Nowe trasy rowerowe na Targówku, Bródnie i Zaciszu

19
Share

Wreszcie zaczęto planować z głową trasy rowerowe. Zobaczcie, gdzie powstaną ścieżki w naszej dzielnicy w ciągu najbliższych siedmiu lat. O ile znajdą się na nie pieniądze. 

 

Do tej pory ścieżki powstały raczej chaotycznie, bez ładu i składu. Po prostu budowano je tam, gdzie akurat powstawała nowa ulica, czyli na Targówku jak wiadomo nie budowano prawie wcale. Jedyna ważniejsza nowa ścieżka, to ta wzdłuż Radzymińskiej.

Teraz za koordynowanie tras rowerowych wziął się Łukasz Puchalski, czyli miejski pełnomocnik rowerowy. Na jego zamówienie firma TransEko przygotowała Program  Rozwoju Tras Rowerowych Warszawy do 2020 roku. Dokument wskazuje, gdzie trasy rowerowe powinny powstać, żeby usprawnić ruch. W niektórych miejscach wykazuje te już planowane. W innych wskazuje potrzebę budowy, ale zaznacza, że na razie nie ma źródeł finansowania. Trasy w naszej dzielnicy są głównie z tej drugiej kategorii.

Program Rozwoju Tras Rowerowych / rys. materiały urzędu miasta

Program Rozwoju Tras Rowerowych / rys. materiały urzędu miasta

W naszej dzielnicy program zakłada następujące korytarze rowerowe:

– Trasa Toruńska do Trasy AK i dalej do Dworca Zachodniego – na odcinku przez Bródno prawie istnieje, choć remont trasy oficjalnie jeszcze się nie zakończył. Miejscami ścieżka może być jeszcze rozgrzebana .

Wysockiego – Odrowąża – wzdłuż tej drugiej ulicy prowadzi jedna z najstarszych ścieżek w dzielnicy – z prymitywnej kostki, która miejscami ma już garby. Ścieżki brakuje wzdłuż Wysockiego od Trasy Toruńskiej do Bazyliańskiej. Na razie nie ma jej w planach inwestycyjnych, ale o budowę zabiega pełnomocnik rowerowy.

– Głębocka – Św. Wincentego z odgałęzieniem do ul. Odrowąża – planowana razem z modernizacja św. Wincentego, czyli nie wiadomo kiedy powstanie. W raporcie dodano adnotację: „Brak środków finansowych na realizację”.

– Bazyliańska – Kondratowicza – pytacie w mailach po co idiotyczna, okrężna ścieżka wokół skrzyżowania Bazyliańskiej z Ogińskiego – to właśnie pierwszy element tego korytarza rowerowego.

– Łabiszyńska/Rembielińska – chodzi o połączenie ścieżek wzdłuż Trasy Toruńskiej ze ścieżką wzdłuż Kondratowicza

– Łodygowa – razem z modernizacją ulicy od Radzymińskiej do granicy miasta. W raporcie podane lata realizacji to 2015 – 2016, ale to założenie mocno optymistyczne.

– Trasa Świętokrzyska na odcinku Tysiąclecia – ul. Zabraniecka. Realizacja 2013-2015. Oczywiście jeśli ratusz nie posłucha grupki obrońców skwerku na Szmulkach.

– Chodecka – ciąg pieszo-rowerowy na wschodnim chodniku ul. Chodeckiej od Kondratowicza do Trasy Toruńskiej

– Radzymińska -ścieżka istnieje od skrzyżowania z Karkonoszy w kierunku centrum, na dużym odcinku po jezdni serwisowej. Pełnomocnik wnioskuje dociągnięcie jej przez Zacisze do granicy miasta, a także ścieżkę w wzdłuż Młodzieńczej do Bystrej (dalej jest ścieżka wzdłuż granicy lasku). Taka inwestycji nie ma jednak w miejskich planach – może zmieni się to po raporcie.

– 11 Listopada – Targowa – to już oczywiście nie Targówek, tylko Nowa Praga, ale z trasy prowadzącej od ronda Żaba najkrótszą drogą do centrum będą korzystać głównie mieszkańcy naszej dzielnicy.

 

Powyższe korytarze zawierają miejskie inwestycje postulowane przez pełnomocnika. Raport uwzględnia też inwestycje urzędów dzielnic. Na przykład Ursynów planuje pięć ścieżek. Targówek wypada bardzo blado. Jedyna planowana ścieżka podana w raporcie to „Budowa ciągu pieszego z dopuszczeniem ruchu rowerowego wzdłuż Kanału Drewnowskiego od ul. Samarytanka do ul. Gilarskiej”.

W raporcie uderza, że ścieżki planowane są wyłączenie wzdłuż głównych ulic. Nam marzy się choć krótka trasa rowerowa w ciszy i bez wdychania spalin. Idealna wydaje się do tego ul. Pratulińska, na odcinku który wkrótce zmieni nazwę. Od Parku Wiecha można poprowadzić  świetny skrót rowerowy do ścieżki wzdłuż al. Solidarności.

Przydałaby się też ścieżka wzdłuż torów kolejowych – teraz można tam przejechać tylko rowerem terenowym. Może władze dzielnicy zechcą jeszcze się wykazać przed przyszłorocznymi wyborami…?

View Ścieżka wzdłuż Pratulińskiej in a larger map

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx