Najstarsza parafia na Bródnie ma sto lat

9
Share

Niemal równo sto lat temu kardynał Aleksander Kakowski uznał, że na Pragę z Bródna jest jednak za daleko i przyda się tu nowa parafia.

 

Wprawdzie obchody zaczęły się już 26 października, ale Jubileusz będzie świętowany przez cały rok. Tego dnia w 1913 roku oficjalnie powstała parafia pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej przy ul. Białołęckiej. Mały drewniany kościółek stał tu już od czterech lat, ale formalnie mieszkańcy byli parafianami kościoła Matki Boskiej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej (stoi do dziś obok ZOO).

Tamtejsi księża mieli więc po swoją opieką spory kawałek dzisiejszej Warszawy. Dlatego ks. Kardynał Aleksander Kakowski uznał, że szybko rozwijające się kolejarskie Bródno potrzebuje swojej parafii. Na patronkę wybrano Matkę Bożą Różańcową, pierwszym proboszczem został ks. Aleksander Sękowski.

Budowę obecnego kościoła zaczęto dopiero w 1938 roku i zanim wojna przerwała prace, udało się jedynie założyć żelbetonowe fundamenty i cokół z granitu. Świątynia powstawała na tym samym placu co kościół drewniany, ale obok niego. Jego wygląd znamy z przedwojennych fotografii i z opowieści starszych mieszkańców (mówił nam o nim m.in. Zygmunt Żukowski). Drewniany kościół i zabudowania parafialne spłonęły już we wrześniu 1939 r., co uwiecznione zostało na obrazie autorstwa p. Strzeszewskiej, który obecnie wisi w bocznej kaplicy.

Zgodę na budowę nowej świątyni wydano dopiero w 1956 roku. Rok później kamień węgielny święcił prymas kardynał Stefan Wyszyński. W 1960 roku kościół w stanie surowym oddano do użytku wiernym. Świątynia wrosła w historię Bródna na tyle, że gdy przy budowie blokowisk wytyczano nowe ulice, nie ośmielono się go tknąć. Zmienił się jedynie adres, z ul. Białołęckiej na Wysockiego 8.

 Wielkanoc w kościele Matki Bożej Różańcowej w 1936 roku. Zdjęcia Narodowe Archiwum Cyfrowe. 

 

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx