Na co wydać pieniądze z budżetu? Zdecyduj sam | | targowek.info

Na co wydać pieniądze z budżetu? Zdecyduj sam

Uwaga wieczni malkontenci i narzekacze z forum – jest okazja, żeby wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zdecydować na co będzie wydana część pieniędzy z budżetu. Rozpoczynają się prace nad budżetem obywatelskim – zgłaszać się mogą wszyscy. 

 

Mówi się, że najbardziej demokratycznym miastem świata jest brazylijskie Porto Alegre, bo tam mieszkańcy już od dawna decydują na co wydawać pieniądze z budżetu. Warszawie do tych standardów jeszcze  daleko, ale robimy krok w dobrym kierunku. Władze miasta zdecydowały, że od 2015 roku to mieszkańcy wybiorą, na jakie inwestycje wydać od 0,5 do 1 proc. budżetu. Wydaje się niewiele, ale na pewno coś da się za to zbudować. Co? O tym właśnie zdecydują mieszkańcy, a nie urzędnicy.

Budżet partycypacyjny (albo ładniej: obywatelski) to proces, w trakcie którego mieszkańcy zgłaszają projekty, dyskutują nad nimi, a potem oddają na nie swój głos.

Ostateczne głosowanie dopiero w drugiej połowie 2014 roku, ale już teraz powoływany jest zespół, który ustali na jakich zasadach będziemy wybierać projekty i będzie nadzorował wdrażanie budżetu na Targówku. W skład zespołu wejdzie:

– 5 mieszkańców,
– 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych,
– radni dzielnicowi (po 1 z każdego klubu),
– radni osiedlowi
– oraz 5 urzędników wskazanych przez burmistrza.

you_targowekA więc jest szansa dla każdego, kto ma trochę czasu i chęci zrobić coś dla dzielnicy. Funkcja jest ważna, bo trzeba patrzeć urzędnikom na ręce, żeby znowu nie zrobili czegoś po swojemu. Prace zespołu potrwają do połowy września 2014 roku. Będzie to co najmniej 14 spotkań.

Zgłaszać się można do końca tygodnia pod adresem: urzad@targowek.waw.pl lub osobiście (biuro podawcze na parterze urzędu przy ul. Kondratowicza 20).  Tutaj znajdziecie formularz zgłoszeniowy. Spośród zgłoszonych mieszkańców na otwartym spotkaniu wylosowanych zostanie 5 osób.

PRZECZYTAJ TEŻ:

21 komentarzy na temat “Na co wydać pieniądze z budżetu? Zdecyduj sam

 • 1 października 2013 o godz. 09:04

  Do Redakcji: Poruszcie temat dlaczego TIR-y jeżdżą po Warszawie i Targówku w poranny i popołudniowy szczyt. HGW nie dba o respektowanie prawa!!!! To była taka modra decyzja a HGW zrobiła że jest martwa!!!!!

 • 1 października 2013 o godz. 09:10

  Anonimie jeżeli uważasz się za mentora w sianokosach to pomyliłeś strony.

 • 1 października 2013 o godz. 09:34

  Do Zacisznin: Jak powiedział klasyk ” nie odpowiadaj niemądremu wedle głupoty jego abyś do niemądrego nie był podobny”. tak też uczynię

 • 1 października 2013 o godz. 09:55

  Dzisiaj właśnie mieli skończyć metro po raz kolejny . Gratulujemy

 • 1 października 2013 o godz. 11:18

  Nagrody dla urzędników.
  Albo więcej wykładów najlepszego posła według „Polityki” pana Rosatiego. Dziś z ramienia PO, kiedyś z PZPR. Bufetowa zapłaciła mu za wykład dla 20 urzędasów jedynie 2000zł. Można by więcej takich wykładów zorganizować. Wprawdzie stawka wykładu profesorskiego to 200-300zł, ale z Rosatim szybciej się uzbiera 1% budżetu. Oczywiście najlepiej wykładają posłowie PO zmotywowani mamoną z budżetu państwa.

 • 1 października 2013 o godz. 11:25

  Piter,chyba dostałeś lagę od profesora na egzaminie i wylewasz teraz jad,a dobrze ci tak!:-p

 • 1 października 2013 o godz. 11:41

  Agatko, chyba nigdy nie zastanawiałaś się nad słowem insynuacja. Albo argumentujesz w oparciu o fakty, albo bredzisz. Równie dobrze mógłbym napisać, że chyba przespałaś się z profesorem by zaliczyć przedmiot – dobrze ci tak!

 • 1 października 2013 o godz. 11:48

  to na 13 zmobilizowałem pół Klatki odeślemy HGW do Bufetu !!!

 • 1 października 2013 o godz. 12:25

  NA NOWY SKWEREK HAHAAAA ALBO ECO PLAC ZABAW

 • 1 października 2013 o godz. 13:37

  Do Zaciszanin: Jesteś lemingiem i boisz się że urwie Ci się korytko w Urzędzie u bufetowej.

 • 1 października 2013 o godz. 13:41

  Idea swietna, a wykonanie jak … Jesli dobrze rozumiem to obywateli w radzie bedzie „5 osob”, a reszta(wiekszosc) to urzednicy(szef z nadania politycznego) + politycy. Jesli oni beda podejmowac decyzje o „budzecie obywatelskim” to jakim cudem bedzie on „obywatelski”? Budzet obywatelski bylby wtedy, gdyby mieszkancy w referendum(a w dobie sieci mozna to spokojnie zrobic bez wiekszych kosztow). Takie rozwiazania funkcjonuja np. w Szwajcarii, gdzie nawet glosuje sie gdzie i jaki tunel postawic, bo ludzie placa podatki. W Polsce pewnie boja sie, ze Alpy wyrosna.

 • 1 października 2013 o godz. 18:02

  Do Anonim i nnnnnnn pod iloma nickami piszesz takie mądrości nie na temat. Do twojej wiadomości nie zajmuje stołka w urzędzie. Ta twoja pseudoobywatelskosc jest porażająca. Jak masz problem z czytaniem to wchodź na lewackie portale.

 • 1 października 2013 o godz. 20:12

  Zaciszanin jest lemingiem.

 • 1 października 2013 o godz. 22:59

  A nnnnnnnn PISIOREM.

 • 2 października 2013 o godz. 17:00

  Wstyde sie za Ciebie zacoszaninie.

 • 2 października 2013 o godz. 23:41

  NNNNNNNN nie ma jak Twoja konstruktywna krytyka i mentalność ze stołycy.

 • 3 października 2013 o godz. 09:12

  Nie kłócę się z lemingiem bo ludzie mogą nie zauważyć różnicy.

 • 3 października 2013 o godz. 18:21

  nnnnnnnn jak nie widzisz różnicy to pomoc tu wchodzisz.

 • 3 października 2013 o godz. 21:12

  Zaciszanic Pajacu zamknij się bo wstyd całemu PO przynosisz. Gość Cię rozkłada na łopatki a Ty jak debil odpisujesz.

 • 3 października 2013 o godz. 23:27

  A kto powiedział, że popieram PO. P kreaturo, słoma ci z butów wystaje idź i zagłosuj na takiego anonima jak Nnnnnnnn do potęgi bełkot. Przytocz mi jaka jest przewaga tego internetowego trolla.

 • 4 października 2013 o godz. 19:58

  No to faktycznie mieszkańcy będą decydować – kilka osób wziętych do zespołu po znajomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.