Naprawiamy Targówek: nasz pomysł na promenadę! | | targowek.info

Naprawiamy Targówek: nasz pomysł na promenadę!

We wtorek rozpoczynają się konsultacje poprzedzające rewitalizację naszej dzielnicy. My już dziś zgłaszamy pierwszy pomysł – zróbmy sobie elegancką promenadę na Targówku Mieszkaniowym. 

 

Przypomnijmy, że program rewitalizacji w ciągu najbliższych sześciu lat nie będzie dotyczył jak dotąd całej Warszawy, ale tylko trzech dzielnic: dwóch Prag i właśnie Targówka. To oznacza, że do wydania będziemy mieć całkiem sporo pieniędzy, choć ile dokładnie, wciąć nie wiadomo.

Nie wiadomo też na co wydać te pieniądze i to właśnie ma być ustalane na spotkaniach, w których brać udział może każdy mieszkaniec dzielnicy. Na pierwsze spotkanie warsztatowe Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego zaprasza już we wtorek, o godz. 17 w sali konferencyjnej urzędu przy Kondratowicza. Wypracowane pomysły będą podstawą dla tworzonego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014 – 2020. Temat wtorkowe spotkania to edukacja i polityka społeczna.

Jedyny problem, że rewitalizacja dotyczy jedynie narzuconych z góry obszarów, a nie całej dzielnicy. Wyznaczono dwie takie strefy:

Podobszar 2 zajmuje mniej więcej połowę Targówka Mieszkaniowego
Podobszar II obejmuje mniej więcej połowę Targówka Mieszkaniowego

 

Podobszar 1 to część Targówka Fabrycznego
Podobszar I to część Targówka Fabrycznego

 

Zróbmy promenadę!

My mamy już pierwszy pomysł obejmujący Targówek Mieszkaniowy. Wprawdzie tylko w połowie zahacza o Podobszar II, ale korzystać z niego będą mogli wszyscy mieszkańcy dzielnicy.

Chodzi o wygląd tzw. obwodnicy Targówka, czyli ulic Ossowskiego, Handlowej i Myszkowskiej tworzącej okrąg wokół niemal całego osiedla. Dziś ulica służy jedynie do rozpędzania tuningowanych samochodów, ewentualnie jako parking.

A przecież na tej szerokości zmieści się o wiele więcej funkcji.

rys. mm
rys. streetmix.net

 

Przy pomocy narzędzia streetmix.net narysowaliśmy, jak mogłaby wyglądać ta ulica.

Proponujemy:

zwężenie jezdni i zostawienie jedynie po jednym wąski pasie w obie strony – to zdecydowanie uspokoi ruch na ulicy

– na zyskanym obszarze wytyczyć na jezdni pasy dla rowerów, oddzielne w obu kierunkach. Dla bezpieczeństwa rowerzystów powinny być wydzielone progami

– budowę wygodnej promenady spacerowej. Z ławkami, oświetleniem (teraz oświetlona jest tylko jezdnia), roślinnością. Płot stadionu GKP to wręcz gotowe miejsce do plenerowych wystaw, np. zdjęć.

– obok chodnika zmieści się też wygodna ścieżka biegowa wzdłuż całej obwodnicy. Już teraz biega tu mnóstwo osób, ale wiadomo że asfalt to nie jest najlepsza nawierzchnia do biegania. Skoro dzielnicę stać na budowanie tartanowych bieżni przy szkołach i zamykania ich na klucz po godz. 14, to stać  nas także na wybudowanie długiej pętli biegowej wokół osiedla. Korzystać z niej będą biegacze w każdym wieku.

– zostanie też miejsce na trasę dla rolkarzy. To zwykły pasek równego asfaltu, który może dać mnóstwo frajdy. Obwodnica ma ok. 2,3 km długości. Cztery pełne kółka, to prawie 10 km.

Obwodnica może stać się niezwykle społecznym miejscem. Łączy ze sobą lub przebiega tuż obok najważniejszych punktów osiedla: kościoła, parku, teatru, stadionu GKP, Orlika, hali sportowej, dwóch popularnych pawilonów handlowych, dwóch szkół, przedszkola, znajduje się na niej kilka obleganych  przystanków. Powodów do korzystania z ciągu spacerowego będzie mnóstwo.

Oczywiście wiemy, że  ulica jest w zarządzie ZDM, ale nie ma się co łudzić, że drogowcy zadbają o nią tak, jakbyśmy tego chcieli. Trzeba więc inicjatywy lokalnych władz. Może uda się właśnie przy okazji rewitalizacji?

PRZECZYTAJ TEŻ:

29 komentarzy na temat “Naprawiamy Targówek: nasz pomysł na promenadę!

 • 25 listopada 2013 o godz. 09:01

  zwężenie jezdni? czy wymyslil to kolejny eko terrorysta?
  teraz gdy zrobili te głupie wysepki , np. przy Kanwie jak stanie autobus trzeba czekać pare minut a ludzie wychodza zza autobusu (nic nie widać, sami nie patrzą, łatwo o wypadek) . A po drugie, NAJPIERW WYREMONTUJCIE JEZdNIE

 • 25 listopada 2013 o godz. 09:29

  Przy przejściu dla pieszych stoi znak drogowy. Kierowca ma obowiązek zachować czujność i zwolnić a nie zap…. ile fabryka dała.

 • 25 listopada 2013 o godz. 10:10

  Sami nazywacie tą ulicę obwodnicą targówka a chcecie ją zwężać i uspokajać ruch? Fajnie że wychodzicie z jakąś propozycją ale ten pomysł wymaga korekty. Ścieżka rowerowa może być chyba z jednej strony jezdni – nie mamy aż tak gęstego ruchu rowerowego w dzielnicy.

  A może gdzieś zrobić fajny plac zabaw bo w okolicy nic ciekawego nie ma.

 • 25 listopada 2013 o godz. 10:33

  Pomysł bardzo dobry, ale co z Trocką, Borzymowską i Pratulińską? Tutaj też trzeba uspkoić ruch, zrobić ścieżki -0 to beda drogi piesze do metra, a tranzyt powinien iść nowoTrocką.

 • 25 listopada 2013 o godz. 10:37

  Jan, ty nygusie, wiem gdzie mieszkasz i kim jesteś, przestaniesz popisywać się swoimi bredniami!

 • 25 listopada 2013 o godz. 11:20

  nikt nie mowi o zapierdzielaniu, ale o bezpieczenstwie. Ktos wygral lewy przetarg na wysepki i takie sa efekty. Handlową trzeba jechać jak w slalomie gigancie a to jest bardziej niebezpieczne. Nie mowie juz o tym, ze znaki pryz wysepkach zaslaniaja ludzi stojacych na pasahc.

  do INDIO: zapraszam na herbate lemingu :) pewnie masz 20 lat i młodzieńczy wąsik. Eh ci idole

 • 25 listopada 2013 o godz. 11:22

  poye to toy

 • 25 listopada 2013 o godz. 14:37

  Bardzo dobry pomysł!!!!!!!!! Trzeba go forsować!

 • 25 listopada 2013 o godz. 15:13

  Idiotyzm

 • 25 listopada 2013 o godz. 15:28

  Jestem za. Zrobcie tak ladnie jak jest na Ursynowie!

 • 25 listopada 2013 o godz. 15:42

  Obwodnica jest na tyle szeroka, że spokojnie zmieszczą się i pasy dla rowerów, a wysepki kanalizujące przy przejściach dla pieszych tylko zwiększają bezpieczeństwo. Korków na tych ulicach nigdy nie było.

 • 25 listopada 2013 o godz. 15:58

  Ja bym zaczął od usunięcia rzeczy niebezpiecznych – np. samochodów parkujących na zakręcie(ja wiem, nie ma gdzie parkować, może warto by coś z tym zrobić?), usunięcia przystanku autobusowego przy Kanwie – skutecznie tamuje ruch samochodów + niebezpieczne przejście dla pieszych(ludzie wyłażący zza niego).
  Aha, fajnie by było, żeby ktoś w końcu połatał naszą obwodnicę…

  Sam po niej biegam i nie narzekam na asfalt, a ławki nie są dobrym pomysłem – mam oglądać jeżdżące samochody??

 • 25 listopada 2013 o godz. 16:34

  nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee wypier. z takimi pomysłami… ścieżka biegowa może być i ew. nałożenie nowego asfaltu

 • 25 listopada 2013 o godz. 17:04

  Jan ma racje!

 • 25 listopada 2013 o godz. 18:31

  Przecież jak wyremontują jezdnię, to dresiwa w typie Jana będą zapier… jeszcze szybciej. Te dziury ratują życie przechodniom.

 • 25 listopada 2013 o godz. 19:52

  do ZEP ! no tak bo tylko dresy jezdza po Targowku :) ja mowie o bezpieczenstwie, ale taki zakompleksiony jak ty zawsze sie przyczepi. dalej jezdzij tylko w sobote i niedziele i myj opony! ELO

 • 25 listopada 2013 o godz. 19:58

  Janek widzę, że gimby cię zaczepiają. Jakby co daj znać pomogę ci ;)

 • 25 listopada 2013 o godz. 21:14

  dam rade. popularność nie jest jednak fajna :)

 • 25 listopada 2013 o godz. 21:33

  Pomysł całkiem fajny, ale raczej nie do zrealizowania… ze szkicu w dokumencie zalozenia_do_zpr_maj2013_v.1_new_map_.pdf umieszczonego na stronie UM Warszawa wynika że ‚koncentracja działań’ w tym obszarze ograniczy się tylko do remontu ulicy Rajgrodzkiej, Święciańskiej oraz ulicy Radzymińskiej od skrzyżowania z ulicą Piotra skargi i skrzyżowania z ulicą Kraśnicką…

  – W innych miejscach zaznaczone są całe obszary a w tym niestety tylko te konkretne ulice.

 • 26 listopada 2013 o godz. 10:23

  Super pomysł, szczegóły do zweryfikowania. pozdrawiam.

 • 26 listopada 2013 o godz. 13:02

  To jest osiedlowa ulica, każde udogodnienie dla biegaczy, rowerzystów itp. mile widziane. Chodniki są już teraz bardzo szerokie. Pole do popisu jest!:)

  Ścieżka rowerowa mogła by łączyć ścieżkę z Radzymińskiej i Wincentego (projektowaną).

  Park Wiecha wraz z ‚obwodnicą’ powinien być wizytówką Targówka Mieszkaniowego.

 • 26 listopada 2013 o godz. 13:28

  Do : VonWieslav
  Usunięcie przystanku przy kanwie ????? Przecież to chore !! Może ktoś by pomyślał o ludziach poruszających sie komunikacją a nie tylko o sobie !!

  Usunięcie rzeczy niebezpiecznych czyli ludzi ?? A może idiotów jeżdzących po obwodnicy ile fabryka dała !!!!

  Ławki są super pomysłem, na przykład dla osób starszych, matek z dziećmi spacerujących po obwodnicy (a tych nie brakuje)

  Ludzie zacznijcie myśleś o innych a nie tylko o sobie i własnej Du..e !!!!

 • 26 listopada 2013 o godz. 16:57

  Ula: Jeżdżę autobusami już z 12 lat i prawie zawsze wysiadam na tym przystanku. To przejście jest cholernie niebezpieczne, poprawili to montując latarnie i wysepkę ale nie wiem czy to pomoże….

 • 27 listopada 2013 o godz. 12:26

  VonWieslav, od przystanku to ty się odstosunkuj, korzysta z niego wiele ludzi, w tym ja.

  Ja proponuję światła na przycisk przy przejściach przy Kanwie, same wysepki to śmieszny pomysł, który wcale nie zwiększa bezpieczeństwa, bo nikogo nie zmusi do zatrzymania się, żeby przepuścić pieszego. Ja zostałam potrącona przez samochód dwa razy, i to oba razy było na Targówku właśnie. Raz na przejściu przy Kanwie (nie na skrzyżowaniu, tylko na tym drugim, między przystankami), drugi raz przy Trockiej niedaleko przystanku (tego pierwszego zaraz po pętli). Kilka sekund czekania na światłach nikomu nie zaszkodzi, moim zdaniem.

 • 28 listopada 2013 o godz. 23:02

  Skoro będziemy mieć jezioro, to proponuję dla odmiany usypać jeszcze jakieś góry. Może mały stok narciarski i krótki wyciąg?

 • 29 listopada 2013 o godz. 11:20

  VonWieslav: To nie rozmumien skond ten idiotyczny pomysł aby usunąć ten przystanek.
  To przejście jest niebezpieczne to fakt, wysepki z tego co widać i słychać mało dają, ale światła to chyba dobry pomysł.Po pierwsze dla poprawy bezpieczeństwa pieszych i wychamowanie wariatów !

 • 4 grudnia 2013 o godz. 10:13

  A może jakiś basen, kręgielnia, klub dla maluszków!!!!!!!!!!!!!!!

 • 2 maja 2015 o godz. 19:55

  POPIERAM ŚCIEŻKĘ BIEGOWĄ, to świetne miejsce dla biegaczy. Myślałem o podobnej sprawie jużod roku, odkąd zacząłem tu biegać. Taka ścieżka jest np na Węgrzech. Powstałaby PĘTLA TARGÓWEK ;) świetnie to też wygląda od kwestii społęcznościowej. Tylko róg ossowskiego myszkowaska mógłby iś przed domkiem, nie tak jak teraz idzie chodnik. Co do całej promenady, tylko niech nikt czasem nie wpadnie ma pomysł kładzenia bruku zamiast asfaltu. Asfalt jest dużo bezpieczniejszy, np zimą.

 • 2 maja 2015 o godz. 21:58

  ścieżka biegowa jest potrzebna, to super pomysł! Może też jakaś interaktywna infrastruktura do niej. Basenów mamy sporo do okoła. MOże wyremontować ten syf na Namysłowskiej, bo to najbliższy basen w okolicy. Niestety najgorszy w warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.