Powstanie na Targówku i Pradze trwało 4 dni [MAPA]

14
Share

Trwało 4 dni, ale pochłonęło życie wielu młodych ludzi. Właśnie ukazała się mapa po raz pierwszy pokazująca rozmieszczenie oddziałów powstańczych na początku sierpnia 1944 roku. 

 

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dużo mówi się o walkach na lewym brzegu Wisły, a o Pradze zazwyczaj jest cicho. Tymczasem u nas walki były równie ciężkie jak w Śródmieściu. To na Pradze hitlerowcy mieli umocnione jednostki, czołgi, liczne baterie przeciwlotnicze, a po torach jeździł pociąg pancerny.

Mimo tego 1 sierpnia 1944 roku do walki na Pradze ruszyło około sześciu tysięcy powstańców. Mieli do dyspozycji 300 karabinów i 600 granatów. Wytrzymali 4 dni otwartej walki. Później wrócili do konspiracji lub przedostali się do powstańców na drugim brzegu.

Na podstawie dostępnych publikacji mapę rozmieszczenia oddziałów powstańczych przygotował radny Pragi Północ Kamil Ciepieńko (Niezależna Praska Wspólnota Samorządowa). Targówek potraktowany jest tu marginalnie, ale i tak widać, że kilka zgrupowań uderzało na Hitlerowców z naszej strony torów.

Ciężkie walki toczyły się na Nowym Bródnie wokół warsztatów kolejowych, gdzie okupanci trzymali stanowisko dział przeciwlotniczych. Powstańcy zbliżali się m.in. od strony Odrowąża, Oliwskiej, Wysockiego. Liczby w ramce to numeru poszczególnych zgrupowań.

mapa: kamilciepienko.pl

mapa: kamilciepienko.pl

Walki toczono też na granicy Szmulek z Targówkiem Fabrycznym.

Powstanie na Targówku2

mapa: kamilciepienko.pl

Oczywiście na mapie nie zaznaczono wszystkich epizodów powstańczych z naszej dzielnicy. Znany jest na przykład przypadek obrzucenia przez młodzież butelkami z benzyną pociągu na Targówku Fabrycznym. Ciężkie walki toczyły się też przy samym rondzie Żaba i w rejonie cmentarza.

Więcej o Powstaniu Warszawskim na Targówku dowiecie się z filmu zrealizowanego kilka lat temu na zlecenie urzędu dzielnicy przez Małgorzatę Bramę. Film możecie obejrzeć tutaj

Cała mapa Kamila Ciepieńki znajduje się na jego stronie radnego

A o godz. 17 wszyscy się zatrzymujemy na minutę ciszy !!!

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx