Posłuchaj, jak będą rewitalizować Targówek | | targowek.info

Posłuchaj, jak będą rewitalizować Targówek

Bardziej niż remontów kamienic, możemy się spodziewać działań społecznych. Pierwsze spotkanie o rewitalizacji dzielnicy za nami. Do wydania na Targówku będzie sporo pieniędzy.  

 

Tym razem do programu rewitalizacji Warszawy włączono, nie jak poprzednio 11 dzielnic, a tylko Pragę Północ, Południe i Targówek. To oznacza, że w latach 2014-2020 w naszej dzielnicy przypadnie więcej pieniędzy i efekty powinny być bardziej widoczne.

W zeszłym tygodniu w ratuszu pojawił się wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który na spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego opowiadał, jak ma wyglądać rewitalizacja.  Zapowiedział m.in. że nie należy oczekiwać, że odnawianie Targówka będzie oznaczało zwykłe remonty kamienic – bo tak często kojarzyła się do tej pory. Zdaniem Olszewskiego, remonty powinny na bieżąco prowadzić powołane do tego instytucje.

W ramach samej rewitalizacji ratusz  bardziej skupi się na działaniach społecznych. Za przykład podano akcję Blok, podwórko, kamienice – ożywiły się dzielnice. Architekci i społecznicy zaglądali na praskie podwórka i z mieszkańcami zastanawiali się jak wspólnie poprawić na nich jakoś życia. W ten sposób odnowiono albo przynajmniej uporządkowano  kilkanaście miejsc. W tym kilka podwórek na Targówku: przy Węgrowskiej 4 (zobacz zdjęcia z akcji) i między Radzymińską 111 a Święciańską (zobacz przygotowania do prac).

Wiceprezydent Olszewski podkreślił też, że choć w granicach programu rewitalizacji leżą oba Targówki, to za strategiczny obszar uznano  ten Fabryczny i tam mają się koncentrować główne działania. Choć nie wykluczył, że na Mieszkaniowym też może się coś dziać. Jeden z mieszkańców zapytał na spotkaniu co z Bródnem. Czy mogłyby tam na przykład powstać Park Fontann, taki jak na Podzamczu. Wiceprezydent przyznał, że granicę obszaru już są ustalone, a decydowały o tym wskaźniki społeczne. Ale fontann nie wykluczył…

Jak rewitalizacja powinna wyglądać w najbliższych latach, mogą wypowiedzieć się sami mieszkańcy. Konsultacje będą trwały kilka miesięcy w pierwszym etapie – od połowy września do końca listopada – odbędzie seria spotkań z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami, na których każdy będzie mógł powiedzieć, jak widzi rewitalizację Targówka.

Poniżej możecie posłuchać przebiegu spotkania – nagranie udostępniło w internecie Stowarzyszenie Aktywne Zacisze. Dziękujemy! Najnowsze wiadomości dotyczące spotkań Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego znajdziecie na jej stronie. 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

23 komentarzy na temat “Posłuchaj, jak będą rewitalizować Targówek

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 10:07

  W kamienicach na Bródnie zainstalowano gaz i centralne ogrzewanie. A kiedy zainstalują w domach na Targówku?

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 11:06

  Super, że coś się dzieje. Warto jednak wiedzieć, że Bródno z programu rewitalizacji zostało wykreślone za zgodą Zarządu Dzielnicy Targówek, gdzie m.in. jest dwóch członków Spółdzielni Mieszkniowej Bródno!11 Z tego co się orientuję boją się akcji społecznych i konkurencji. A jeśli chodzi o wskaźniki społeczne to Bródno je spełnie w niemniejszym stopniu niż Targówek Mieszkaniowy.

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 11:57

  CZYLI KOLEJNE …PALETY Z TESCO, ZUŻYTE OPONY I PLASTIKOWE BUTELKI ZE ŚMIETNIKA?…- DZIĘKUJEMY BARDZO!!! JA W TYM NIE BĘDĘ UCZESTNICZYŁA.
  ZACZEKAM NA REMONTY ULIC I KAMIENIC. PRZEPRASZAM, ALE JA, PODOBNIE JAK WIĘKSZOŚĆ INNYCH NIE NUDZĘ SIĘ W SWOIM ŻYCIU..DRAŻNI MNIE JEDNAK WIDOK ZA OKNEM I ZACOFANY WIZERUNEK TARGÓWKA.

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 12:01

  …MAM TU NA MYŚLI KWESTIĘ WIZUALNĄ. KTO W OGÓLE MA NAD TYM PIECZE?

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 12:05

  SKORO JEST TYLE KASY DO WYDANIA TO CZEMU ZNOWU PATETY Z TESCO? .. CO ZA TUPET!!!!!!! MIESZKAŃCY!!!! NIE PRZYCHODŹCIE NA TE INICJATYWY!!! TO SĄ PSEUDOZMIANY!!! KTOŚ ZNOWU ROBI NAS W KONIA I CHCE ZADAWALAĆ BYLE CZYM!!!!

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 12:47

  A co tam, wicie, w temacie komunikacji?

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 12:48

  Zrobią nas w konia jeśli nie pójdziecie na konsultacje. Ma to być omówione i konsultowane z mieszkańcami. Ignorowanie tego nie spowoduje rozwiązania problemów!!!

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 13:33

  Rozumiem brak zaufania do konsultacji prowadzonych przez urząd. Pamiętacie robione jakieś dwa lata temu konsultacje o kulturze na Targówku? Nigdy nie pokazali ich wyników, przynajmniej nie w internecie.
  Krótko potem p. Poczesny załatwił swojemu koledze powołanie orkiestry. Ciekawe ilu mieszkańców narzekało w konsultacjach na „brak orkiestry kameralnej” :)

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 14:21

  kolejne info dla pelikanów . Łykajcie to łykajcie

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 14:56

  Ja byłem na tym spotkaniu. I zastanawia mnie sens podziału terenu na rewitalizacje.
  Bródno nie bierze udziału – chwała za to!, wiecznie jak coś się dzieje za pieniądze urzędu dzielnicy Targówka to na Bródnie. Zapominając o reszcie dzielnicy.
  Zacisze też nie bierze udziału – też chwała za to! wtedy to już bym zwątpił, wystarczy że budżet na cały rok 2013 wydany będzie na zaciszu , budują im przedszkole jakieś deptaki itp na Zaciszu nie mieszkają biedni ludzie niech sami sobie organizują rozrywkę!
  Targówek Mieszkaniowy – tereny które mają być rewitalizowane to patologiczne ulice gdzie alkohol jest na porządku dziennym. Święciańska itp a co z innymi ulicami mieszkańcami, moim skromnym zdaniem wskaźnik ludzi zamieszkałych na 1km 2 jest o wiele większy jak na Targówku Fabrycznym. Powinno to być sprawiedliwy podział funduszy, fakt jest wiele do zrobienia na tych ulicach patologicznych ale czy mieszkańcy tych ulic docenią? Śmiem twierdzić że może być z tym ciężko. Ale należy im się szansa, to nie ulega dyskusji. Lecz ja bym tą kasę też spożytkował na innych terenach i dla ogółu nie jedynie jednostkowych ulic.
  Targówek Fabryczny – jest to teren gdzie już wspomniany współczynnik zamieszkania na 1km2 jest zupełnie najmniejszy. Jest to teren przemysłowy gdzie zakłady, magazyny, firmy mają swoje siedziby. Mamy tam spalarnie i gdzie niegdzie wypryski kamienic z mieszkańcami. Też jest tam wiele do zrobienia ale czemu tam wydawać tą kase. Podobno ma być jej dużo. Niech nie będzie to tak że podniesiemy standard patologicznym terenom aby zaraz po kilku latach zostało to zlekceważone. Wydajmy te pieniądze ogólnie ale z naciskiem na te ulice. Takie jest moje zdanie.

  Jeszcze nasuwa się mi takie pytanie. Nagle miasto chce podnieść standard życia terenom patologicznym gdzie już jak wspomniałem alkohol odgrywa dużą role. Czyżby to miało być zadość uczynienie za koncesje? Skądś ten alkohol ludzie biorą. A to że na każdej ulicy jest po kilka sklepów z koncesją to wina chyba właśnie władz miasta. Błędne koło.

  I proszę nie słuchać Ewy, jeśli urząd nawiązuje dialog. Rozmawiajmy, mówmy co nam przeszkadza, gdzie są błędy. Jeśli okaże się że i tak zrobią po swojemu, bądź wprowadzą własne grona wspólnych interesów, zaznajomionych firm, kpina na przetargach. Patrzmy im na ręce! I tu ukłon w stronę redakcji jeśli jest wam na sercu dobro dzielnicy należy monitorować całą sytuacje związaną z pieniędzmi.
  Warto dać szanse rozwoju naszej dzielnicy. Zróbmy coś dla potomnych. Coś mi się wydaję że szybko następna taka możliwość się nie trafi. A zamiast oddać wszystko w ręce urzędników samemu się zatroszczmy o stan naszej okolicy. I naprawdę warto poświęcić trochę czasu na konsultacje. Porozmawiamy z sąsiadami w windzie, na korytarzu gdy wspólnie jedziemy komunikacją miejską lub stoimy w kolejce przy kasie.

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 16:29

  Edward daj spokój,wyluzuj,idź na spacer nowym deptakiem,usiądź przy fontannie,strzel sobie bro i poczuj wyjątkowy klimat Targówka :-)

  P.S.kogo bym się nie zapytał z mieszkańców Zacisza,to każdy narzeka że bida,że jest ciężko (utrzymać 3-4 piętrowy kolos,dobrej klasy samochody,ubrać się szykownie i markowo) także nie zgadzam się z tym że na Zaciszu mieszkają zamożni ludzie :-p

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 17:03

  Na Targówku nie ma Basenu !!! GKP chcą sprzedać dewloperowi i przytulić a młodziez niech stoi po kladkach a oni palety z tesco neich eksponują te pseudo społeczniki nie czuja klimatu dzielnicy i jakies takie wala posągi za cięzki szmal do kieszeni nijak się mające i potrzebne

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 17:30

  OLA wyłącz Capsa!!!

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 17:52

  @Ola jeśli wolisz zużyte opony jako kwietniki i zdeastowane place zabaw w SM Bródno zob. http://www.targowek.info/2012/08/instalacja-czy-smietnik-a-co-z-innymi-placami-zabaw/ to gratulacje od prezesa SM Bródno. Może jednak warto od czasu do czasu posłuchać mieszkańców i wspólnie z nimi postarać się zmienić przestrzeń miejską niż uparcie bronić archaicznej i nieprzyjaznej Spółdzielni Mieszkaniowej

 • 26 sierpnia 2013 o godz. 23:06

  Jakby to było na Ursynowie czy goclawiu konsultacje przerodzilyby się w inicjatywę środowiskową. A u nas większość klasy robotniczej ma gdzies zmiany. Łatwiej wypić piwko w parku. Myślicie że włodarze miasta o tym nie wiedzą. Wiedzą że praga płn to klasa robotnicza i patologia a Tgk i brodno to 3/4 working-class. Po co dawać ludziom nowości skoro nie docenią

  A mnie najbardziej boli kiedy wracam po weekendzie z Goclawia i Ursynowa i widzę smutny Tgk z ogromną większością smutnych zmęczonych ludzi. Kiedy widzę pogranicze patoligii ciągnące pod Kanwe że Smolenskiej, Piotra Skargi czyli bloków komunalnych. I jestem przekonany że żadna rewitalizacja obrazu osiedla nie zmieni. To zawsze będzie osiedle dla biedniejszych.

 • 27 sierpnia 2013 o godz. 09:14

  do anonim: a kim ty jestes specjalisto? wyksztalciuch z Wąchocka? wypad!

 • 27 sierpnia 2013 o godz. 10:31

  Zgadzam się z Edwardem. Nie rozumiem, dlaczego całą kasę kierować na Targówek Przemysłowy. Ile tam ludzi mieszka? Po co sponsorować tę patologię? To jest nieefektywne.

 • 27 sierpnia 2013 o godz. 10:47

  DO EWA I INNYCH KTÓRZY CHYBA ŹLE MNIE ZROZUMIELI.. MOŻE PRZECZYTAJCIE JESZCZE RAZ. JA TUTAJ SKRYTYKOWAŁAM TO, ŻE JEDYNE CO OFERUJE SIĘ TARGÓWKOWI JAKO INICJATYWĘ KULTURALNĄ I REWITALIZACYJNĄ TO ZABAWY Z PALETAMI Z TESCO, ZUŻYTYMI OPONAMI, ODPADAMI…DOROSŁYCH, POWAŻNYCH LUDZI ZACIĄGA SIĘ DO INFENTYLNYCH ZABAW W PIASKOWNICACH!!!! A TUTAJ SĄ POTRZEBANE PRAWDZIWE ZMIANY!!! PRAWDZIWA REWITALIZACJA KAMIENIC, ULIC…ITP!!!! NA KONSULTACJE TRZEBA CHODZIĆ!!- KTOŚ PRZECZYTAŁ BEZ ZROZUMIENIA…ALE INFANTYLNE PSEUDOZMIANY TZW. INICJATYWY SPOŁECZNE NA ŚMIETNIKACH RADZĘ OMIJAĆ… – JEŚLI ZADOWOLIMY SIĘ TYLKO TYM TO JUŻ NIC WIĘCEJ NIE BĘDZIE!!! A ONI ODETCHNĄ Z ULGĄ, ŻE JEST SPOKÓJ!!! INICJATYWY SOPŁECZNE SĄ OK. ALE PÓŹNIEJ :)…

 • 27 sierpnia 2013 o godz. 11:35

  OLA umiesz pisać bez capsa locka? Więcej ludzi będzie rozumiało co piszesz:P

 • 28 sierpnia 2013 o godz. 13:15

  Kiedy zrobią/odnowią Św.Wincentego??????????? Nawierzchnia na całej długości ulicy jest poniżej krytyki;(;(;(;(;(;(;(;(;

 • 28 sierpnia 2013 o godz. 14:23

  Pełna zgoda z Olą, niech zaczną od Św. Wincentego – nie da się tam jeździć!!!

 • 25 stycznia 2015 o godz. 03:18

  No fakt tgk patola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.