Protest przeciwko przerabianiu śmieci na Targówku | | targowek.info

Protest przeciwko przerabianiu śmieci na Targówku

Firma First Recykling cały czas stara się o pozwolenia na budowę dużego zakładu recyklingowego na Targówku. Radni we wtorek znowu zaprotestują. 

 

O sprawie pisaliśmy już w kwietniu i od tamtej pory szwedzka firma powoli stara się o wszystkie potrzebne pozwolenia. Przypomnijmy, że chodzi o dużą rozbudowę zakładu przy ul. Bardowskiego na Elsnerowie. Światowy potentat w branży chciałby powiększyć zakład o funkcję przetwarzania zużytego sprzętu elektronicznego,  produkcję paliwa alternatywnego, dwie stacje przeładunkowe odpadów, punkt przetwarzania odpadów i warsztat samochodowy.

Cele nawet są słuszne, bo przetwarzaniu zużytych surowców należy tylko przyklasnąć, ale czy trzeba to robić w środku miasta, niecałe 10 kilometrów od Pałacu Kultury? Firma First Recykling działa na działce przy Bardowskiego już od 8 lat, ale od tamtej pory zmieniło się w tej okolicy bardzo dużo. Po pierwsze powstało Osiedle Wilno. Już jest zamieszkane przez prawie tysiąc osób, a docelowo będzie liczyło nawet 20 tysięcy mieszkańców. Trudno więc obronić argument, że okolica jest bezludna.

Do tego ratusz zdobył dofinansowanie budowy szlaku spacerowego nad Kanałem Bródnowskim i budowy jeziora rekreacyjnego właśnie przy ul. Bardowskiego, bardzo blisko zakładu. Rozpisany jest już przetarg, więc budowa jeziora to nie mrzonka. Mamy nadzieję, że za jakieś dwa lata śmigniemy tam rowerami po nowej promenadzie na piknik i kajaki . I fajnie byłoby po drodze nie mijać zakładu przetwórstwa śmieci.

Wizualizacja prezentowana przez inwestora / rys. firstrecycling.pl
Wizualizacja prezentowana przez inwestora / rys. firstrecycling.pl

First Recykling przekonuje wprawdzie, że zakład będzie w pełni ekologiczny i będzie spełniał wszystkie wymagane normy. Trzeba przyznać, że firma przygotowała dość profesjonalną stronę, na której odpowiada na wiele wątpliwości (dla zainteresowanych: firstrecycling.pl). Ale to tylko jedna strona medalu, o której chce mówić inwestor.

Nasi lokalni radni obawiają się, że zakład będzie uciążliwy. We wtorek zagłosują nad stanowiskiem sprzeciwiającym się jego budowie. Nie pierwszy raz. Podobny protest przegłosowali już w kwietniu, ale jak widać nie przeszkodziło to firmie w staraniu się o kolejne pozwolenia.

Budowę monitorują mieszkańcy Osiedla Wilno, założyli też profil skupiający przeciwników inwestycji. Toksyny nie dla Niny

PRZECZYTAJ TEŻ:

23 komentarzy na temat “Protest przeciwko przerabianiu śmieci na Targówku

 • 27 października 2013 o godz. 08:50

  Przypomnijmy, że gdy budowano spalarnie śmieci na Elsnerowie (przedtem było referendum, mieszkańcy powiedzieli nie, ale oczywiście zbyt niska frekwencja przesądziła), obiecywano mieszkańcom z zamian za uciążliwość niskie opłaty za wywóz śmieci. Spalarnia jest, będzie pewnie druga, a ratusz dowalił takie opłaty mieszkańcom, że tylko się stąd wyprowadzać. Można tylko mieć nadzieję, że ten cały syfek ze spalarni będzie się wznosił na tyle wysoko, żeby potem opadać nie na Targówku, ale nieco dalej, np. Żoliborzu czy Mokotowie.

 • 27 października 2013 o godz. 09:33

  Wszyscy w Warszawie mówią nie, ale taka instalacja musi gdzieś powstać! Bo przecież śmieci się nie ulotnią, a wszyscy mówią, że nie obok mnie… No to gdzie?

 • 27 października 2013 o godz. 09:34

  Anonim: Nie można tego zrobić gdzieś pod Radzyminem? Jakieś 5 km od najbliższych siedzib ludzkich?

 • 27 października 2013 o godz. 12:50

  @Anonim: Jakto gdzie? Na pewno nie w mieście, niedaleko zabudowań, trochę takich miejsc niedaleko Warszawy się znajdzie.

  A jak nie to przenieśmy ten zakład na Mokotów np: przy Bartyckiej – bliżej będzie i „ekologiczny” zakład wtopi się pięknie w zieloną, nadwiślańską okolicę.

 • 27 października 2013 o godz. 13:28

  Na Elsnerowie nie ma i nigdy nie było żadnej spalarni. Douczcie się

 • 27 października 2013 o godz. 15:39

  .. PRECZ z takimi inwestycjami na Targówku !!!! innych inwestycji nam tutaj potrzeba… precz za miasto !!! Won !!! Może należy to dobitniej zaznaczyć, może jakiś protest społeczny?..

 • 27 października 2013 o godz. 15:44

  …poza tym..co za TUPET !! To jest miasto!!! dzielnica, gdzie intensywnie rozwijają się osiedla mieszkaniowe..

 • 27 października 2013 o godz. 15:56

  HA! HA! HA! JESTEM ZA MOKOTOWEM PRZY BARTYCKIEJ!!!

  A SWOJĄ DROGĄ MAM JUŻ TEGO DOŚĆ, ŻE Z TARGÓWKA USIŁUJE SIĘ ZROBIĆ PRZYSŁOWIOWEGO” CHŁOPCA DO BICIA”.. WSZYSTKIE ” NIEWYGODNE ” ” ŚMIERDZĄCE ” INWESTYCJE CHCE SIĘ UPYCHAĆ NA NASZEJ DZIELNICY!!! JEŚLI KTÓRAŚ Z PODOBNYCH INWESTYCJI ZOSTANIE TUTAJ ZREALIZOWANA…TO NIE URATUJEMY I TAK JUŻ NADWĄTLONEGO PRESTIŻU NASZEJ DZIELNICY… TO BĘDZIE DZIAŁAŁO NA NASZĄ WIZERUNKOWĄ SZKODĘ..

 • 27 października 2013 o godz. 22:33

  Anc napisał(a):
  27 paź 2013
  13:28
  „Na Elsnerowie nie ma i nigdy nie było żadnej spalarni. Douczcie się”

  To o co chodzi z tymi emisjami? Przy ZUSOK jest chyba jakaś tablica informująca o emisjach? A może się mylę.


  Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie przy ul. Gwarków 9 to nie tylko zakład przeróbki termicznej odpadów, lecz także kompostownia i pierwsza w Polsce elektrownia komunalna opalana odpadami komunalnymi.

  W jakim celu powstał ZUSOK?

  Warszawa wytwarza ok. 700 tysięcy ton odpadów komunalnych rocznie. W perspektywie mającego obowiązywać zakazu składowania na wysypiskach surowych odpadów, ZUSOK stanie się ważnym elementem miejskiego systemu gospodarki odpadami.

  W zachodniej Europie przeróbkę termiczną odpadów stosuje się obecnie w kilkuset zakładach, z których część usytuowana jest w centralnych rejonach dużych aglomeracji miejskich (np. Paryż, Wiedeń, Berlin).

  Zakłady przeróbki termicznej odpadów komunalnych w niektórych europejskich miastach mają także poważny udział w produkcji energii elektrycznej i ciepła dla gospodarstw domowych.

  Ekologia!

  W warszawskim ZUSOK duży nacisk położony został na ekologię.

  Zainstalowane w ZUSOK najnowocześniejsze urządzenia technologiczne oraz dodatkowe instalacje do ciągłego monitoringu gazów spalinowych, ich oczyszczania oraz unieszkodliwiania popiołów i żużla z procesu termicznej przeróbki odpadów komunalnych, gwarantują utrzymanie rygorystycznych wymogów Wydziału Środowiska i Rolnictwa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

  Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie to nie tylko zakład przeróbki termicznej odpadów, ale złożony mechanizm, który:

  • segreguje odpady z odzyskiem surowców wtórnych,

  • termicznie przetwarza odpady nie nadające się do wtórnego odzysku,

  • kompostuje część organiczną odpadów,

  • przerabia powstający w procesie spalania żużel i popiół na nieszkodliwe dla środowiska naturalnego kruszywo,

  • produkuje energię elektryczną.

  Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych zlokalizowany jest w Warszawie, na terenie dzielnicy Targówek. ZUSOK przyjmuje do kompleksowego unieszkodliwiania 60 000 Mg na rok stałych odpadów komunalnych, z czego ok. 47 000 Mg kierowana jest do spalenia. Zintegrowane linie segregacji przetwarzają w ciągu dwóch zmian do 375 Mg surowych odpadów.

  Zarząd

  Dyrektor Dariusz Górczewski

  Zakład Unieszkodliwiania Stałych

  Odpadów Komunalnych

  ul. Gwarków 9

  04-459 Warszawa

  tel.: (22) 679-00-76

  fax: (22) 511-75-01

 • 28 października 2013 o godz. 07:56

  ANC chodzi zapewne o to, że ZUSOK to Targowek Fabryczny a nie Elsnerow.

 • 28 października 2013 o godz. 09:24

  Zgadzam się z przedmówcami by wyrzucić takie śmierdzące inwestycje na peryferia Warszawy. Firma First Recykling znajduje się w odległości ok. 6 km od Placu Bankowego. Odmierzając taką odległość na mapie Warszawy będziemy na Polach Mokotowskich czy w Łazienkach. Czy na Mokotowie lub w Śródmieściu są jakieś sortownie śmieci czy skupy złomu? Czy Targówek w XXI wieku ma wciąż straszyć? Dlaczego po prawej stronie ul.Radzymińskiej jest tylko kilka przedszkoli, żłobków i podstawówek? Dlaczego tutaj nie może powstać jakaś dzielnica biurowa jak np.na Służewiu? Jest tyle terenów niezagospodarowanych? Dlaczego tylko lewobrzeżna Warszawa ma się rozwijać i wyglądać jak miasto? A Targówek w niektórych miejscach wygląda gorzej niż niejedne podwarszawskie miasteczko.

 • 28 października 2013 o godz. 13:13

  gdzie jest to osiedle wilno? jak tam dojechać?

 • 28 października 2013 o godz. 13:14

  do Anonim: u ciebie w domu imbecylu

 • 28 października 2013 o godz. 13:14

  Skoro to takie ekologiczne to może zlokalizujcie ten zakład obok Ratusza?
  Czy wiecie jakie odpady toksyczne będą tam składowane? między innymi PCB i rtęć! najbardziej szkodliwe substancje znane w przyrodzie!
  zapraszam na stronę http://www.facebook.com/toksynyniedlaniny
  tam znajdziecie więcej szczegółów o inwestycji.

 • 28 października 2013 o godz. 21:42

  Cytuję: ” Trzeba przyznać, że firma przygotowała dość profesjonalną stronę, na której odpowiada na wiele wątpliwości” Autorze tego zdania ukryty pod anagramem T.K. Zobacz „profesjonalna stronę” i przeczytaj sobie zamieszczony tam bełkot rodem z jakiejś komunistycznej gazetki propagandowej. Szczególnie rozśmieszyło mnie zdanie „odpowiada na wiele watpliwości”. Czyżby Targówek.info otrzymał dotacje od tej wspaniałej śmieciarni? Przy budowie ZUSOK także obiecywano mieszkańcom gruszki na wierzbie. Otrzymali zamiast gruszek smród wydobywajacy się z zakładu przez otwierane na ościerz wrota.

 • 28 października 2013 o godz. 22:02

  Redaktorzy „targówek.info” mają swoich czytelników za debili i po prostu myślą, że ludzie przełkną taki PR-owski pseudoekologiczny bełkot. Czy Wy to naprawdę przeczytaliście bezkrytycznie? Jesteście chyba DLA LUDZI, (czyt. dla mieszkańców Targówka) i powinniście działać w ich interesie. Macie świadomość jakiego typu inwestycję tak naprawdę chce przeforsować First Recycling????

 • 28 października 2013 o godz. 22:03

  pozwolę sobie wkleić fragment dyskusji z forum OW, tak dla rozjaśnienia tematu:

  First Recycling posiada zgodę na składowanie odpadów sklasyfikowanych poniżej

  Zbieranie odpadów
  FIRST RECYCLING ODDZIAŁ W WARSZAWIE
  Kody odpadów:

  02 03 04, 02 03 82, 02 03 99, 03 03 07, 03 03 08, 03 03 99, 07 02 13, 07 02 99, 08 03 13, 08 03 18, 08 03 99, 09 01 99, 15 01 01, 15 01 02, 15 01 03, 15 01 04, 15 01 05, 15 01 06, 15 01 07, 15 01 09, 16 01 19, 16 02 14, 16 02 16, 16 03 04, 16 03 06, 16 06 04, 16 06 05, 16 80 01, 17 01 01, 17 01 03, 17 02 01, 17 02 02, 17 04 01, 17 04 02, 17 04 03, 17 04 04, 17 04 05, 17 04 06, 17 04 07, 19 12 01, 19 12 02, 19 12 03, 19 12 04, 19 12 05, 19 12 07, 19 12 12, 20 01 01, 20 01 02, 20 01 28, 20 01 36, 20 01 38, 20 01 39, 20 01 99, 20 03 01, 20 03 02, 20 03 07, 20 03 99.

  Co się za tym kryje:
  02 03 Odpady z przygotowania, przetwórstwa produktów i używek spożywczych oraz odpady pochodzenia roślinnego, w tym odpady z owoców, warzyw, produktów zbożowych,olejów jadalnych, kakao, kawy, herbaty oraz przygotowania i przetwórstwa tytoniu, drożdży i produkcji ekstraktów drożdżowych,przygotowywania i fermentacji melasy (z wyłączeniem 02 07)

  02 03 04 Surowce i produkty nie nadające się do spożycia i przetwórstwa
  02 03 82 Odpady tytoniowe Tr
  02 03 99 Inne nie wymienione odpady Tr

  03 03 Odpady z produkcji oraz z przetwórstwa masy celulozowej, papieru i tektury
  03 03 07 Mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury i tektury Tr
  03 03 08 Odpady z sortowania papieru i tektury przeznaczone do recyklingu
  03 03 99 Inne nie wymienione odpady

  07 02 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania tworzyw sztucznych oraz kauczuków i włókien syntetycznych
  07 02 13 Odpady tworzyw sztucznych
  07 02 99 Inne nie wymienione odpady

  08 03 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania farb drukarskich
  08 03 13 Odpady farb drukarskich inne niż wymienione w 08 03 12
  08 03 18 Odpadowy toner drukarski inny niż wymieniony w 08 03 17
  08 03 99 Inne nie wymienione odpady

 • 28 października 2013 o godz. 22:03

  09 01 Odpady z przemysłu fotograficznego i usług fotograficznych
  09 01 99 Inne nie wymienione odpady

  15 Odpady opakowaniowe; sorbenty, tkaniny do wycierania, materiały filtracyjne i ubrania ochronne nie ujęte w innych grupach
  15 01 Odpady opakowaniowe (włącznie z selektywnie gromadzonymi komunalnymi odpadami opakowaniowymi)
  15 01 01 Opakowania z papieru i tektury
  15 01 02 Opakowania z tworzyw sztucznych
  15 01 03 Opakowania z drewna
  15 01 04 Opakowania z metali
  15 01 05 Opakowania wielomateriałowe
  15 01 06 Zmieszane odpady opakowaniowe
  15 01 07 Opakowania ze szkła
  15 01 09 Opakowania z tekstyliów

  16 Odpady nie ujęte w innych grupach
  16 01 Zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy (włączając maszyny pozadrogowe), odpady z demontażu, przeglądu i konserwacji pojazdów (z wyłączeniem grup 13 i 14 oraz podgrup 16 06 i 16 08)
  16 01 19 Tworzywa sztuczne

  16 02 Odpady urządzeń elektrycznych i elektronicznych
  16 02 14 Zużyte urządzenia inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 13 (16 02 09* Transformatory i kondensatory zawierające PCB, 16 02 10* Zużyte urządzenia zawierające PCB albo nimi zanieczyszczone inne niż wymienione w 16 02 09 Z Tr
  16 02 11* Zużyte urządzenia zawierające freony, HCFC, HFC, 16 02 12* Zużyte urządzenia zawierające wolny azbest, 16 02 13* Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy (1) inne niż wymienione w 16 02 09)
  16 02 16 Elementy usunięte z zużytych urządzeń inne niż wymienione w 16 02 15
  16 03 04 Nieorganiczne odpady inne niż wymienione w 16 03 03, 16 03 80

  16 06 Baterie i akumulatory
  16 06 04 Baterie alkaliczne (z wyłączeniem 16 06 03)
  16 06 05 Inne baterie i akumulatory

  16 80 Odpady różne
  16 80 01 Magnetyczne i optyczne nośniki informacji

  17 Odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych)
  17 01 Odpady materiałów i elementów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (np. beton, cegły, płyty, ceramika)
  17 02 Odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych
  17 04 Odpady i złomy metaliczne oraz stopów metali
  17 04 01 Miedź, brąz, mosiądz
  17 04 02 Aluminium
  17 04 03 Ołów
  17 04 04 Cynk
  17 04 05 Żelazo i stal
  17 04 06 Cyna
  17 04 07 Mieszaniny metali

 • 28 października 2013 o godz. 22:04

  19 Odpady z instalacji i urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów, z oczyszczalni ścieków oraz z uzdatniania wody pitnej i wody do celów przemysłowych
  19 01 Odpady z termicznego przekształcania odpadów
  19 12 Odpady z mechanicznej obróbki odpadów (np. obróbki ręcznej, sortowania, zgniatania, granulowania) nie ujęte w innych grupach
  19 12 01 Papier i tektura
  19 12 02 Metale żelazne
  19 12 03 Metale nieżelazne
  19 12 04 Tworzywa sztuczne i guma
  19 12 05 Szkło
  19 12 12 Inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów inne niż wymienione w 19 12 11 (19 12 11* Inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów zawierające substancje niebezpieczne )

  20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie
  20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01)
  20 01 01 Papier i tektura
  20 01 02 Szkło
  20 01 28 Farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice inne niż wymienione w 20 01 27
  20 01 36 Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne inne niż wymienione w 20 01 21, 20 01 23 i 20 01 35 (20 01 21* Lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, 20 01 23* Urządzenia zawierające freony, 20 01 35* Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne inne niż wymienione w 20 01 21 i 20 01 23 zawierające niebezpieczne składniki (1)
  20 01 38 Drewno inne niż wymienione w 20 01 37 (20 01 37* Drewno zawierające substancje niebezpieczne)
  20 01 39 Tworzywa sztuczne

 • 28 października 2013 o godz. 22:04

  20 03 01 Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne
  20 03 02 Odpady z targowisk
  20 03 07 Odpady wielkogabarytowe

  20 03 99 Odpady komunalne niewymienione w innych podgrupach

  Dokładne informacje o typach odpadów można znaleźć tutaj: ***

  Zatrważające jest to że mogą odzyskiwać jedynie kilka grup śmieci:

  Odzysk odpadów
  FIRST RECYCLING ODDZIAŁ W WARSZAWIE

 • 28 października 2013 o godz. 22:06

  Kody odpadów:

  15 01 06, 20 01 01, 20 01 39, 20 03 01, 20 03 02.

  Nie wygląda więc to tak różowo jak reklamują na stronie. Pomijając już fakt produkcji paliwa alternatywnego (***)
  Mogą składować oprócz zapowiadanych, najróżniejsze często śmierdzące typy śmieci. Poza tym gdyby rzeczywiście inwestycja nie byłaby w jakimś stopniu uciążliwa dla otoczenia, promotor inicjatywy nie dbałby o to żeby na stronie promującej nie zawrzeć tak wielu zabiegów demagogicznych i PR’owskich.

 • 30 października 2013 o godz. 21:36

  @Mieszkaniec

  Zdajesz sobie sprawę, że większość jeżeli nie wszystkie te substancje, którymi straszysz najprawdopodobniej znajdziesz w niemal każdym gospodarstwie domowym?

 • 31 października 2013 o godz. 12:46

  ale nie w takiej ilości i nie takim stężeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.