Cmentarz Żydowski może być atrakcją. Jest projekt! | | targowek.info

Cmentarz Żydowski może być atrakcją. Jest projekt!

A gdyby tak zamiast lasku, do którego strach wejść po zmroku, przy Rondzie Żaba powstało miejsce pamięci odwiedzane przez turystów z całego świata? Trzy dziewczyny z Gliwic podpowiadają, jak to osiągnąć.

 

Pomysł powstał na potrzeby konkursu Futuwawa – prezentowana jest na nim niezwykła zbieranina projektów, które jeśli zostałyby zrealizowane, to Warszawa byłaby najbardziej nowoczesnym miastem świata. Niestety nie dotyczy to Targówka, bo z dziesiątek projektów naszej dzielnicy dotyczy tylko jeden. Ale może dzięki temu uda się go zrealizować?

Trzy młode absolwentki* Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej przygotowały koncepcję zagospodarowania kirkutu przy Rondzie Żaba, która ożywiłaby to miejsce i całą okolicę.

Cmentarz Żydowski na Bródnie może stać się miejscem pamięci wszystkich zdegradowanych cmentarzy żydowskich w Polsce. Po wojnie zachowało się ich wiele, ale ich los okazał się tragiczny. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na znikające ślady po przedwojennej społeczności Żydów polskich.

Dziś cmentarz przy św. Wincentego jest zdewastowany. Większość macew została zebrana na stosach lub rozkradziona, tylko nieliczne zachowano w miejscu pochówku. Autorki planują odzyskanie pozostałych macew z Bródna, które zostały wykorzystane w kilku miejscach w Warszawie. Powstała z nich m.in. pergola w parku „Leśnika” na Gocławku, krawężników w warszawskim zoo oraz umacniano nimi brzegi Wisły.

Same autorki tak opisują swoją koncepcję:

Projekt przewiduje godne zabezpieczenie zebranych macew i wyeksponowanie ich w pawilonie wystawienniczym oraz stworzenie kilku rzeźbiarsko – architektonicznych form. 

Na całość założenia składa się istniejąca główna aleja oraz projektowane obiekty wraz z dojściami.

Kompozycja urbanistyczna została potraktowana swobodnie, wynika to z konieczności przeprowadzenia ścieżek w miejscach gdzie jest to możliwe, z poszanowaniem grobów. Przebieg alei głównej pozostaje zachowany. W projekcie przewiduje się zmianę jej nawierzchni.

Stylistyka założenia ma się wpisywać w leśny kontekst. Zastosowano materiały takie jak beton, cegła, szkło aby uzyskać surowy charakter służący wyeksponowaniu kamieni nagrobnych.

Obiekty pod względem formy są skromne, powściągliwe i dobrze wpisują się w krajobraz. Całość sprzyjają kontemplacji i wyciszeniu.

Tak miałyby wyglądać budynki:

Pawilon informacyjno-wystawienniczy:

Pawilon Informacyjno-Wystawienniczy 2
Pawilon miałby stanąć przy wejściu od św. Wincentego
Znalazłaby się w nim m.in. toalety, sala konferencyjna, punkt informacyjny itp.
Znalazłaby się w nim m.in. toalety, sala konferencyjna, punkt informacyjny itp.

 

Znani – Nieznani – pawilon poświęcony znanym osobom pochowanym na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie. Wśród nich jest Abraham Stern (zegarmistrz, wynalazca pierwszych maszyn liczących) i Szmul Zbytkower (założyciel Szmulowizny, fundator kirkutu).

Znani Nieznani2

Znalazłaby się w nim m.in. toalety, sala konferencyjna, punkt informacyjny itp.

Lapidarium – miejsce pamięci

Lapidarium w wieży

Lapidarium w centralnym punkcie cmentarza (tam gdzie jest dziś, obecnie zdewastowane i mniejsze)

Lapidarium_centralne

Wszystkie rysunki z Koncepcji* na potrzeby konkursu Futuwawa

 

Jaka jest szansa, że projekt zostanie zrealizowany? Praca to tylko koncepcja, ale przypomnijmy, że na początku roku kirkut wreszcie przeszedł w ręce Gminy Żydowskiej, a ta obiecała się nim zająć. Jest więc świetna okazja.

 

Cały projekt możecie obejrzeć na stronie Konkursu Futuwawa, tam też możecie na niego zagłosować!

*Praca CMENTARZ ŻYDOWSKI NA BRÓDNIE – KONCEPCJA ARCHITEKTONICZNO-KRAJOBRAZOWA
Autorki: 3XeM (nieformalna grupa projektowa) Małgorzata Podwika, Marta Rzepka, Monika Stępniewska, współpraca Joanna Brańska – historyk sztuki, animator kultury

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Cmentarz Żydowski może być atrakcją. Jest projekt!

 • 2 września 2013 o godz. 13:51

  Cmentarz-atrakcja w tej formie? Dowcip sztuki nowoczesnej, kabaret ze Slaska?

  Nie widze jakos tego projektu – jest on hmm, troche tak jakby ktos kto widzial budynki biurowe czy nowoczene wille w slonecznym kraju Hiszpanow(ktorych wielu nie chce kupowac i maja problemy ze sprzedaza), przeniosl w okolice. Macewy przyklejone do sciany kojarza mi sie bardziej z potraktowaniem calosci jako muzeum, albo murem getta.

  W tym miejscu raczej ktos, jesli jest taka wola powinien raczej je podniesc, albo zostawic(na pamiatke), ewentualnie doswietlic teren w nocy(co swoje tez kosztuje).

  Budynek pamiatkowy powinien nawiazywac do architektury obok – tam jest w koncu drewniany dom, specjalnie zachowany. Poza tym mur cmentarza obok jest typowo ceglany, co dodatkowo jest argumentem za „tradycyjna”(nawet nie modernistyczna) architektura tam.

  Nie oznacza to, ze w srodku takiego tradycyjnego pawilonu nie moglyby by byc nowoczesne wystawy, ale bryla powinna zdecydowanie bardziej pasowac, bo tak bedzie kolejny koszmarek, bez zadnych zwiazkow z otoczeniem i do tego w historycznym miejscu.

 • 2 września 2013 o godz. 14:59

  tak pewnie :) kolejne muzeum, cmentarz, dom, klub ZYDOWSKI :) w ogole moze w centrum przy Rotundzie postawmy pomnik Żydom

 • 2 września 2013 o godz. 16:02

  a Z Naszego Budżetu ?? czy Ich ? dodatkowo poczytajcie o podejściu do cmentarzy nikt się na to nie zgodzi cmentarzy oni nie odwiedzają miejsce nieczyste poczytajcie ! a po 2 jaki zniszczony zaniedbany na filmie Gdzie diabeł mówi odbranoc yt widać ze tam nikt palcem nie kiwnoł tylko drzewa urosły więc nie gadajcie jedyne co zrobili ogrodzenie nikt o to niedba a jęsli cos chcą to kasy z Budżetu Polski ! jak chcą niech robia ściepe Czy Nasze cmentarze też Ukraińcy finansują, Rosjanie, Niemcy, Litwini ? czy sami MSZ zbiera i restauruje z budżetu ! od tego sa fundacje a nie Państwo na przedszkola nie ma na szkoły nie ma na służbe zdrowia !

 • 2 września 2013 o godz. 16:18

  Jakieś Parcie pro Żydowskie w Kraju a Patriotyzm za Faszyzm uważany chyba jeszcze sporo do zrobienia jest Polskich Muzeów i zagospodarowania cmentarzy Poslkich Ukraina Litwa Rosja niech każde Państwo Troszczy się od swoją Kulture Naród :)

 • 2 września 2013 o godz. 16:31

  No super. Szkoda, że to tylko gdyby…

 • 2 września 2013 o godz. 18:11

  nie ma gdzie grać w piłke ( niby sa boiska ale nie można na nich grac, bo ochroniarz woła policję) a oni kolejny budynek/pomnik dla żydów . przeciez to ręce opadają

 • 2 września 2013 o godz. 20:02

  Ludzie czy wy potraficie czytać? Jest wyraźnie napisane, że to teren Gminy Żydowskiej i jeśli ktoś coś tam zbuduje, to właśnie ta gmina, a nie żaden rząd. Czy wy już rozum z tej nienawiści straciliście?

 • 2 września 2013 o godz. 21:54

  ciekawe kto za to miałby zapłacić żydzi?!

 • 2 września 2013 o godz. 22:22

  Oni nie czytają, oni nie chcą wiedzieć. Oni chcą mieć rację – to się liczy. Ciemno.

 • 3 września 2013 o godz. 15:29

  KOLONISTA a Gmina Żydowska z kąd ma kase ??? Z budżetu Polski sparwdź ! ile dostają !

 • 3 września 2013 o godz. 15:33

  Michał jestem za ale nie za moje podatki ! i nie wal tu nic o nienawiści Geje tak samo wmawiają homofobie !

 • 6 września 2013 o godz. 23:50

  Zadowolony jestem z faktu iinicjatywy,obszar ten pamiętam z lat 70-tych zwsze zastanawiałem się kto doprowadził do takiej dewastacji cmentarza.Docierały do mni różne opinie i komentarze,częśto odwiedzałem to miejsce albowiem nie było ogrodzone.Mieszkam w Tarówku od 1976 roku i bardzo jestem ciekaw jak zakończy się ten projekt,nie podzielam wielu opinii nie akceptuję destrukcji z zainteresowaniem oczekuję realizacji.W okresie minionych lat wykonałem wiele zdjęć w tym terenie,także inspirowanych niepokojącymi informacjami o dewastacji obiektu już ogrodzonego a wcześniej związanych z czystą ciekawością i wypoczynkiem.

 • 26 września 2013 o godz. 13:34

  Sztuka nowoczesna może być ciekawa, ale mi osobiście bardziej odpowiadałby tradycyjny wystrój kirkutu

 • 6 stycznia 2016 o godz. 16:44

  Kirkut to miejsce spoczynku i spokoju . Dajcie odpoczywać zmarłym !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.