Remont mostu Grota – będzie ciężko i nam | | targowek.info

Remont mostu Grota – będzie ciężko i nam

Nasza dzielnica nie ma dostępu do Wisły, ale możemy nazywać most Grota-Roweckiego “naszym mostem”. Łączy on Bródno z Żoliborzem, jeździ po nim ponad 100 tys. samochodów na dobę i przez najbliższe dwa lata będzie w gigantycznym remoncie.

Remont mostu Grota oraz Trasy AK (kontynuacji naszej Trasy Toruńskiej) tak naprawdę zaczął się już wczoraj – w chaosie, bez żadnej informacji i w olbrzymich korkach. W tej ostatniej kwestii nic się nie zmieni, gdyż dziś miejski ratusz ogłosił szczegóły tej wielkiej inwestycji, która wprawdzie toczy się poza Targówkiem, ale dotknie nas bezpośrednio i boleśnie.

Jak na wspólnej konferencji poinformowali urzędnicy i drogowcy most gen. S. Grota–Roweckiego zostanie poszerzony o ok. 10 m i będzie miał po pięć pasów ruchu w każdym kierunku. Poszerzone też zostaną jezdnie główne trasy AK, połączone istniejące i projektowane węzły na Trasie AK w zespoły węzłów, przebudowane jezdnie zbiorczo-rozprowadzające, zbudowane od nowa ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe.

Pierwsze kłopoty (pomijając wczoraj) zaczną się… dziś, w godzinach nocnych (pomiędzy godz. 21 a 5 rano), gdy budowane będą przejazdy pomiędzy jezdniami trasy – i od tego czasu musimy się przyzwyczaić, że obydwie jezdnie Trasy AK będą w różnych miejscach regularnie zwężane o skrajne lewe pasy.

Pierwsze duże zamknięcia wykonawca zaplanował na piątek 18 października w nocy. Wtedy na naszym brzegu Wisły zamknięte zostaną estakady w relacjach: północ – zachód (Tarchomin – most gen. S. Grota-Roweckiego) i południe – zachód (ul. Jagiellońska – most gen. S. Grota-Roweckiego).

Jednak jeszcze większe wyłączenia z ruchu zaplanowano na 8 listopada. „U nas” będzie to zamknięcie estakady północ – wschód (Tarchomin – Bródno). A co najważniejsze wtedy zamknięta dla ruchu zostanie również północna (w kierunku zachodnim) jezdnia główna mostu Grota-Roweckiego – od ul. Modlińskiej do ul. Gwiaździstej. Ruch w obydwu kierunkach zostanie przełożony na jezdnię południową, będą tam po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

8_11_2013_3ap

Za ok. rok odcinki trasy i estakady zamknięte w tym roku mają być ponownie włączone do ruchu. Następne wyłączenia przygotowywane są na 2014 i 2015 r. Podczas prac cały czas ma być utrzymany ruch na moście i na trasie głównej po dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Czy jednak po remontowanym i niemal na pewno non stop zakorkowanym moście będzie kursować komunikacja miejska (dziś jeździ tamtędy kilkanaście linii autobusowych) – jeszcze nie wiadomo. Zmiany autobusów są jednak bardzo prawdopodobne, bo korki zapewne rozleją się także na całe Bródno.

Oczywiście nie już ma mowy o budowie tymczasowego mostu na czas remontu mostu Grota. Urzędnicy obiecują za to, że cały ruch tranzytowy TIR–ów zostanie skierowany objazdem na drogę krajową nr 50, więc przynajmniej problem z TIR–ami będziemy mieli z głowy.

Cały remont ma trwać do października 2015 r. Przynajmniej w teorii – wciąż wlekący się remont Trasy Toruńskiej miał się zakończyć wiosną 2012 roku…

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Remont mostu Grota – będzie ciężko i nam

 • 16 października 2013 o godz. 15:42

  Słabo mi…

 • 16 października 2013 o godz. 16:45

  Moim zdaniem nie ma sie co cieszyc z „przekierowania ciezarowek”. Prawda jest taka, ze wiekszosc z nich nie jezdzi w ciagu dnia, tylko w nocy, wiec korki i tak beda ogromne(poza tym sa one relatwynie rzadko na trasie). Te ktore jezdza w dzien to sa dostawy zywnosci do sklepow, a tych tak latwo nie przekieruja. Oczywiscie jak zwykle „zapomniano” zbudowac mostu tymczasowego, choc jest rezerwa zostawiona na Zoliborzu i nawet planuje sie tam budowe mostu w przyszlosci. Pozostaje tylko zrobic „sciepe dzielnicowa” i kupic jakies autobusy-amfibie, bo na rozsadnych politykow nie ma jak widac co liczyc. Zwlaszcza, ze biorac pod uwage iz remont jest planowany na 2 lata, a nie wliczone sa potencjalne opoznienia i takie „wodotryski” wykonawcow jak wykonanie zjazdu na Targowek, gdzie autobusy nie moga jezdzic bo grozi zawalaniem..

 • 16 października 2013 o godz. 16:59

  A autobusowo będzie jeszcze weselej. Linie 114 i 156 zostaną podzielone na dwie, zaś 118, 414 i 732 pojadą Odrowąża i mostem Gdańskim.

 • 16 października 2013 o godz. 18:38

  Najpierw powinni zbudować od dawna obiecywany most Krasińskiego.

 • 16 października 2013 o godz. 20:41

  Ciekawe co będzie 1 Listopada jak zamkną Wincentego i Odrowąża..

 • 16 października 2013 o godz. 21:30

  armagedon

 • 17 października 2013 o godz. 07:24

  To co wyprawia ta Beatka tego nawet … ach przed wojną to było …

 • 21 października 2013 o godz. 14:26

  moze i powinni, ale z kąd na to wszystko brać piniądze?

 • 25 października 2013 o godz. 06:39

  No to Targówek odetną całkowicie od centrum.
  Świętokrzyski – donikąd
  Śląsko-Dąbrowski – w godzinach szczytu ślepy i przez nieprzerobione przystanki przed tunelem wiecznie nieprzejezdny
  Gdański się zatka na amen
  Grota – zatkany.
  Jak jeździć pani prezydent?

  BTW Logo „zakochaj się w Warszawie” niezbyt mi pasuje do tej mapki z czerwonymi liniami ;)

 • 25 października 2013 o godz. 13:22

  Niech jeszcze przy okazji dokończą to czego nie skończyli w poprzednim etapie:
  -trasa oddana a windy nigdzie nie działają,inwalidzi czy kobiety z dzieckiem w wózku nie mają szans dostać się na przystanek obojętnie w którym kierunku,
  -przystanki ,które znajdują się pod trasą w ogóle są nieoświetlone,a o monitoringu tych ciemnych dziupli to można tylko pomarzyć!!!,
  -nie wiem jak w innych miejscach ale przy Wysockiego studzienki odpływowe są powyżej poziomu wody…trzeba byloby stać i po deszczu wodę szuflować do góry żeby chciała wpaść do takiej studzienki…normalnie parodia!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.