Protest przeciwko przerabianiu śmieci na Targówku

23
Share

Firma First Recykling cały czas stara się o pozwolenia na budowę dużego zakładu recyklingowego na Targówku. Radni we wtorek znowu zaprotestują. 

 

O sprawie pisaliśmy już w kwietniu i od tamtej pory szwedzka firma powoli stara się o wszystkie potrzebne pozwolenia. Przypomnijmy, że chodzi o dużą rozbudowę zakładu przy ul. Bardowskiego na Elsnerowie. Światowy potentat w branży chciałby powiększyć zakład o funkcję przetwarzania zużytego sprzętu elektronicznego,  produkcję paliwa alternatywnego, dwie stacje przeładunkowe odpadów, punkt przetwarzania odpadów i warsztat samochodowy.

Cele nawet są słuszne, bo przetwarzaniu zużytych surowców należy tylko przyklasnąć, ale czy trzeba to robić w środku miasta, niecałe 10 kilometrów od Pałacu Kultury? Firma First Recykling działa na działce przy Bardowskiego już od 8 lat, ale od tamtej pory zmieniło się w tej okolicy bardzo dużo. Po pierwsze powstało Osiedle Wilno. Już jest zamieszkane przez prawie tysiąc osób, a docelowo będzie liczyło nawet 20 tysięcy mieszkańców. Trudno więc obronić argument, że okolica jest bezludna.

Do tego ratusz zdobył dofinansowanie budowy szlaku spacerowego nad Kanałem Bródnowskim i budowy jeziora rekreacyjnego właśnie przy ul. Bardowskiego, bardzo blisko zakładu. Rozpisany jest już przetarg, więc budowa jeziora to nie mrzonka. Mamy nadzieję, że za jakieś dwa lata śmigniemy tam rowerami po nowej promenadzie na piknik i kajaki . I fajnie byłoby po drodze nie mijać zakładu przetwórstwa śmieci.

Wizualizacja prezentowana przez inwestora / rys. firstrecycling.pl

Wizualizacja prezentowana przez inwestora / rys. firstrecycling.pl

First Recykling przekonuje wprawdzie, że zakład będzie w pełni ekologiczny i będzie spełniał wszystkie wymagane normy. Trzeba przyznać, że firma przygotowała dość profesjonalną stronę, na której odpowiada na wiele wątpliwości (dla zainteresowanych: firstrecycling.pl). Ale to tylko jedna strona medalu, o której chce mówić inwestor.

Nasi lokalni radni obawiają się, że zakład będzie uciążliwy. We wtorek zagłosują nad stanowiskiem sprzeciwiającym się jego budowie. Nie pierwszy raz. Podobny protest przegłosowali już w kwietniu, ale jak widać nie przeszkodziło to firmie w staraniu się o kolejne pozwolenia.

Budowę monitorują mieszkańcy Osiedla Wilno, założyli też profil skupiający przeciwników inwestycji. Toksyny nie dla Niny

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx