Dwa nowe skwery: rekreacyjny i ekologiczny

18
Share

Targówek będzie skwerową potęgą! Znamy szczegółowe plany dwóch kolejnych miejsc, których budowa za chwilę się zacznie. Pojawią się m.in. fontanna, plac zabaw, siłownia oraz… pszczoły.

 

Choć parę osób ma już dość artykułów o Skwerze Grzegorza Ciechowskiego, to jest to nasze ulubione miejsce i będziemy o nim pisać przy każdej okazji. Lecz nie dzisiaj :) Dziś piszemy o dwóch innych skwerach planowanych przez dzielnicę w ciągu spacerowym wzdłuż kanałku Bródnowskiego i łączącego się z nim kanałku Drewnowskiego.

 

Skwer przy ul. Samarytanka/Korzona: fontanna, plac zabaw i siłownia

Tak właściwie ten skwer zaczyna się przy zbiegu wspomnianych ulic, a potem ciągnie długą na 250 metrów „kiszką” wzdłuż kanałku Drewnowskiego skrajem dawnego pola PGR. Będzie miał prawie 8 tys. m2, a na jego środku znajdzie się zbiornik wodny o powierzchni ok. 445 m2. Skwer będzie przeznaczony dla wypoczynku i rekreacji mieszkańców Targówka w każdym wieku.

„Jeziorko” będzie niewielkie, ale zmieści się na nim jednodyszowa fontanna oraz drewniany pomost z pergolą dla roślin pnących, a obok trawiasta „plaża” z głazami narzutowymi służącymi jako siedziska. Zgodnie z projektem zbiornik ma funkcjonować przez cały rok – i w zimie zmieniać się w lodowisko.

Po jednej stronie jeziorka (bliżej wejścia od ul. Samarytanka) zaprojektowano siłownię na świeżym powietrzu. Szczerze mówiąc, nie wiemy, co to oznacza – w trwającym bowiem internetowym głosowaniu na miejscówki dla plenerowych siłowni na Targówku tego skweru nie uwzględniono.  Czy będziemy mieli na Targówku dodatkową siódmą siłownię – czy raczej zostaną tu przeniesione przyrządy szykowane dla innego miejsca? W tej chwili jeszcze oficjalnie nie wiadomo. Wg projektu ma tu stanąć 6 urządzeń dla siłaczy-amatorów, m.in. twister, orbitek i drążki do podciągania.

Z drugiej strony zbiornika i fontanny (w głębi pola PGR)  zaplanowano ogrodzony plac zabaw, a na nim m.in. kilka huśtawek, bujak, falujacą równoważnię, zjeżdżalnię, karuzelę i piaskownicę.

Przez cały skwer będą biegły alejki z jasnoszarej kostki oraz ścieżka rowerowa, która w przyszłości przetnie ul. Gilarską i obok nowego przedszkola połączy się z budowaną już teraz ścieżką rowerową wzdłuż kanału Bródnowskiego. Oczywiście na skwerze będa też ławki, śmietniki i latarnie. Na całym terenie zostanie dosadzonych kilkadziesiąt drzew i krzewów, m.in.  brzóz, lip i klonów.

Przetarg na budowę tego skweru właśnie się zakończył. Planowany termin zakończenia budowy: 15.10.2014 r.

Projekt skweru przy ul. Samarytanka

Projekt skweru przy ul. Samarytanka (ulica jest po lewej, węższej stronie) / mat. UD Targówek

 

Skwer przy ul. Rolanda/Sternhela: ptaki, motyle i pszczoły

Ten skwer będzie znacznie mniejszy (niecałe 2 tys. m2 – 100 m długości i ok. 20 m szerokości), ale bodaj bardziej intrygujący. Powstanie wzdłuż kanałku Bródnowskiego, niedaleko budowanego przedszkola na Zaciszu i w ciągu powstającej obecnie promenady pieszo-rowerowej – a projektanci zaplanowali go jako skwer ekologiczny, służący nie tylko do odpoczynku, ale też do przyrodniczej edukacji dzieci.

Dlatego na skwerze będą ławki, śmietniki, stojaki na rowery, a oprócz tego mnóstwo roślin podzielonych na trzy bloki tematyczne, kolejno (patrząc od ul. Rolanda): strefę ptaków, strefę motyli i strefę pszczół.

Poszczególne elementy fauny będą zwabiane na teren projektowanego skweru dzięki zastosowaniu odpowiednich gatunków roślin. I tak w strefie ptaków będą znajdowały się gatunki drzew i krzewów, których owoce są dla nich pokarmem. W strefie motyli będą obecne rabaty bylin o kwiatach zwabiających motyle, zaś strefa pszczół przyciągnie latające owady dzięki kwitnącym w okresie wiosennym drzewom owocowym.

Skwerek powstanie na miejscu obecnych działek i zostanie w nim wykorzystana część aktualnie tam rosnących drzew. Zachowane zostaną m.in. klon, jarząb, orzech, śliwa, wiśnia, brzoskwinia, grusza, jabłoń, a dosadzone będą m.in. głóg i lilak – choć projekt przewiduje też wycięcie innych roślin ze względu na „stan zdrowotny lub kolizję z elementami projektowanymi”.

W strefie pszczół stanie nawet ul – ale spokojnie, będzie to tylko szczelnie zamknięta atrapa, więc żadne pszczoły nie powinny się do niego wprowadzić.

Przetarg na wykonawcę tego skweru zakończy się na początku października. Planowany termin zakończenia budowy: 15.04.2014 r.

Projekt skweru przy ul. Rolanda / mat. UD Targówek

Projekt skweru przy ul. Rolanda (po lewej) / mat. UD Targówek

 

Oba powyższe skwery zaprojektowała arch. kraj. Marta Kulbicka z Pracowni Architektury Krajobrazu Green Pi, która mieści się na ul. św. Wincentego – a więc wszystko pozostaje w dzielnicy. Ale to nie koniec nowych skwerów na Targówku! Oprócz nich wzdłuż kanałku powstaną jeszcze:
nieco pompatyczny skwer przy ul. Malborskiej z kurhanem-grodziskiem i kotwicą (jednak jego budowa jest solidnie opóźniona: wg początkowych planów miała się skończyć w listopadzie 2013 r., czyli za kilka tygodni – a jeszcze nie zaczęto żadnych prac),
* dwa małe, skromne skwerki przy ulicy Lecha (naprzeciw ekologicznego) oraz przy ul. Nad Strugą (tuż obok) – ten pierwszy powstanie w 2014 r., przy drugim prace właśnie się zaczęły,
* spory skwer (wręcz park) „po drugiej stronie” ul. Radzymińskiej z fontanną i placem zabaw – zapewne ok. roku 2015,
* oraz wokół planowanego sztucznego jeziora na Elsnerowie – lecz jego powstanie to już bardziej odległa przyszłość.

Istnieje też możliwość, że jakiegoś kolejnego skweru na Targówku nie zauważylismy…

18
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx