Protesty przeciwko Jezusowi na Bródnie. Kto zamiast niego? [GŁOSUJ]

37
Share

Propozycja przerobienia bloku na wielką postać Jezusa wywołała burzę w całym mieście. Jedni są zachwyceni, inni protestują. Pojawiły się też alternatywne koncepcje.

 

Rysunek Pawła Althamera przedstawiający instalację na bloku przy Chodeckiej 10 / rys. YouTube

Rysunek Pawła Althamera przedstawiający instalację na Bródnie / rys. youtube

Wiadomość, którą w poniedziałek rano jako pierwszy podał portal targowek.info, wstrząsnęła nie tylko Targówkiem, ale całą Warszawą. Artykuł o rzuconym przez artystę Pawła Althamera (twórcę m.in. słynnego Parku Rzeźby) pomyśle zbudowania na bloku przy ul. Chodeckiej instalacji tworzącej wielką figurę Jezusa, w ciągu kilku godzin powtórzyły po nas największe media w Warszawie, a nawet w Polsce. I rozpętała się burza.

Internauci nie pozostawiają na koncepcji suchej nitki:

Magda: To jakiś żart???

Anty: Dziękuje bogu, że nie jestem mieszkańcem tego bloku. Natomiast jestem mieszkańcem Bródna i również nie jestem zafascynowany tym pomysłem. Dla mnie jest to kompletny idiotyzm.

Joszua: Fantastyczna inicjatywa – potem Pałac Kultury na krzyż, a Most Świętokrzyski na Jezusa kroczącego po wodzie !

Mujbosze: Nie ma to jak mieszkać w d*** Jezusa. No po prostu porażka.

Aneta: Lubię sztukę, sensowną sztukę, nie jakieś Malewicze i Rothki. A to już nie tylko nie byłaby sztuka, a wręcz degrengolada. Mam nadzieję, że to głupi żart, bo jeśli nie, to jest żałosne i idiotyczne.

A to tylko kilka krytycznych komentarzy czytelników naszego portalu. Mnóstwo podobnych wypowiedzi pojawiło się zarówno na targowek.info, jak i na innych stronach internetowych. Błyskawicznie powstał też ruch oporu przeciwko pomysłowi Pawła Althamera. Na facebooku już działa grupa pod wielce znaczącą nazwą „Mówimy stanowcze 'NIE’ dla przerobienia bloku mieszkalnego na pomnik Jezusa!”. „Mamy blok, a będzie Jezus… to kpina! Zaproś znajomych i udostępnij – wyraź swoje oburzenie, nie bądź obojętny. Targówek to nie Świebodzin!” – apelują twórcy wydarzenia i jak dotąd poparło ich już blisko 300 osób.

To tylko fotomonataż, ale sugestywny / fot. Facebook/Wawalove.pl

To tylko fotomonataż i to raczej kiepski, nasz Jezus ma wyglądać tak, jak ten w Świebodzinie / fot. facebook/wawalove.pl

Okazuje się, że plan jest bardziej realny i tańszy niż się do tej pory wydawało. Głowa, która miałaby stanąć na bloku, już istnieje i jest gwiazdą Berlin Biennale. Jak opowiada gazecie.pl sam Althamer, specjalnie na tę wystawę wykonał ją Mirosław Patecki, autor Chrystusa ze Świebodzina. Głowa jest wierną kopią oryginału, tyle że wykonaną ze styropianu. Po Biennale miałaby trafić do magazynu, więc Althamer porozumiał się z autorem, żeby znaleźć jej nowe miejsce. Instalacja jest przeznaczona do eksponowania we wnętrzu, więc na bloku stanęłaby tymczasowo. Styropian długo nie wytrzyma.

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda demontaż głowy Jezusa i jej transport z Niemiec do Polski. Materiał Berlin Biennale:

 

Internauci mają też pomysły, żeby blok na Bródnie zamiast na świętą postać przerobić na kogoś innego. W propozycjach najczęściej przewijają się Darth Vader, czarny charakter z „Gwiezdnych Wojen”, Buka, potwór z „Muminków” oraz Gandalf, czarodziej z „Władcy Pierścieni”. Choć facebookową akcję „Gandalf na bloku ( lub kto inny)” wspiera na razie tylko 10 osób…

A wy co o tym myślicie?

 

37
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx