Ruszyła budowa placu z kurhanem na Bródnie

20
Share

Chodzi o kolejny skwer nad Kanałem Bródnowskim. Z opóźnieniem, ale jednak zaczęła się budowa. 

 

Początek budowy skweru z kurhanem / fot. targowek.info

Początek budowy skweru z kurhanem / fot. targowek.info

Wygląda na to, że ratusz kończy budowę Skweru Ciechowskiego (przypominamy: oficjalne otwarcie w sobotę 19.10) i bierze się za budowę kolejnego – tym razem na Bródnie, przy przecięciu ul. Malborskiej z Kanałem Bródnowskim, czyli przy osiedlu Tivoli. O rozpoczęciu prac i pojawieniu się koparki poinformował nas Sebastian: „Zgaduję: albo skwer albo odwodnienie ulicy. Tak czy inaczej same dobre wiadomości” – napisał.

Zapytaliśmy na miejscu samych robotników i potwierdzili, że to faktycznie budowa skweru. O przetargu na ten placyk pisaliśmy już w lutym i według tamtych założeń miał on być gotowy po upływie 200 dni od jego rozstrzygnięcia. Czyli w listopadzie 2013 r.  Nic z tego nie wyszło, teraz zakończenia prac można się spodziewać dopiero na wiosnę.

Dokładnie nie wiadomo jak będzie wyglądał nowy skwer, bo znana jest jedynie koncepcja, na podstawie której miał powstać projekt. Ale pierwsze założenia mają duży rozmach.

Miejsce ma upamiętniać grodzisko. Na środku placu zaprojektowano pagórek „symbolizujący górę zamkową lub kultowy kurhan” (cytaty z opisu koncepcji). Na jego szczycie znajdą się „personifikujące ruiny baszty – elementu historycznych fortyfikacji„. Drugim motywem przewodnim będzie woda. Od strony kanału zaplanowano element, który „formą i kształtem przywodzi na myśl fragment kadłuba statku rzecznego lub barki”.  Na tym nie koniec „w części dziobowej skierowanej do środka placu, w specjalnym prześwicie zostanie wbudowana czterołapowa kotwica, symbolizująca żeglugę śródlądową”. Całość będą uzupełniały ławki „prostopadłościenne ławy” oraz alejki o nawierzchni żwirowo-mineralnej. Nocą skwer i wszystkie jego elementy zostaną podświetlone.

Wg szczegółowych wizualizacji skwer przy Malborskiej będzie wyglądał tak:

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx