Są pieniądze na odnowienie Targówka | | targowek.info

Są pieniądze na odnowienie Targówka

Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny uznane zostały za obszary zdegradowane. To dobra wiadomość, bo przypadnie nam trochę pieniędzy z puli na rewitalizację. Pierwsze spotkanie już w środę. 

O przygotowaniach Program Rewitalizacji na lata 2014-2020 pisaliśmy już dawno, ale teraz sprawa nabiera tempa. W poprzednich latach rewitalizacja teoretycznie dotyczyła wszystkich dzielnic i niewiele z tego wyszło. Dlatego po wielu spotkaniach i naradach władze Warszawy uznały, że rewitalizacja najbardziej potrzebna jest w prawobrzeżnych obszarach miejskich, a za takie uznano Pragę Północ, Pragę Południe i zaliczono tam także Targówek.

Program_Rewitalizacji

 

Uwzględnienie Targówka jest o tyle ważne, że na rewitalizację będą przeznaczane dodatkowe pieniądze z budżetu miasta. Czyli teoretycznie przez sześć najbliższych lat w kasie  naszej dzielnicy powinny znajdować się dodatkowe sumy, oprócz tych które normalnie należą się z przydziału.

Podwórko przy Naczelnikowskiej odnowione w ramach rewitalizacji w poprzednich latach / fot. targowek.info
Podwórko przy Naczelnikowskiej odnowione w ramach rewitalizacji w poprzednich latach / fot. targowek.info

O jakich pieniądzach mowa jeszcze nie wiadomo – to zależ m.in. od pozyskanych funduszy unijnych itp. Wiemy natomiast, że w pierwszym etapie rewitalizacji w latach 2005-2013 poszło na nią aż 369 mln zł. Wtedy swoje programy prowadziło aż 11 dzielnic, więc ponad dwie trzecie tej sumy poszło na i tak rozpieszczane na co dzień dzielnice na lewym brzegu Wisły. Teraz całość ma zostać wydana na Pradze, Grochowie i Targówku.

Na czym będzie polegała rewitalizacja? Z tym jest właśnie kłopot. Na razie ratusz posługuje się ogólnikami, zawartymi w przyjętych celach:

 • Ożywienie społeczno – gospodarcze poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej, zgodnie z zasadami ładu przestrzennego i estetyki,
 • Rozwój turystyki i kultury w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego,
 • Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawa możliwości komunikacyjnych wewnątrz osiedli,
 • Integracja mieszkańców, zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Jak to osiągnąć? O to właśnie urzędnicy chcą zapytać samych mieszkańców i tu pojawia się okazja dla dyżurnych krytyków i narzekaczy, także tych z naszego forum ;). Teraz każdy będzie mógł się wypowiedzieć, jakie ma pomysły na Targówek.

Pierwsze spotkanie Dzielnicowej Komisji Dialogu w sprawie rewitalizacji odbędzie się już w środę (21.08), w ratuszu przy Kondratowicza (sala konferencyjna), o godz. 17. Będzie na nim m.in. Michał Olszewski, zastępca prezydent Warszawy.

PRZECZYTAJ TEŻ:

13 komentarzy na temat “Są pieniądze na odnowienie Targówka

 • 19 sierpnia 2013 o godz. 09:38

  artykuł sponsorowany przez SM BRÓDNO

 • 19 sierpnia 2013 o godz. 10:00

  A może wreszcie zainstalować we wszystkich kamienicach gaz, ciepłą wodę i centralne ogrzewanie? Bo w umysłach przyjezdnych decydentów miejskich w starych domach mieszkają tylko żule ze swoimi patologicznymi krewnymi, a to nieprawda!

 • 19 sierpnia 2013 o godz. 12:22

  Zero konkretów. Kiełbasa przed-referendowa. Gdzie most Krasińskiego? RDOŚ na metro uwalony. Dlaczego? „O to właśnie urzędnicy chcą zapytać samych mieszkańców”. Schrzanili i teraz chcą się zapytać mieszkańców jak to się stało.

 • 19 sierpnia 2013 o godz. 18:30

  Ciekawe, czy remont sw. Wincentego się tu kwalifikuje…

 • 19 sierpnia 2013 o godz. 19:34

  Idzie referendum hgw juz otumania Targówek. Tym razem nie damy się nabrać.

 • 19 sierpnia 2013 o godz. 20:22

  trzeba im odebrać te pieniądze. przejedzą je ukryją w kosztach samych załatwień uzgodnień szkoleń pseudo info telefonów gdzie nigdy nikt nie odbiera! jaki skład estetyczny? Ci sami ludzie jeszcze niedawno malowali elewacje budynków RSM Praga na świński róż na olgierda oraz seledyn na złotopolskiej. nie wierze w tych ludzi! tu są potrzebni architekci artyści urbaniści projektanci zieleni a nie urzędnicy!!!!!!!!!!!!

 • 19 sierpnia 2013 o godz. 22:02

  Tylko nie kostka bauma… Jest droga i brzydka, oraz nieefektywna. Jesli juz robimy rewitalizacje to albo przy zabytkowych jakies kocie lby, albo asfalt/beton. Chodniki z plyt chodnikowych(najlepiej pasuja), albo takie betonowe jak w USA przy wiezowcach.

  Nawet jesli to wynik referendum to i tak dobrze :-).

 • 19 sierpnia 2013 o godz. 22:31

  Mam nadzieję, że nagranie ze spotkania ze spotkania na Targówku tez tu się znajdzie.

 • 20 sierpnia 2013 o godz. 11:05

  Super sprawa, może w końcu coś się ruszy!

 • 20 sierpnia 2013 o godz. 12:58

  Jednak nie wszystkie „zapomniane” rejony uwzględniono. Przykładowo ulice CHYROWSKA/LUSIŃSKA. Do zburzenia stare „zamurowane” kamienice (miejsce spotkań „towarzystwa”) a na ulicy zdewastowane kocie łby. Jestem za tym aby je odrestaurować i powrócić do ich przedwojennego wyglądu… a od tego jest ten program. A tu brak…
  Czy ktoś może to zmienić?

 • 20 sierpnia 2013 o godz. 13:17

  Róg Wincentego i Obwodowej- wstyd dla dzielnicy, a teren to własność dzielnicy. Taki potencjał! Zróbcie coś z tym! Marzy mi się centrum kultury, takie jak na Saskiej Kępie… Albo choć uporzadkujcie teren. Mam nadzieję, że jakiś decydent to czyta.

 • 21 sierpnia 2013 o godz. 11:07

  Dzień dobry,

  świetnie, że temat wreszcie ruszył. Jest to efekt decyzji podjętej przez miasto w 2011 roku, po tym, jak były już z-ca burmistrza Krzysztof Mikołajewski przekonał do tego, że Targówek należy do projektu dołączyć.

  Nie było łatwo, ale zawdzięczamy to m.in. budzącemu liczne kontrowersje programowi REBLOK. Tak, czy inaczej udało się! Fajnie, że część z Państwa widzi, że dzieje się sporo, choć w tym wypadku nie ma to związku z referendum, a z decyzjami sprzed kilkudziesięciu miesięcy. :)

  Pozdrawiam

  Krzysiek Miszewski

 • 21 sierpnia 2013 o godz. 20:37

  Pełna relacja audio ze spotkania na stronie Stowarzyszenia Aktywne Zacisze, zapraszam ***

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.