Nowe trasy rowerowe na Targówku, Bródnie i Zaciszu | | targowek.info

Nowe trasy rowerowe na Targówku, Bródnie i Zaciszu

Wreszcie zaczęto planować z głową trasy rowerowe. Zobaczcie, gdzie powstaną ścieżki w naszej dzielnicy w ciągu najbliższych siedmiu lat. O ile znajdą się na nie pieniądze. 

 

Do tej pory ścieżki powstały raczej chaotycznie, bez ładu i składu. Po prostu budowano je tam, gdzie akurat powstawała nowa ulica, czyli na Targówku jak wiadomo nie budowano prawie wcale. Jedyna ważniejsza nowa ścieżka, to ta wzdłuż Radzymińskiej.

Teraz za koordynowanie tras rowerowych wziął się Łukasz Puchalski, czyli miejski pełnomocnik rowerowy. Na jego zamówienie firma TransEko przygotowała Program  Rozwoju Tras Rowerowych Warszawy do 2020 roku. Dokument wskazuje, gdzie trasy rowerowe powinny powstać, żeby usprawnić ruch. W niektórych miejscach wykazuje te już planowane. W innych wskazuje potrzebę budowy, ale zaznacza, że na razie nie ma źródeł finansowania. Trasy w naszej dzielnicy są głównie z tej drugiej kategorii.

Program Rozwoju Tras Rowerowych / rys. materiały urzędu miasta
Program Rozwoju Tras Rowerowych / rys. materiały urzędu miasta

W naszej dzielnicy program zakłada następujące korytarze rowerowe:

– Trasa Toruńska do Trasy AK i dalej do Dworca Zachodniego – na odcinku przez Bródno prawie istnieje, choć remont trasy oficjalnie jeszcze się nie zakończył. Miejscami ścieżka może być jeszcze rozgrzebana .

Wysockiego – Odrowąża – wzdłuż tej drugiej ulicy prowadzi jedna z najstarszych ścieżek w dzielnicy – z prymitywnej kostki, która miejscami ma już garby. Ścieżki brakuje wzdłuż Wysockiego od Trasy Toruńskiej do Bazyliańskiej. Na razie nie ma jej w planach inwestycyjnych, ale o budowę zabiega pełnomocnik rowerowy.

– Głębocka – Św. Wincentego z odgałęzieniem do ul. Odrowąża – planowana razem z modernizacja św. Wincentego, czyli nie wiadomo kiedy powstanie. W raporcie dodano adnotację: „Brak środków finansowych na realizację”.

– Bazyliańska – Kondratowicza – pytacie w mailach po co idiotyczna, okrężna ścieżka wokół skrzyżowania Bazyliańskiej z Ogińskiego – to właśnie pierwszy element tego korytarza rowerowego.

– Łabiszyńska/Rembielińska – chodzi o połączenie ścieżek wzdłuż Trasy Toruńskiej ze ścieżką wzdłuż Kondratowicza

– Łodygowa – razem z modernizacją ulicy od Radzymińskiej do granicy miasta. W raporcie podane lata realizacji to 2015 – 2016, ale to założenie mocno optymistyczne.

– Trasa Świętokrzyska na odcinku Tysiąclecia – ul. Zabraniecka. Realizacja 2013-2015. Oczywiście jeśli ratusz nie posłucha grupki obrońców skwerku na Szmulkach.

– Chodecka – ciąg pieszo-rowerowy na wschodnim chodniku ul. Chodeckiej od Kondratowicza do Trasy Toruńskiej

– Radzymińska -ścieżka istnieje od skrzyżowania z Karkonoszy w kierunku centrum, na dużym odcinku po jezdni serwisowej. Pełnomocnik wnioskuje dociągnięcie jej przez Zacisze do granicy miasta, a także ścieżkę w wzdłuż Młodzieńczej do Bystrej (dalej jest ścieżka wzdłuż granicy lasku). Taka inwestycji nie ma jednak w miejskich planach – może zmieni się to po raporcie.

– 11 Listopada – Targowa – to już oczywiście nie Targówek, tylko Nowa Praga, ale z trasy prowadzącej od ronda Żaba najkrótszą drogą do centrum będą korzystać głównie mieszkańcy naszej dzielnicy.

 

Powyższe korytarze zawierają miejskie inwestycje postulowane przez pełnomocnika. Raport uwzględnia też inwestycje urzędów dzielnic. Na przykład Ursynów planuje pięć ścieżek. Targówek wypada bardzo blado. Jedyna planowana ścieżka podana w raporcie to „Budowa ciągu pieszego z dopuszczeniem ruchu rowerowego wzdłuż Kanału Drewnowskiego od ul. Samarytanka do ul. Gilarskiej”.

W raporcie uderza, że ścieżki planowane są wyłączenie wzdłuż głównych ulic. Nam marzy się choć krótka trasa rowerowa w ciszy i bez wdychania spalin. Idealna wydaje się do tego ul. Pratulińska, na odcinku który wkrótce zmieni nazwę. Od Parku Wiecha można poprowadzić  świetny skrót rowerowy do ścieżki wzdłuż al. Solidarności.

Przydałaby się też ścieżka wzdłuż torów kolejowych – teraz można tam przejechać tylko rowerem terenowym. Może władze dzielnicy zechcą jeszcze się wykazać przed przyszłorocznymi wyborami…?

View Ścieżka wzdłuż Pratulińskiej in a larger map

PRZECZYTAJ TEŻ:

18 komentarzy na temat “Nowe trasy rowerowe na Targówku, Bródnie i Zaciszu

 • 18 listopada 2013 o godz. 07:55

  To nie jest rozsądny plan! Czy między Radzymińską a Wincentego w ciągu ostatnich godzin przywrócono folwark i pola uprawne? Bo brakuje tutaj ścieżek. Proponuję:
  1. Wzdłuż Trockiej i Borzymowskiej.
  2. Gorzykowska, Kołowa i wokół obwodnicy Targówka. Chodnik na całej obwodnicy szeroki, ale zgodnie z przepisami nie można nim jeździć.

 • 18 listopada 2013 o godz. 09:21

  Dlaczego Targowek Mieszkaniowy zostal pominiety? Przeciez po szerokim chodniku po obowdnicy jezdzic nie mozna zgodnie z przepisami!!!

 • 18 listopada 2013 o godz. 10:08

  Brakuje ścieżek na Targówku Mieszkaniowym. O co chodzi? Potrzebna jest ścieżka łączącą Wincentego z Radzymińską przez „obwodnicę” Targówka Mieszkaniowego.

 • 18 listopada 2013 o godz. 10:13

  Borzymowska i Trocka mają po stronie bazarku miejsce na ścieżkę! Większość asfaltu jest, a gdzie nie ma to jest trawnik.Szczególnie od Korzona do Lidla jest waski chodnik, a rpzy płocie meijsce. To samo z Zaciszem – czy nie można wytyczyć ciągu od brodna do Wilna?

 • 18 listopada 2013 o godz. 11:17

  Nie widzę tu nic nowego ani sensownego w tym projekcie.
  Brakuje ścieżki przez Łokietka i Pratulińską do Tesco (zbiorcza do centrum), wzdłuż obwodnicy Targówka lub Trockiej (wschód-zachód). Proponuję też wygrodzenie płotkiem ścieżki na Kondratowicza przy kościele, która służy za naręczny bazar (głównie handlarzom fajami).
  No i lepsze oznaczenia przejazdów rowerowych przez skośne jezdnie (których nie chcą zauważać kierowcy-mordercy).

 • 18 listopada 2013 o godz. 19:39

  Czym tu się gorączkować? Przecież ten „projekt” to tylko czyjaś fantazja żeby było potem co do CV wpisać.

 • 18 listopada 2013 o godz. 20:10

  jak zwykle na Bródnie większość a Targówek mieszkaniowy i Zacisze skromnie.
  Gdzie tu sprawiedliwość a coś o jakimś budżecie dzielonym po równo niedawno czytałem…

 • 18 listopada 2013 o godz. 21:51

  – Łodygowa – razem z modernizacją ulicy od Radzymińskiej do granicy miasta. W raporcie podane lata realizacji to 2015 – 2016, ale to założenie mocno optymistyczne

  Może jeszcze na 2055 przełożą remont? Ta ulica to dramat. Nie ma na niej nawet metra kwadratowego równego asfaltu. Jeden chodnik od strony domków jednorodzinnych, po drugiej jakieś klepisko (jak nie pada). Po opadach kałuże mają i po 10 cm głębokości. Błoto, że buty można pogubić. W zimie chodnik odśnieżany w zależności od widzi misie właścicieli domków. Ostatnio łatali dziury: koleś miotłą wymiótł co grubsze kawałki, szuflą sypnął nibyasfalt, przydeptał gumowcem i po 3 minutach było po robocie. Aż się dziwię że nie doszło tu jeszcze do tragiczego wypadku. Ta ulica zimy nie wytrzyma a gdzie tu czekać do 2016?? Skrzyżowanie z Radzymińską tak samo. Skręcający w stronę Marek jeżdzą po chodniku zmuszając pieszych niemal do wchodzenia na płot składu budowlanego.

 • 18 listopada 2013 o godz. 22:34

  Już super Bufetowa Wagony kupiła Najnowoczesniejsze na świecie nawiązanie histe(o)ryczne mają śmigają i to niemieckie a nie Polskie z takim fasonem wjeżdżają jak kolej Wiedeńska nagle buhhhhh para w ruch uuuuuuuuuu czad jest na peronie mnóstwo pary oldschool :) Ta bufetowa to wszystko zrobi żeby się przyozdobić szkoda ze w niedziele masek nie rozdawała gazowych i kocy gaśniczych i herbatę kawę ciastka:) I TO SAMO ZE ŚCIEŻKAMI :) będzie :)

 • 18 listopada 2013 o godz. 22:36

  Najbardziej brakuje Trockiej

 • 18 listopada 2013 o godz. 22:38

  Na Zabie i w przejezdzie pod wiaduktem kolejowym nawet w planach dalekosieznych dalej brak polaczenia drogi wzdluz Odrowaza z droga wzdluz Starzynskiego czyli ciaglosci glownego korytarza rowerowego na lewy brzeg.

 • 19 listopada 2013 o godz. 00:01

  Wszystkie pomysły można zgłaszać na KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH. Ja byłam na pierwszym z trzech spotkań. Byłam jedyną osobą z naszej dzielnicy (niestety), za to było kilkanaście aktywnych osób z dzielnic lewobrzeżnej Warszawy.

  Zgłosiłam, że bardzo potrzebne jest rozwiązanie komunikacyjne na rondzie Żaba oraz trasa po obwodnicy Targówka mieszkaniowego (łącząca ścieżkę na Radzymińskiej – przez Barkocińską, z ulicą św. Wincentego – przez Kołową). Te miejsca zostały zaznaczone na mapie projektu!

  Pytałam też o to kiedy (ach kiedy?) zrobią trasę wzdłuż św. Wincentego. W odpowiedzi usłyszałam, że to bardzo zależy od tego kiedy będzie remont tej ulicy i czy będzie drogą główną ruchu przyśpieszonego (wyższa klasa GP).

  Zostało jeszcze jedno spotkanie 21 listopada (czwartek), między 17:00 a 20:00 w Urzędzie Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197.

  PRZYJDŹCIE I ZGŁASZAJCIE – NIECH WIEDZĄ, że nam zależy na ścieżkach, i że mamy pomysły gdzie powinni jest wyznaczyć.

 • 19 listopada 2013 o godz. 08:55

  kłamstwo

 • 19 listopada 2013 o godz. 22:32

  Brawo Aneta. Szkoda,ze,nie moge w czwartek.

 • 20 listopada 2013 o godz. 10:59

  proponuję również od mcdonalda na łodygowej do m1. mnóstwo ludzi tędy jeździ rowerami. a spod m1 jest już ścieżka prowadzącą na białołękę.

 • 20 listopada 2013 o godz. 13:55

  A nie prościej po prostej linii Borzymowska – Trocka?

 • 20 listopada 2013 o godz. 16:21

  patrfzac na gestosc na Brodnie zdecydowanie potrzebny jest ciag bowodnica, w parku, Torcka, Mlodzińca.rdrddrrrd

 • 29 listopada 2013 o godz. 13:50

  Można zgłaszać pomysły mailem na adres: rowery@um.warszawa.pl
  Konsultacje społeczne trwają do 30 listopada 2013 r. – to też jest czas na wysłanie maili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.