Najlepsze liceum na Targówku świętuje dziś podwójnie

8
Share

Liceum im. Lisa-Kuli właśnie obchodzi swoje 85-lecie. I rozpoczyna nową epokę w dziejach szkoły.

XIII LO z ul. Oszmiańskiej powstało w roku 1928 jako męskie gimnazjum na Bródnie. Przez trzy lata szkoła działała w budynku na ul. Bartniczej, a w 1931 roku przeniosła się do szkolnych gmachów na ul. Odrowąża i tam przeobraziła w liceum ogólnokształcące. Jego patronem został młody bohater wojny światowej i wojny polsko-ukraińskiej, walczący u boku Marszałka Piłsudskiego pułkownik Leopold Lis-Kula.

Po II wojnie światowej szkołę czekała kolejna przeprowadzka – tym razem trafiła na Targówek do budynku przy ul. Oszmiańskiej, w którym krótko przed wojną działała szkoła podstawowa nr 152. Dla komunistycznych władz dotychczasowy patron szkoły był jednak nie do przełknięcia, więc przez kilka dekad liceum nosiło imię Ludwika Waryńskiego. Płk. Lis-Kula powrócił oficjalnie w 1990 roku. A ponieważ Leopold Lis-Kula urodził się dokładnie 11 listopada (1896 r.), to właśnie okolice tego dnia są dla szkoły corocznym świętem patrona, dniem ślubowania klas pierwszych, a w tym roku także obchodów 85-rocznicy powstania szkoły.

Ale popularna „Trzynastka” ma jeszcze jeden powód do świętowania. Przed weekendem w ratuszu Targówka oficjalnie podpisano umowę z wykonawcą wielkiego remontu i rozbudowy szkoły firmą „Winnicki”.  O planowanym remoncie pisaliśmy już kilkakrotnie (kliknij tutaj albo tutaj). W skrócie: za ponad 17 mln zł do 2016 roku dość zapuszczony obecnie budynek zmieni się w nowoczesną placówkę m.in. z nowymi i wyremontowanymi salami, zupełnie nową salą gimnastyczną z widownią (dostawioną od strony ul. Świdnickiej), boiskiem z bieżnią oraz wewnętrznym parkingiem.

Nie da się ukryć, że najlepsze liceum w całej dzielnicy (choć 1. miejsce na Targówku oznacza raptem 52 w Warszawie) na taki remont zasługuje.

 

8
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx