci dzielnica dostała ponad 30 mln zł. na zagospodarowanie Kanału Bródnowskiego. To z tych pieniędzy powstają nowe mostki nad kanałem i promenada, która docelowo za kilka lat będzie się ciągnęła aż na Elsnerów.

Orientacyjnie zaznaczyliśmy jezioro na mapie - widać je po prawej stronie / mapa Openstreetmap
Orientacyjnie zaznaczyliśmy jezioro na mapie – widać je po prawej stronie / rys.Openstreetmap

Właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie projektu i budowę zbiornika. Mniej więcej wiadomo też jak będzie wyglądał. Powierzchnia zalewu to w zależności od wybranego wariantu od 1,08 do 1,8 ha. Głębokość od metra do 2,25 m. Dla porównania Jeziorko Gocławskie (tzw. Balaton) ma 1,65 ha, czyli podobnie.

zbiornik_a
Zbiornik proponowany jest dwóch wersjach, z których każda ma dwa warianty. Tak wygląda wariant A

 

zbiornik_b
Tak wariant B

Porównanie z jeziorem na Gocławiu jest nieprzypadkowe, bo nasz zbiornik ma pełnić funkcję retencyjną (chronić przed wylewaniem kanałku), ale też służyć mieszkańcom, jako miejsce wypoczynku. To oznacza, że na jego brzegach powstaną „place wejściowe z parkingami dla rowerów, stołami i ławami wypoczynkowymi, place zabaw dla dzieci i młodzieży, ścieżki spacerowe z punktami obserwacji przyrody oraz zielenią ukształtowaną jako ostoją dla ptactwa i zwierzyny” – czytamy w opisie przedmiotu zamówienia. Z rysunków dowiadujemy się, że będą też „plaże”. W bezpośredniej bliskości zbiornika powstanie kaskada wodna a nad przestrzenią filtra kładka lub mostek dla pieszych.

Tylko kto z tego będzie korzystał na tych krańcach dzielnicy? Na pewno mieszkańcy Osiedla Wilno, których przybywa w szybkim tempie. Ale to też całkiem blisko Zacisza, Targówka czy Bródna. Jeśli faktycznie dociągną tam promenadę, to rowerem nad zalew dojedziemy w pięć minut. Spacerem dojdziemy w pół godziny.

Tak wygląda Balaton na Gocławiu / fot. Alina Zienowicz / Wikiepdia / licencja GNU
Tak wygląda Balaton na Gocławiu / fot. Alina Zienowicz / Wikiepdia / licencja GNU

Mamy nadzieję, że planowanie jeziora nie wyglądało tak:

PRZECZYTAJ TEŻ:

49 komentarzy na temat “A jezioro damy… już wiadomo gdzie. Jest przetarg

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 07:57

  Referendum idzie trzeba ściemę rzucić

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 08:50

  @Anonim

  Widać wpisujesz się w ten trend. Nie ściemniaj.
  Jakbyś śledził temat budowy zbiornika, to byś wiedział, że od dawien, dawna jest planowany, a pieniądze są od dawien dawna na ten cel zarezerwowane.

  Ja mam tylko nadzieję, że dzięki budowie zbiornika, „przy okazji” zrobią porządek z pobliskim laskiem (o którym tu pisano). To byłoby świetne miejsce na wypoczynek! Lasek i jeziorko leżące z dala od wielkomiejskiej zabudowy, ulic, transportu.

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 09:59

  Ciekawe, kiedy nagle ogłoszą, że rusza Nowotrocka. Donek kondonek ogłosi może nawet budowę II linii metra na Bródno z odnogą na Derby, jeśli podliczą podpisy vs. referendum (tzn. wykopania szkodników ze stolca w-wskiego).

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 10:36

  ZBUDUJCIE NAM MORZE!!

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 11:14

  I GÓRY

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 11:34

  Hance stołek może się wydostać więc nagle sobie o Targówku przypomniała. Trasę Świętokrzyską też chce budować znów. Co ludzie nie zrobią dla koryta!!!!!!!!!!

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 11:36

  Znowu jezioro dla słoików, tak, jak i stacja Wilno ….

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 13:14

  DO TARGÓWEK.INFO.

  Teren po bylyych Zakładach Tłuszczowych jest na sprzedaż. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawe, ale jest to celowe zagranie :) Teren wykupi;
  a) centrum handlowe (cos tego typu)
  b) osiedle :)

  Dla lemingów. Sprzedaż tego jest tylko przykrywką

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 13:14

  Dzień dobry wszystkim. Inwestycja, którą portal nazwał „jeziorem na Targówku”, to zaplanowana przez radnych do realizacji kilka lat temu budowa zbiornika retencyjnego, który ma częściowo rozwiązać problemy podtopień i zmniejszyć zagrożenie związane z ew. wylewaniem kanału bądź ew. powodziami na tych terenach, które w naszej dzielnicy leżą na obszarze zagrożonym.

  W związku z tym, że udało nam się na ten cel zdobyć pieniądze z zewnątrz i koszty w minimalnym stopniu obciążają naszą dzielnicę, postanowiliśmy wspolnie z Zarządem, że zbiornik zostanie wykorzystany także do celów rekreacyjnych. Stąd pomysł na plażę. Decyzje w tej sprawie zapadały kilkanaście miesięcy temu i nie mają związku z bieżącą sytuacją w mieście. Mam nadzieję, że ten pomysł spodoba się mieszkańcom naszej Dzielnicy. :)

  Pozdrawiam.

  Krzysiek Miszewski

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 13:38

  Szanowny Panie Krzysztofie.
  Wszystkim odwiedzającym targowek.info zapewne jest bardzo miło, że jest głos kogoś z władz dzielnicy.
  Wykorzystując to chciałbym Pana zapytać kiedy stan niektórych ulic na Zaciszu będzie taki, jaki na stolicę kraju przystało? Np. ulica Potulicka, Pszczyńska południowa część i inne, które wyglądają jak ze średniowiecza!!!
  Bardzo proszę o jakąś konkretną odpowiedź. I od razu uprzedzam, że argument – nie ma kasy, to nie argument;) Bo on jest.

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 13:41

  Spotkajmy się w tej sprawie. Może dziś? Proszę zaproponować godzinę i miejsce (najlepiej na Targowku po godzinie 16:30).

  Krzysiek

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 15:10

  sami musimy dbać o rozwój Targówka. Wydając pieniądze na Taragówku pomagasz Jego rozwojowi.

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 15:16

  Coś w tym jest WINT. W końcu dzięki temu „nasi” przedsiębiorcy będą mieli za co żyć i z czego odprowadzać podatek, który wpływa do samorządu. A np. dobrej gastronomii u nas nie brakuje. :) Wczoraj wspólnie ze znajomymi po wycieczce rowerowej zatrzymaliśmy się w Parku Bródnowskim na krótki odpoczynek. Skończyło się na oranżadzie i „leżakowaniu”. Fajna sprawa. :)

  https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/995489_591684027548370_490381264_n.jpg

  Krzysiek

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 15:17

  Pomyśł świetny. Mam nadzieję, że taki zbiornik, również w celach rekreacyjnych, powastanie. Olbrzymie pieniądze dla dzielnicy, można to ocenić chociażby po tym ile osób przebywa na moczydle – baseny…. koszt wejścia jest duży, w weekend jest 4,5 tysiąca ludzi. Po prostu świetna sprawa.

 • 7 sierpnia 2013 o godz. 15:20

  wINT ma rację. Wydając tu kasę poprawiamy infrastrukturę

 • 8 sierpnia 2013 o godz. 01:57

  W końcu okaże się, że w ten zbiornik cała Warszawa będzie wylewać szambo. Spalarnie już mamy, złomownie też. Teraz czas na jakąś nową woń :-)

 • 8 sierpnia 2013 o godz. 06:56

  @ANoNIM

  Pozostaje tylko liczyć na to, że nie cała Warszawa postępuje jak TY (czyli wylewa swe odchody do rzeki, jeziora, zbiornika wodnego).
  Fajnie, że jest spalarnia, bo przynajmniej dzięki niej mamy pieniądze na rewitalizację kanałku, budowę zbiornika czy ulicę Strażacką.

 • 8 sierpnia 2013 o godz. 15:03

  „Hej, lemingu! Nie trać wiary!”
  – rzekł profesor bardzo stary.
  „Chcesz być sławny oraz wielki?
  Wpieprzaj szczaw i mirabelki!
  A jak przeżyć ci się uda,
  to zobaczysz inne cuda:
  z Amber Goldu złote sztaby.
  chłopów przerobionych w baby,
  dwa kasyna na cmentarzu,
  śluby gejów przy ołtarzu,
  za Madonnę zwrot kasiory,
  bezrobocia spadek spory,
  sprawną kolej ekspresową,
  sól drogową bardzo zdrową,
  dach zamknięty na stadionie,
  tunel, który w wodzie tonie,
  dla Małgosi suknie nowe
  za pieniądze PO składkowe,
  ze związkami cud debatę
  i niewinną S. Beatę
  oraz to, co się już zdarza
  – los z loterii do lekarza.”

 • 9 sierpnia 2013 o godz. 07:10

  Ladny wiersz! :]

 • 9 sierpnia 2013 o godz. 21:43

  Fantastycznie z tym stawem retencyjnym. Mam nadzieję, że nie zabraknie chociaż jednej ubikacji. A co do proponowanej góry to w sumie nie głupi żart bo szczęśliwice są przecież na śmieciach – wystarczy te z lasu wybrać usypać w jeden kopiec posypać dobrą ziemią i zagospodarować zielenią. Tylko glinki robili chyba społecznie ludzie z ochoty a zwłaszcza rodziny wojskowe z załatwionym przez wojsko wsparciem w łopaty i dowozem ziemi . Nie jedna starsza pani jak była dzieckiem posadziła tam drzewo a teraz jest co wspominać.

 • 10 sierpnia 2013 o godz. 00:16

  Co widzimy na zdjeciu? Zakaz kapieli i bodajze czarny punkt utoniec :-).

  Swoja droga jakos tego nie widze – dzielnica wywali 30 mln PLN na budowe jezorka? Moze lepiej Misia z Barei…

  Kanal(a raczej kanalek) Brodnowski nie jest zbyt „wylewny” i az takiego molocha nie potrzebuje.

  Ciekawe, ze jak chodzi o budowe chocby boiska do koszykowki(czy otwarcia hali szkolnej, jak na Bemowie, chociaz w zime) z prawdziwego zdarzenia, dobudowe 3 pasa na korkujacych sie drogach Targowka czy walke o stacje metra to „nie da sie, nie ma pieniedzy”.

  Za 30 mln PLN mozna by stworzyc bezplatna komunikacje na Targowku przez dlugi okres czasu – koszt wynajecia autobusu(nie luksusowego), to miedzy 3 a 7 PLN za km(oficjalne propozycje wypozyczenia ze strony jednego z pksow). Autobus miejski w Warszawie podobno przejezdza 200-300 km dziennie(wyliczenia podawane przy okazji elektrykow) daje prawie 40 lat uzytkowania takiej linii(co oznacza w praktyce mozliwosc zrobienia wlasnych dowch). Darmowa linie maja miedzy innymi Zabki…

 • 10 sierpnia 2013 o godz. 00:28

  Aktualizacja – jakby ktos nie wierzyl z informacji prasowych – ZTM za wozokilometr placil np. w 2011 roku 3,15 PLN brutto na trasie Warszawa-Gora Kalwaria.

  Zalozmy, ze taki autobus przejezdza dziennie 10 kursow do centrum i robi 30 km na kurs, z Targowka do Centrum jest srednio 10 km(sprawdzcie sobie na mapach), wiec jest to calkiem niezle przyblizenie, a liczba kursow moze byc traktowana jako zawyzona…

  (30 *10^6 /300)/ 3,15 PLN /365 dni = 1*10^5 /3,15 /365 dni= 87 lat takiego kursowania.

  Oczywiscie trzeba wkalkulowac zmiany kosztow(ale sa autobusy i na gaz/prad, do tego przy takiej sumie mozna kupic wlasny i zaoszczedzic zatrudniajac jak ZTM poprzez spolki zalezne Ukraincow) – w efekcie co najmniej 2-3 linie daloby sie zrobic „samemu” przez wiele, wiele lat…

 • 10 sierpnia 2013 o godz. 10:46

  EFTERERFDSDFSDS 30 mln zł, to kwota, jaką dzielnica dostała z zewnątrz. Były one przewidziane na rewitalizację Wisły, a nam udało się podłączyć kanałek Bródnowski do tego projektu. Dzięki temu ta kwota poszła na Targówek, a nie w inne miejsce Polski. Sam zbiornik będzie kosztował znacznie mniej. 30 mln zł pozwala na kompleksową rewitalizację kanału, w tym budowę skwerów, fontanny, ścieżek rowerowych, deptaków, odmulanie, pogłębianie, uporządkowanie brzegów, budowę mostków i wielu innych elementów na calej długości tego cieku wodnego. :) Co do podtopien – są one bardzo dużym problemme szczególnie na Zaciszu i nie wynikają bezpośrednio z tego, ile wody jest w kanałku, tylko z opadów i wysokości wód gruntowych. Co do wylania kanałku… W tym momencie, to nie jest żaden problem, ale … w wielu gminach „niewinne” z pozoru strumyki potrafiły się zamieniać na chwilę w rwące potoki, które siały spustoszenie. Oby nigdy w naszej dzielnicy. :)

  CO do propozycji, jak dysponować pieniędzmi publicznymi – ciekawe, choć nie można tego zrobić z kwotą na kanałek. Jakbyśmy jej nie wykorzystali, kto inny by to zrobił na cele związane z gospodarką wodną.

  Krzysiek Miszewski

 • 10 sierpnia 2013 o godz. 11:29

  @Krzysztof Milewski

  Panie Krzysztofie. Szkoda czasu na rozmowy z takimi ignorantami jak pan EFTERERFDSDFSDS. Taki osobo pewne rzeczy pojąć jest trudno. No ale klawiatura przyjmie największą bzdurę.

  Niemniej dziękuję za pana aktywność i prostowanie bzdur wypisywanych przez „ekspertów” od wszystkiego, którzy wszystko wiedzą najlepiej i na wszystkim znają się najlepiej. Prawda jest jednak taka, że gdyby osoby pana EFTERERFDSDFSDS miały rządzić naszą dzielnicą, to dopiero wtedy byłoby wesoło.

  Pozdrawiam.

 • 10 sierpnia 2013 o godz. 11:31

  Krzysztof Miszewski

  Przepraszam za przekręcenie pana nazwiska we wcześniejszym poście

 • 10 sierpnia 2013 o godz. 19:04

  Mam pytanie do Pana Krzysztofa, czy będzie połączenie stacji kolejowej z ulicą Tarnogórską.

 • 11 sierpnia 2013 o godz. 10:47

  AAA, we wtorek będę miał najnowsze informacje z urzędu – dam znać. :)

  Pozdrawiam

  Krzysiek Miszewski

 • 12 sierpnia 2013 o godz. 10:27

  Do Pana Krzysztofa:

  Mam serdeczną prośbę. Czy możliwe jest frezowanie ulic wokół Szkoły 52 na Samarytanki. Dzieci na jesieni i wiosną wracają cały czas mokre ponieważ są oblewane. Proszę o pomoc.

 • 13 sierpnia 2013 o godz. 09:49

  dziękuje.

 • 13 sierpnia 2013 o godz. 11:01

  Panie Krzysztofie: Proszę zauważyć że Park Bródnowski I Lasek Bródnowski są brudne. Prosimy o pomoc.

 • 13 sierpnia 2013 o godz. 15:10

  AAA, rozmawiałem z Burmistrzem na temat stworzenia przejścia z peronu Zacisze- Wilno do ul. Tarnogórska. Pomysł jest taki, aby w najbliższym czasie zrobić ciąg komunikacyjny do ul. Krzesiwa. To byłoby chyba dobre rozwiązanie, które dałoby dość dobre dojście także dla mieszkańców z wspomnianej przez Pana/Panią ulicy. jak wiadomo, na początku był bardzo duży opór działkowców, żeby udostępnić nam – mieszkańcom ich teren, jako ścieżki. Na szczęście wg słów Burmistrza do kompromisu coraz bliżej, szczególnie, że na tym terenie jest nieużytkowana działka, którą można wykorzystać do zrobienia takiego przejścia. Niestety jeszcze chwilę to potrwa, ale sprawa posuwa się do przodu. jak tylko poznam terminy – dam znać. :)

  Krzysiek Miszewski

 • 13 sierpnia 2013 o godz. 15:13

  MIESZKANIEC, dziękuję za zgłoszenie, ale gorąco proszę o szczegóły. Bywam ostatnio w tych miejscach i wydaje mi się, że zarówno były częśćiowo koszone, jak i czyszczone ze śmieci. jeśli jednak zna Pan (sądząc po nicku, dobrze odgaduje płeć) konkretne miejsca, w których są śmieci – proszę o wskazanie. Natychmiast się tym zajmiemy.

  Pozdrawiam
  Krzysiek Miszewski

 • 13 sierpnia 2013 o godz. 23:16

  Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedż.
  Pozdrawiam.

 • 14 sierpnia 2013 o godz. 08:57

  do radnych dzielnicy i burmistrza:
  kiedy wreszcie zrezygnujecie z pobierania publicznych pieniędzy i przeznaczycie diety na cele charytatywne?

 • 14 sierpnia 2013 o godz. 09:03

  Do Pana Krzysztofa: Lasek Bródnowski jest nie sprzątany ze śmieci. Leżą śmieci przez tydzień itp. (szczególnie w wejściu).
  Park Bródnowski – wiele pozostawia do życzenia woda. Jest brązowa!!! To takie ładne miejsce. prosimy o zadbanie. Bardzo proszę o pomoc

 • 14 sierpnia 2013 o godz. 13:03

  Dzień dobry MIESZKANIEC,

  dziś postaram się podjechać do Lasku Bródnowskiemu. jeśli informacje się potwierdzą – zajmiemy się tym.

  Co do brązowej wody. To prawda, wygląda to bardzo źle. Z tego co pamiętam, nie jest to wynikiem zabrudzenia, a jedynie bardzo dużej ilości żelaza w wodzie. Rozwiązanie tego wyzwania jest możliwe, ale wymaga dużych nakładów finansowych i właściwie zbudowania zbiorników i instalacji od nowa. Jest to perspektywa co najmniej kilku lat. :-(

  Także łatwo nie będzie, ale jeszcze to sprawdzę. A że nasz park, to piękne miejsce – proste. :)

  Pozdrawiam

  Krzysiek Miszewski

 • 14 sierpnia 2013 o godz. 15:28

  Do wybudowania jeziora długa droga i jeszcze chwilę poczekamy, tymczasem zapraszam wszystkich Państwa na mały piknik przy Domku Herbacianym. 30 sierpnia w Parku Bródnowskim. Na pewno będzie miło, choć kameralnie. Będzie to rozbudowany projekt Spacery ze sztuką, czyli radni przewodnikami po Parku Rzeżby. Krzysiek Miszewski

 • 14 sierpnia 2013 o godz. 15:34

  Ekhm. No dobrze, jeziora się nie buduje. :) „Do „wykopania” jeziora (…)” byłoby chyba bardziej precyzyjne.

  Krzysiek Miszewski

 • 17 sierpnia 2013 o godz. 09:52

  Panie Krzysztofie: Proszę zwrócić też uwagę na stan ul. Św Wincentego szczególnie na skrzyżowaniu w okolicach stadniny. Można by ja wyfrezować!!!!!!

 • 18 sierpnia 2013 o godz. 13:31

  Byłem wczoraj na spacerku w Lasku Bródnowskim. Leży kg petów w wejściu przy altankach. Kosze są opróżniane to fakt. Prosimy o pomoc.

 • 21 sierpnia 2013 o godz. 00:13

  Stary Dziadek – ma Pan rację. Postaram się, aby na przełomie 3 i 4 kwartału temat został załatwiony.

  Mieszkaniec – trudna kwestia, głownie ze względu na to, że jeśli ktoś z premedytacją nie trafia do kosza, to walka z takimi śmieciami, to prawie syzyfowa praca. Raz posprzątane pety zostaną w ciągu kilku dni zastąpione przez nowe.

  Krzysiek Miszewski

 • 23 sierpnia 2013 o godz. 00:59

  Witam
  Panie Krzysztofie czy planowany jest remont ulicy Bukowieckiej po obu stronach torów? Nie ma też chodnika… Proszę o informację

 • 29 sierpnia 2013 o godz. 10:37

  @
  JAN napisał(a):
  ZBUDUJCIE NAM MORZE!!

  WUJOT napisał(a):
  I GÓRY

  Takie rzeczy to tylko PGE :P „Robimy prąd, góry, jeziora i lasy” :)

 • 4 września 2013 o godz. 23:47

  Fajne jeziorko…bez jakiegokolwiek dojazdu z Bródna. Czy to ma być tylko dla okolicznych „wileńskich” słoików?

 • 25 lutego 2015 o godz. 15:35

  Najbliżej z buta jest z osiedla Garden Plaza w Ząbkach. Dochodzę w 5 minut. Fundamenty jeziora juz są. Wszytsko ma być gotowe latem tego roku.

 • 14 października 2016 o godz. 09:54

  W planach jest modernizacja spalarni przy Zabranicekicej. Znajoma jest w jakiejś radzie mieszkańców, która spotyka się regularnie z inwestorem. Musięli coś dać – dali jezioro :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.