Naprawiamy Targówek: nasz pomysł na promenadę!

29
Share

We wtorek rozpoczynają się konsultacje poprzedzające rewitalizację naszej dzielnicy. My już dziś zgłaszamy pierwszy pomysł – zróbmy sobie elegancką promenadę na Targówku Mieszkaniowym. 

 

Przypomnijmy, że program rewitalizacji w ciągu najbliższych sześciu lat nie będzie dotyczył jak dotąd całej Warszawy, ale tylko trzech dzielnic: dwóch Prag i właśnie Targówka. To oznacza, że do wydania będziemy mieć całkiem sporo pieniędzy, choć ile dokładnie, wciąć nie wiadomo.

Nie wiadomo też na co wydać te pieniądze i to właśnie ma być ustalane na spotkaniach, w których brać udział może każdy mieszkaniec dzielnicy. Na pierwsze spotkanie warsztatowe Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego zaprasza już we wtorek, o godz. 17 w sali konferencyjnej urzędu przy Kondratowicza. Wypracowane pomysły będą podstawą dla tworzonego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014 – 2020. Temat wtorkowe spotkania to edukacja i polityka społeczna.

Jedyny problem, że rewitalizacja dotyczy jedynie narzuconych z góry obszarów, a nie całej dzielnicy. Wyznaczono dwie takie strefy:

Podobszar 2 zajmuje mniej więcej połowę Targówka Mieszkaniowego

Podobszar II obejmuje mniej więcej połowę Targówka Mieszkaniowego

 

Podobszar 1 to część Targówka Fabrycznego

Podobszar I to część Targówka Fabrycznego

 

Zróbmy promenadę!

My mamy już pierwszy pomysł obejmujący Targówek Mieszkaniowy. Wprawdzie tylko w połowie zahacza o Podobszar II, ale korzystać z niego będą mogli wszyscy mieszkańcy dzielnicy.

Chodzi o wygląd tzw. obwodnicy Targówka, czyli ulic Ossowskiego, Handlowej i Myszkowskiej tworzącej okrąg wokół niemal całego osiedla. Dziś ulica służy jedynie do rozpędzania tuningowanych samochodów, ewentualnie jako parking.

A przecież na tej szerokości zmieści się o wiele więcej funkcji.

rys. mm

rys. streetmix.net

 

Przy pomocy narzędzia streetmix.net narysowaliśmy, jak mogłaby wyglądać ta ulica.

Proponujemy:

zwężenie jezdni i zostawienie jedynie po jednym wąski pasie w obie strony – to zdecydowanie uspokoi ruch na ulicy

– na zyskanym obszarze wytyczyć na jezdni pasy dla rowerów, oddzielne w obu kierunkach. Dla bezpieczeństwa rowerzystów powinny być wydzielone progami

– budowę wygodnej promenady spacerowej. Z ławkami, oświetleniem (teraz oświetlona jest tylko jezdnia), roślinnością. Płot stadionu GKP to wręcz gotowe miejsce do plenerowych wystaw, np. zdjęć.

– obok chodnika zmieści się też wygodna ścieżka biegowa wzdłuż całej obwodnicy. Już teraz biega tu mnóstwo osób, ale wiadomo że asfalt to nie jest najlepsza nawierzchnia do biegania. Skoro dzielnicę stać na budowanie tartanowych bieżni przy szkołach i zamykania ich na klucz po godz. 14, to stać  nas także na wybudowanie długiej pętli biegowej wokół osiedla. Korzystać z niej będą biegacze w każdym wieku.

– zostanie też miejsce na trasę dla rolkarzy. To zwykły pasek równego asfaltu, który może dać mnóstwo frajdy. Obwodnica ma ok. 2,3 km długości. Cztery pełne kółka, to prawie 10 km.

Obwodnica może stać się niezwykle społecznym miejscem. Łączy ze sobą lub przebiega tuż obok najważniejszych punktów osiedla: kościoła, parku, teatru, stadionu GKP, Orlika, hali sportowej, dwóch popularnych pawilonów handlowych, dwóch szkół, przedszkola, znajduje się na niej kilka obleganych  przystanków. Powodów do korzystania z ciągu spacerowego będzie mnóstwo.

Oczywiście wiemy, że  ulica jest w zarządzie ZDM, ale nie ma się co łudzić, że drogowcy zadbają o nią tak, jakbyśmy tego chcieli. Trzeba więc inicjatywy lokalnych władz. Może uda się właśnie przy okazji rewitalizacji?

29
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx